Czy woda z kranu jest zdrowa? Czy filtrowanie wody jest konieczne?

| 0 Komentarzy
Picie wody z kranu budzi sporo kontrowersji. Czy warto pić kranówkę? Czy to bezpieczne i zdrowe?

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można pić wodę z kranu i czy jest ona zdrowa. Choć woda z kranu kojarzyć się może z zanieczyszczeniami, to w rzeczywistości woda kranowa musi spełnić rygorystyczne normy i musi być zdatna do spożywania.

  • Woda z kranu to woda poddawana procesom oczyszczania i uzdatniania. Jest regularnie testowana, nie może zawierać zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych oraz groźnych bakterii, jak choćby pałeczek Escherichia coli.
  • Za jakość wody w kranie odpowiada jej dostawca. W przypadku wykrycia skażenia lub bakterii, osoby korzystające z wody powinny zostać powiadomione o tym fakcie i o czasie, w jakim woda nie będzie zdatna do picia.

Woda z kranu jest więc w pełni zdatna do spożywania i to nie tylko po przegotowaniu. Jeśli zależy nam na poprawie jej parametrów, można skorzystać z filtrów dzbankowych albo wyposażyć domową instalację w odpowiednie filtry lub nawet zainwestować w stację uzdatniania wody (przydatna szczególnie wówczas, gdy pobiera się wodę o wysokim stopniu zakamienienia).

Choć woda w kranie powinna spełniać wszystkie normy i nadawać się do bezpośredniego spożycia, wiele osób wciąż sięga po wodę butelkowaną – mineralną i źródlaną. O ile zakup wody mineralnej może być uzasadnione w określonych przypadkach (np. zalecenia lekarskie), o tyle zakup wody źródlanej wydaje się niepotrzebnym wydatkiem, który generuje również mnóstwo odpadów plastikowych. Warto pamiętać o tym, że plastikowe opakowania także nie są obojętne dla zdrowia, a w szczególności nie służą środowisku.

Jak poprawić smak wody z kranu?

Woda z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia. Można ją oczywiście wcześniej przegotować, ale nie jest to konieczne. W wielu domach pijana jest przegotowana woda z kranu, gdyż proces zagotowania wody zabija wiele drobnoustrojów. W obawie o niewłaściwy stan wody lub instalacji, niektórzy decydują się właśnie na każdorazowe przegotowanie wody przed spożyciem. Warto jednak podkreślić, że nie jest ono koniczne, gdyż woda dostarczana z wodociągu jest oczyszczona, wolna od groźnych bakterii i wirusów.

Polecane dzbanki filtrujące

Woda z kranu jest bezpieczna, ale nie zawsze ma dobre walory smakowe. Może to wynikać ze stanu instalacji albo ze specyfiki konkretnego ujęcia. Na szczęście nie brak sposobów na to, by poprawić tę kwestię. Najlepszym sposobem na poprawę walorów smakowych wody i redukcję zawartości kamienia w wodzie z kranu jest jej filtracja w dzbanku np. Brita Marella albo Aquaphor Dalia. Dzbanki do filtrowania są wyposażone w wymienne filtry węglowe, które wyłapują różne rodzaje zanieczyszczeń i osadów, a także zmiękczają wodę i poprawiają jej smak. Warunkiem ich skuteczności jest regularne wymienianie filtrów. Ciekawym rozwiązaniem są również butelki filtrujące wodę, które można zabierać ze sobą na miasto, do pracy lub na wycieczkę – można uzupełnić w nich wodę w ciągu dnia i tym samym całkowicie zrezygnować z kupowania wody butelkowanej.

Woda z kranu jest bezpieczna do spożycia i bardzo tania w porównaniu z wodą butelkowaną. Jest to również najbardziej ekologiczne rozwiązanie, gdyż pijąc kranówkę można zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach.

Co zawiera woda z kranu? Czy są w niej szkodliwe substancje?

Kolejną kwestią, wokół której narosło wiele mitów jest to, czy woda z kranu zawiera szkodliwe substancje. Woda kranowa do picia nadaje się w pełni, a w związku z tym nie powinna zawierać żadnych szkodliwych, toksycznych i niebezpiecznych substancji. Jest to monitorowane na etapie jej uzdatniania zanim w ogóle trafi do sieci wodociągowej.

Niektórzy obawiają się również wysokiej zawartości chloru, kamienia oraz niewłaściwego pH. Woda wodociągowa pH może mieć różne i zależy ono od konkretnego ujęcia, z którego korzysta wodociąg. Ogólnie jednak w skali kraju pH wody wodociągowej najczęściej nie przekracza 7.0 pH, a odczyn ten charakteryzuje przecież niektóre wody źródlane lub mineralne.

Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości, co do jakości lub odczynu wody w kranie (np. wynikające ze złego stanu instalacji albo z tego, że woda pochodzi ze studni), zawsze można ją przebadać. Samodzielnie w domu można wykonać prosty test kropelkowy, który umożliwi zbadanie stopnia twardości wody, odczynu pH, zawartości żelaza i chloru. Dokładniejsze badania, a szczególnie mikrobiologiczne można wykonać np. za pośrednictwem Sanepidu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.