Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Czym jest gimbal do aparatu? Jak działa?

| 0 Komentarzy
Jak działa gimbal? Dlaczego fotografowanie z jego udziałem jest dobre? Sprawdź.

Wysokiej jakości zdjęcia udaje się uzyskać tylko wtedy, gdy obraz jest stabilny. Aby taki efekt osiągnąć, warto zainwestować w gimbal do telefonu. Z tego poradnika dowiesz się jak działa i czym w zasadzie jest gimbal. Wymienimy też najważniejsze cechy i parametry, które mogą się przydać podczas zakupu tego rodzaju wyposażenia do aparatu.

Jak działa gimbal? Czym właściwie jest gimbal?

Gimbal jest niewielkim urządzeniem elektrycznym, który pełni funkcję stabilizatora kamery lub aparatu, w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów z wykonywanych zdjęć czy nagrań wideo. Zastosowanie urządzenia jest bardzo proste, a stabilność uzyskuje się niezależnie od położenia i dynamiki aparatu czy kamery.

Gimbal do aparatu jest mały, lekki i poręczny, można z niego korzystać jedną ręką, dlatego sprawdzi się nawet w mało sprzyjających i dynamicznych warunkach. Sprawdza się świetnie zarówno do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego. Wiedząc, jak działa gimbal, możesz uzyskać stabilny, płynny i wyróżniający się obraz w bardzo dobrej jakości. Podobne efekty może dać bardzo drogi stabilizator do telefonu.

Gimbal do smartfona działa w bardzo prosty sposób. Składa się z żyroskopu, niewielkiego silnika elektrycznego i czujników. Izolacja aparatu od drgań zachodzi zarówno mechanicznie, jak i z pomocą zamontowanych jednostek napędowych. Sprzęt utrzymuje dzięki temu bardzo dobrą pozycję, bez większego wysiłku. To, ile osi posiada gimbal do kamery, decyduje o uzyskanym efekcie i jakości. Rozwiązanie jest w stanie stabilizować obraz w jednej, dwóch lub w aż trzech płaszczyznach.

Do jakich urządzeń są dostępne gimbale?

Wiesz już, co to jest gimbal. Ale przy jakich urządzeniach możesz go zastosować? W sprzedaży dostępne są:

  • gimbal gopro, czyli gimbal do kamery sportowej,
  • gimbal do lustrzanki,
  • gimbal do iPhone’a i klasycznego smartfona,
  • gimbal do aparatu kompaktowego,
  • gimbal do bezlusterkowców,
  • gimbal do klasycznej kamery.

Główne zalety gimbali

Postaw na gimbal. Selfie stick nie zapewni Ci aż tak dużej stabilności obrazu, a także nie pomoże w realizacji najbardziej skomplikowanych projektów. Dzięki niemu osiągniesz przyjemność z pracy, a efekty przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania. Gimbal ma wiele zastosowań, dlatego jest doceniany przez szereg użytkowników. Przede wszystkim ułatwia:

  • nagrywanie filmów,
  • wykonywanie dynamicznych, perfekcyjnych przejść,
  • nagrywanie z kamery sportowej,
  • uwiecznianie ważnych wydarzeń aparatem,
  • tworzenie panoram oraz selfie,
  • vlogowanie.

Statyw jest bardzo ciężki, zajmuje sporo miejsca. Telefon z gimbalem jest niezwykle poręczny, gwarantuje osiągnięcie wysokiej jakości materiałów filmowych oraz zdjęć. Można zastosować go w lokalizacjach mających miejsce w trudnych warunkach. Dla osób, które nie zajmują się zawodowo filmowanie czy fotografowanie, uchwyt na telefon do nagrywania w tej wersji jest najlepszym rozwiązaniem.

Co może wpływać na to, jak działa gimbal? Najważniejsze cechy i parametry

Zastanawiasz się, jaki gimbal do telefonu warto wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na cechy charakterystyczne, a także parametry techniczne dostępnych na rynku modeli. Najważniejsze z nich to:

  • obsługiwane osie – wpływa na skuteczność sprzętu oraz dopasowanie do potrzeb użytkownika. Najtańsze modele obsługują tylko jedną oś, a najdroższe, umożliwiające wykonywanie panoramicznych zdjęć wyposażone są w aż trzy osie. Wersją pośrednią są gimbale z 2 osiami,
  • akumulator – najlepiej jest zdecydować się na gimbal z wymiennymi akumulatorami lub dokupić do zestawu powerbank. Jeżeli chcesz uzyskać swobodę w nagrywaniu, bez limitu baterii, nie warto kupować tej największej, ze względu na to, że zwiększa ciężar urządzenia,
  • waga – cały sprzęt powinno się utrzymać w jednej ręce, bez odczuwania dyskomfortu,  
  • maksymalne obciążenie – to od tego parametru zależy, jaką wagę może mieć aparat przymocowany do gimbala. Jeżeli dopasowanie będzie nieprawidłowe, sprzęt wypadnie z uchwytu, co może spowodować poważne straty,
  •  kompatybilność – możesz kupić gimbal dopasowany do sprzętu konkretnej marki.

Jeżeli chcesz potraktować zakup gimbala jako długoletnią inwestycję, zwróć również uwagę na:

  • jakość i wytrzymałość obudowy – najtańsze modele są wykonywane z mało wytrzymałych tworzyw. Nieco droższe powstają z kombinacji różnych wersji plastiku, aluminium czy materiałów magnetyzowanych. Zwiększa to ich trwałość na kurz, pył, wilgoć oraz wiele innych uszkodzeń,
  • dodatkowe funkcje – uchwyt, jaki posiada gimbal musi być ergonomiczny, tak, aby nie powodował zmęczenia ręki po krótkim czasie użytkowania. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe przyciski sterujące, co znacząco ułatwia wykonywanie zdjęć czy nagrywanie filmów,
  • tryby pracy – można skorzystać z automatycznych ustawień sprzętu, co jest sporym ułatwieniem dla początkujących użytkowników. Wiele modeli oferuje jednak ustawienia zaawansowane, m.in. zablokowanie konkretnej osi.
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.