Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Czym czyścić ekran telefonu? Jak dbać o ekran smartfona?

| 0 Komentarzy
Czas „niezniszczalnych” telefonów komórkowych minął bezpowrotnie. Jak zadbać o ekran smartfona?

Obecne smartfony to urządzenia delikatne, które w razie upadku z wysokości po prostu się niszczą. Najbardziej narażony jest oczywiście ekran, który niestety może pękać nie tylko wskutek upadku, ale i np. przewrócenia czegoś na telefon czy zbyt dużego nacisku. Czy może coś zrobić, by zminimalizować ryzyko zamiany jego powierzchni w nieestetyczną pajęczynkę?

Najczęstsze uszkodzenia ekranu smartfona

Życie w pośpiechu, nieuwaga lub po prostu brak poszanowania – są to najczęstsze powody różnego rodzaju wypadku z udziałem telefonu komórkowego. Jeden zły ruch wystarczy, by znalazły się one na ziemi, uderzając przy okazji w beton, płytki lub panele. Często kończy się to szczęśliwie, w końcu jednak zdarzy się upadek, który doprowadzi do zniszczenia ekranu.

W najlepszym wypadku pojawią się niewielkie pęknięcia. Jeżeli nie zasłaniają zbytnio wyświetlacza, można z nimi żyć. Gorzej, gdy zajmują większą część powierzchni ekranu lub gdy wyświetlacz się wyleje i przestanie działać. W takich przypadkach jedyny wyjściem jest wymiana części, co, jak wiadomo, wymaga czasu i pieniędzy. W przypadku wielu telefonów zabieg ten okazuje się nieopłacalny, dlatego kupujemy nowe urządzenia.

Zanim jednak do tego dojdzie, warto zastanowić się nad zastosowaniem pewnych zabezpieczeń lub znalezieniem sposobu na wydłużenie żywotności ekranu naszego smartfona. Ochrona ekranu smartfona jest znacznie prostsza, a przede wszystkim tańsza niż jego wymiana, a już na pewno niż wymiana całego telefonu.

Polecane folie i szkła ochronne do telefonów

Ochrona ekranu smartfonu

Na początek zajmiemy się wskazaniem produktów, które pozwolą nam zabezpieczyć ekran przed wpływem upadków z wysokości. Możemy podzielić je na dwie kategorie – w pierwszej znajdą się akcesoria naklejane na ekran, a w drugiej różnego rodzaju obudowy telefonu.

W pierwszej grupie dostępne są:

  • folia ochronna – są one bardzo często dołączane do telefonów lub innych akcesoriów. Są tanie i cienkie, dlatego posłużą nam do ochrony przed niewielkimi uderzeniami, zadrapaniami i zarysowaniem ekranu. Bardzo dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy trzymamy telefon razem z kluczami, portfelem lub innymi twardymi elementami. A jaka folia na ekran smartfona będzie najlepsza? Oczywiście taka, która będzie idealnie dopasowana do modelu – powinna go pokrywać niemalże w całości i nie wystawać poza jego brzegi. Warto też zapoznać się z instrukcją, jak ją poprawnie przyklejać, by nie tworzyły są bąbelki powietrza, które wyglądają nieestetycznie, a do tego mogą utrudniać odczytywanie ekranu.
  • szkło hartowane – gwarantuje zdecydowanie lepsza ochronę, zwłaszcza przed skutkami upadków z wysokości. Co ważne, szkło jest także wygodniejsze w użyciu, ponieważ lepiej imituje oryginalną powłokę wyświetlacza. Dzięki temu „dotyk” działa w sposób odpowiedni. Samo szkło też jest podatne na pęknięcia, dlatego także może zajść konieczność jego wymiany, nadal jednak jest to nieporównywalnie mniejszy wydatek. Podobnie, jak w przypadku folii, szkło musi być idealnie dopasowane do modelu telefonu, nie powinno zasłaniać aparatu ani głośników, a przede wszystkim nie może wystawać poza brzegi telefonu i się od niego odklejać. Należy też pamiętać, by dokładnie wyczyścić telefon przed naklejeniem folii lub szkła. Obecnie szkło hartowane jest najlepszą odpowiedzią na to, jak zabezpieczyć ekran smartfona – jest po prostu najbardziej skuteczne.

Jeżeli chodzi o obudowy, wybór jest bardzo szeroki. Zakupić możemy między innymi:

  • etui do telefonu – przeważnie silikonowe, występuje w formie nakładki na tył i krawędzie telefonu. Nie zasłaniają ekranu, jednak chronią go tylko przed wpływem upadków z niewielkiej wysokości,
  • zabudowane obudowy – chronią cały telefon, często są wykonane ze specjalnych, wzmacnianych materiałów, które doskonale amortyzują wszelkie uderzenia,
  • pokrowce – specjalne, zamykane konstrukcje, które często posiadają kieszonki, w których umieścić możemy banknoty lub dokumenty. Zapewniają wysoki poziom ochrony, jednak całkowicie zakrywają oryginalną obudowę urządzenia.

Ostateczny wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji. Pamiętać należy jednak o tym, że nawet najsłabsza ochrona jest lepsza niż żadna. Oczywiście, możemy się nastawić na ostrożne użytkowanie telefonu, dzięki któremu unikniemy wielu przykrych sytuacji. Ewentualne wypadki nie zawsze zależą jednak tylko od naszej uwagi – do zniszczenia ekranu może bowiem dojść na wiele różnych sposobów.

Jak czyścić ekran smartfona?

Już samo czyszczenie ekranu smartfona jest dobrym krokiem, by o niego zadbać, ale oczywiście nie uchroni przez strzaskaniem. Należy to jednak robić nie tylko dlatego, by zapewnić sobie komfort widzenia i by telefon wyglądał estetycznie, ale także po to, by zanieczyszczenia nie powodowały zarysowań. A czy można wypolerować ekran smartfona, jeśli już są na nim rysy? Cóż, teoretycznie można, ale praktycznie lepiej zapobiegać niż leczyć. W specjalistycznych sklepach można znaleźć różne środki, które umożliwiają usuwanie rys z ekranu smartfona, należy jednak bardzo uważać podczas korzystania z nich. Zawierają drobinki, które ścierają ekran do powierzchni rysy, dzięki czemu przestaje być ona widoczna. Bardzo łatwo można jednak przesadzić z czyszczeniem – zbyt długie i mocne ścieranie może uszkodzić warstwę ekranu, przez co może on stracić na kolorach, ostrości czy czułości na dotyk, słowem – jego jakość może się pogorszyć. Kiepskim pomysłem są też wszelkie domowe sposoby. Ekrany są po prostu bardzo delikatne, składają się z wielu warstw, które łatwo przez nieuwagę uszkodzić.

Jeśli chodzi o delikatne czyszczenie z brudu- nieprawidłowo wykonane także może doprowadzić do naruszenia delikatnej konstrukcji. Zwrócić uwagę powinniśmy przede wszystkim na używane przez nas akcesoria czyszczące. Twarda gąbka bądź ścierka intensywnie nasączona wodą szybko doprowadzą do uszkodzenia ekranu.

Najlepiej więc zaopatrzyć się w produkty wykonane z mikrofibry. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne zestawy do czyszczenia smartfonów. Składają się one z miękkiej ściereczki, pędzelka do trudno dostępnych miejsc, a także odpowiednio wyprofilowane, silikonowe patyczki, które pozwolą chociażby usunąć piasek z łączeń i gniazd telefonu.

Polecane etui i pokrowce do telefonów

Dobrym pomysłem okaże się także specjalny płyn czyszczący, który usunie wszelkiego rodzaju zabrudzenia, jednocześnie nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla powłoki ekranu.

Uniwersalne rady dotyczące dbania o ekran smartfona

Na koniec warto jeszcze wymienić kilka zasad, które pozwolą uniknąć wielu drobnych i większych uszkodzeń naszego telefonu.

  1. Warto unikać wystawiania smartfona na wpływ skrajnych temperatur. W lecie nie zostawiajmy go więc na słońcu, a w zimie dbajmy o to, aby był należycie chroniony.
  2. Trzymanie telefonu na piasku czy w pobliżu wody nigdy nie jest dobrym pomysłem. To samo tyczy się środków chemicznych.
  3. Uważajmy, z czym przechowujemy urządzenie. Klucze, portfel, pendrive, monety – wszystko to może porysować ekran.
  4. Zdrowy rozsądek pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji. Nawet w sytuacji, gdy jesteśmy pewni, że rzucając trafimy telefonem na łóżko, lepiej jest wykonać kilka kroków więcej i po prostu go odłożyć.

Jak chronić ekran smartfona?

Nawet najdroższe smartfony nie są niezniszczalne. Warto więc dbać o to, aby służyły nam one jak najdłużej, zwłaszcza ekrany, które są najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia.  Sposoby są proste – wystarczy wybrać to, co na ekran smartfona będzie dla nas najwygodniejsze – folia lub szkło i nie narażać telefonu na upadki ani na kontakt ekranu z ostrymi, twardymi przedmiotami. Są to tanie, a przede wszystkim skuteczne metody na to, by długo cieszyć się zadbanym telefonem.

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.