Czy żarówki LED są szkodliwe lub groźne dla zdrowia?
Spis treści:
Żarówki LED coraz bardziej zyskują na popularności, głównie ze względu na fakt, że można przy ich użyciu zaoszczędzić sporo prądu. To z kolei przekłada się na mniejsze rachunki i więcej pieniędzy w kieszeni. Ponadto, światło generowane przez systemy LED jest najbardziej zbliżone do tego naturalnego, więc będzie świetne do czytania. Jak widać, technologia ta ma sporo zalet. Czy można w takim razie dostrzec u niej również jakieś wady, które mogą spowodować, że ich używanie negatywnie odbije się na naszym zdrowiu?
Czy światło LED może być szkodliwe dla organizmu?
Przed zakupem żarówki LED lub nawet całego ich kompletu, warto byś był pewien, że nie będą Ci one szkodziły w żaden sposób. O ile będziesz ich używał rozsądnie, światło wytwarzane przez tę technologię nie będzie dla Ciebie niedobre. Musisz jednak pamiętać, że długotrwałe eksploatowanie organizmu jakimkolwiek źródłem oświetlenia może się okazać dla Ciebie negatywne w skutkach. Tyczy się to nie tylko światła sztucznego, wytwarzanego przez żarówki i ekrany, lecz także tego naturalnego, z którym stykamy się na co dzień.
Sam fakt zastosowania tej konkretnej technologii nie sprawia, że żarówki LED niszczą wzrok. Jeśli już światło ma negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, to dlatego, że jego barwa i jasność nie są dla Ciebie odpowiednie. Oświetlenie o takich szkodliwych parametrach może być jednak wygenerowane przez różne inne źródła. Wobec tego, na pytanie: „Czy LEDy są szkodliwe?”, należy odpowiedzieć, że mogą być, ale nie bardziej niż pozostałe rodzaje oświetlenia. Nie należy więc specjalnie obawiać się akurat tej technologii.
Polecane żarówki LED
Czy żarówki LED są szkodliwe dla oczu?
Używając nie tylko żarówki LED, lecz także innych źródeł sztucznego światła, musisz zachowywać się z pewną rozwagą. Mogą być one bowiem szkodliwe, gdy będziesz nagminnie stosował oświetlenie o nieodpowiedniej barwie oraz jasności. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik, dobrze byś unikał światła bardzo zimnego. Po czym je poznać? Producent opisuje wszystkie żarówki LED, w ich charakterystyce uwzględniając także barwę określoną w kelwinach. To właśnie na ich ilość powinieneś patrzeć, wybierając stosowną dla siebie żarówkę.
Jeśli ich wartość przekracza 8000, oznacza to, że masz do czynienia z naprawdę chłodnym światłem, na które powinieneś uważać. Jego właściwości mogą bowiem wpłynąć na Twój zegar biologiczny, zaburzając rytm dobowy organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że niewiele modeli dostępnych na rynku wytwarza aż tak zimne oświetlenie. Większość LEDów charakteryzuje się barwą ciepła lub neutralną. Możesz więc być pewien, że żarówki LED E27 i żarówki LED E14 czy także żarówki LED G9 oraz G10 nie będą stwarzały takiego zagrożenia.
Innym parametrem, który będzie miał wpływ na ewentualną szkodliwość światła generowanego przez żarówkę, jest jasność. Wyraża się ją w lumenach. Przyjmuje się, że odpowiednie do pracy oświetlenie powinno mieć ich przynajmniej 400. Na rynku można dostać jednak żarówki LED, które wytwarzają znacznie jaśniejsze promienie i na nie będziesz musiał uważać. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ich używać wcale. Po prostu uważaj na to, by nie kierować swojego wzroku wprost w taką żarówkę. Dopiero w takim przypadku Twoje oczy mogą odczuć dyskomfort.
Miej też na uwadze fakt, że większe bezpieczeństwo zapewnią Ci lepsi producenci. Możesz być pewien, że żarówki LED Philips czy żarówki LED Osram będą działały całkowicie zgodnie z ich specyfikacją, dzięki czemu nie zaskoczą Cię swoją jasnością czy barwą. Produkty takich znanych marek będą też bardziej żywotne i rzadziej będą ulegały awariom. Słabej jakości żarówka może za to szybko zacząć migotać, a to też będzie miało zły wpływ na Twój wzrok. Kupuj więc dobre jakościowo oświetlenie. Żarówki LED Kanlux i żarówki LED Kobi to też produkty, którym możesz zaufać.
Czy żarówki LED są rakotwórcze?
Ustaliliśmy już, że światło generowane przez żarówki LED może być niebezpieczne co najwyżej ze względu na konkretne jego cechy, a nie przez zastosowaną technologię. Czasem mówi się jednak, że są one rakotwórcze. Czy oświetlenie LED jest szkodliwe do tego stopnia? Na ten moment trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze tylu badań, by móc to jasno stwierdzić. Pojawiają się jednak podejrzenia, że światło LED o bardzo niebieskiej barwie może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór.
Wpływa ono bowiem nie tylko na funkcjonowanie Twojego zegara biologicznego, lecz także na produkcję hormonów. Jeśli jest nadużywane, gospodarka hormonalna może zostać zachwiana. Niektóre nowotwory powstają właśnie wówczas, gdy jest ona nieodpowiednia. Można więc zauważyć pewne zależności między wystąpieniem raka a światłem LED. Jeśli jednak używasz żarówek o neutralnych parametrach i korzystasz z nich tak, jak zalecił producent, nie powinieneś martwić się o to, że przysporzą Ci aż tak poważnych problemów zdrowotnych.
W związku z rozpowszechnieniem się tej technologii temat: „Światło LEDowe a zdrowie” zrobił się bardzo popularny i to nie tylko w mediach, lecz także przede wszystkim w laboratoriach. Specjaliści wciąż prowadzą badania, by móc dokładnie określić, czy tego typu oświetlenie faktycznie może być decydujące przy powstawaniu nowotworów. Gdyby wyciągnięte z nich wnioski były jednoznacznie negatywne, żarówki LED zostałyby wycofane ze sprzedaży. Na razie nie dopatrzono się jednak powodów, by postąpić tak drastycznie.
Niech to jednak nie odstraszy Cię od zakupu takich żarówek. Pamiętaj, że znaczna większość produktów konsumenckich może szkodzić zdrowiu, jeśli jest używana nieodpowiednio. Obawiając się skrajnych skutków ubocznych każdej rzeczy, nie mógłbyś korzystać z żadnej z nich. Jeśli więc będziesz eksploatował tego typu oświetlenie, na przykład żarówki MR16, w sposób racjonalny, nie powinieneś martwić się o tak ekstremalne skutki uboczne.
Dlaczego żarówki LED mogą być niebezpieczne?
Podsumowując, istnieją powody, by uważać, że żarówki LED mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Pamiętaj jednak, że będą one groźne tylko w ekstremalnych warunkach, gdy będziesz niepoprawnie używał nieodpowiednich modeli. Są one wówczas w stanie wyemitować światło, które może wpłynąć na organizm pod wieloma względami, w efekcie rozstrajając jego poprawne funkcjonowanie. Zmianie może ulec nie tylko Twój rytm dobowy, lecz także gospodarka hormonalna.
Poza tym ostre i jasne światło będzie groźne nie tylko dla całego Twojego organizmu, lecz także pojedynczych jego części, w szczególności oczu. Musisz pamiętać, że długotrwałe wystawienie ich na jakiekolwiek oświetlenie, a już tym bardziej takie o bardzo zimnej barwie i wysokiej jasności, doprowadzi do przemęczenia gałek. W skrajnych wypadkach, gdy pomimo tego nie dasz im odpocząć, może również dojść do ich uszkodzenia. Wówczas zajdą zmiany w siatkówce, co odbije się na ostrości widzianego przez Ciebie obrazu.
Co więcej, żarówki LED mogą być niebezpieczne także z innych względów, również tych całkiem mechanicznych, jeśli oczywiście są wytworzone przez słabego producenta. Dobrze wykonane oświetlenie tej technologii nie powinno doprowadzać do spięć czy awarii, ale jeśli kupisz sprzęt marnej jakości, będzie on mógł spowodować usterki, przy których na przykład może porazić Cię prąd. Ważne więc, byś decydował się na źródła światła zaufanych i znanych marek, jak chociażby żarówki LED Osram czy żarówki LED Philips.
Wszystkie te kwestie nie świadczą jednak o tym, że powinieneś zrezygnować z oświetlenia LEDowego i unikać go jak ognia. Gdyby tego typu żarówki były jednoznacznie niebezpieczne, nie byłyby dostępne na rynku. Ich ewentualne zagrożenia ujawniają się dopiero wtedy, gdy takie oświetlenie jest eksploatowane w sposób nieodpowiedni, wręcz ekstremalny. Nie obawiaj się więc zakupu żarówek LED. Nie zamartwiaj się potencjalnymi, skrajnymi efektami ubocznymi, a skup się na ich codziennych zaletach, jakimi są energooszczędność i trwałość.
Znajdziesz w Morele
Żarówki LED - Lampy wiszące - Lampy sufitowe - Lampy stołowe - Lampki biurkowe
Komentarze (0)