Czym grozi używanie nielegalnego oprogramowania?
Spis treści:
Użytkowanie nielegalnego oprogramowania to wciąż spotykany proceder i to pomimo faktu, że większość płatnych programów ma swoje darmowe odpowiedniki, a za pirackie oprogramowanie grożą kary. Jaka jest definicja nielegalnego oprogramowania? Na co uważać?
Jak można zdefiniować nielegalne oprogramowanie?
Do pracy lub rozrywki przy komputerze potrzebne są choćby podstawowe programy oraz system operacyjny. Każdy rodzaj programu komputerowego jest udostępniany użytkownikom na konkretnej licencji, a instalując go użytkownik musi zaakceptować postanowienia i warunki umowy licencyjnej. Część programów jest udostępniana w pełni darmowo dla każdego użytkownika, inne programy mogą być oferowane za darmo jedynie dla użytkowników indywidualnych, a niektóre są w pełni odpłatne. Większość programów, a nawet system operacyjny, można pobrać z sieci – zazwyczaj ze strony producenta oprogramowania. Na czym więc polega nielegalne uzyskanie programu komputerowego? Czym jest nielegalne oprogramowanie?
- Każdy program użytkowany niezgodnie z zapisami licencji będzie nielegalnym oprogramowaniem. Jeśli np. pobrano program do edycji plików PDF, który jest udostępniany na darmowej licencji dla użytkowników indywidualnych, ale użytkuje się go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to będzie to postrzegane jako używanie nielegalnego oprogramowania.
- Program, do którego klucz został wykradziony lub wygenerowany także będzie nielegalny. Większość programów wymaga podania klucza licencyjnego. Powinno się pozyskać go w legalny sposób (np. kupując ze strony producenta albo z renomowanego sklepu z oprogramowaniem). Jeśli kupiło się go za kilka zł na aukcji lub portalu ogłoszeniowym i został on przesłany mailem bez żadnego potwierdzenia oryginalności, to takie oprogramowanie również może zostać zakwestionowane.
Nielegalny system lub oprogramowanie Microsoft Office może sprowadzić na użytkownika spore problemy, a szczególnie w przypadku, gdy jest to użytkownik firmowy, ale zarówno nielegalne oprogramowanie w domu, jak i nielegalne oprogramowanie w firmie jest ryzykowne i zdecydowanie nie warto z niego korzystać. Jeśli chodzi o nielegalne oprogramowanie kary mogą być dotkliwe, a przecież jest wiele darmowych programów, które oferują szeroką funkcjonalność i z których można korzystać bez obaw o ewentualne konsekwencje.
Polecane oprogramowanie
Jakie są konsekwencje korzystania z nielegalnego oprogramowania?
Korzystanie z nielegalnego oprogramowania jest piractwem komputerowym. Definiuje się je często jako działanie polegające na kopiowaniu programów i udostępnianiu ich innym użytkownikom wbrew zapisom umowy licencyjnej, na pobieraniu programów z sieci z nieautoryzowanych źródeł, jak również jako wykorzystywanie programów niezgodnie z zapisami umowy licencyjnej. Piractwo komputerowe jest przestępstwem, ale kary za nielegalne oprogramowanie zależą od kilku czynników. Jaka kara grozi w Polsce za piractwo komputerowe? To zależy od kilku kwestii:
- Czy program użytkowany jest na potrzeby indywidualne?
- Czy nielegalny program jest używany w firmie?
- Czy użytkownik pobrał nielegalne oprogramowanie, czy też może raczej powiela je i rozpowszechnia?
Jakie więc są podstawy do ukarania osoby korzystającej z nielegalnego oprogramowania? Co grozi za nielegalne oprogramowanie? Regulują to odpowiednie przepisy:
- Kodeks karny, Art. 293 k.k. definiuje zakup nielegalnego oprogramowania komputerowego jako paserstwo, a to może zostać ukarane grzywną, a nawet pozbawieniem wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. Oczywiście zajęte zostaną także nośniki z oprogramowaniem. Warto dodać, że kupowanie i korzystanie z nielegalnego oprogramowania nawet przy braku świadomości, że jest ono pirackie nie zwalnia użytkownika od odpowiedzialności karnej, choć w wielu wypadkach jest to sytuacja wpływająca na łagodniejsze sankcje.
- Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Art. 116 przewiduje karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności za korzystanie z nielegalnego oprogramowania. Maksymalny wymiar kary dotyczy w szczególności sytuacji, gdy nielegalny Office lub nielegalny Windows były użytkowane w celach osiągania korzyści majątkowych. Nielegalne oprogramowanie w firmie to naprawdę duże ryzyko.
Warto pamiętać także o tym, że to jaka kara za nielegalne oprogramowanie może zostać orzeczona, zależy od konkretnej sytuacji osoby, która została oskarżona o piractwo. Jeśli jest to działanie rozmyślne oraz związane z osiąganiem korzyści majątkowych, można spodziewać się kar w górnych granicach. Jeśli chodzi o pirackie oprogramowanie kary mogą być więc dotkliwe, a szczególnie dla firm.
Dodatkowym zagrożeniem, z jakim wiąże się nieoryginalne oprogramowanie jest możliwość wystąpienia producenta oprogramowania o odszkodowanie na drodze sądowej, a wówczas trzeba się liczyć ze sporą grzywną do zapłaty. Taka sytuacja może mieć miejsce szczególnie wówczas, gdy chodzi o pirackie oprogramowanie w firmie. Jak widać, kara za nielegalne oprogramowanie może być surowa.
Skąd pobierać i gdzie kupować oprogramowanie?
Wiedząc, co grozi za nielegalne oprogramowanie, warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim zainstalowanym programom i aplikacjom, a szczególnie na komputerach firmowych – w tym wypadku trzeba jeszcze sprawdzić warunki licencji, czy program jest dopuszczony do użytku komercyjnego w tej wersji, która została pobrana lub zakupiona. Częstą praktyką jest udostępnianie za darmo wersji dla użytkowników indywidualnych i odpłatnych wersji programu dla firm.
Z jakich źródeł oprogramowania korzystać?
Najwygodniej jest pobierać oprogramowanie z sieci. Niestety zdarza się, że nawet na profesjonalnie wyglądających witrynach oferowane są nielegalne oprogramowania. Jeśli chodzi o nielegalne oprogramowanie reklama i ładny design strony nie są wyznacznikiem. Strony tego typu często są też potencjalnym źródłem złośliwego oprogramowania i wirusów, dlatego warto zachować czujność. Jeśli nie jest to renomowany sklep z programami lub oficjalna strona producenta, to mogą to być pirackie programy. Bezpiecznym i polecanym źródłem pobierania programów są strony ich producentów oraz sprawdzone sklepy stacjonarne i internetowe. Można w nich kupić zarówno pudełkowe edycje programów, jak i licencje elektroniczne – w tym wypadku klucz licencyjny jest dostępny szybciej. Nielegalne systemy operacyjne, pakiety biurowe, programy antywirusowe, jak również pirackie programy do odtwarzania filmów i muzyki, a także do prac graficznych i projektowych są wciąż spotykane w sieci i na komputerach użytkowników. Warto jednak unikać tego typu rozwiązań. Kara za nielegalne oprogramowanie w domu może dotkliwa, a kara za nielegalne oprogramowanie w firmie może wiązać się nie tylko z grzywną lub ryzykiem pozbawienia wolności, ale też z zajęciem komputerów firmowych, a nawet z zamknięciem firmy. Jeśli chodzi o nielegalne oprogramowanie kodeks karny jest surowy. O wiele lepiej i etyczniej jest korzystać z programów darmowych legalnie albo z płatnych wersji oprogramowania.
Podobne artykuły
Komentarze (0)