Czym jest i jak działa czujnik do alkomatu?

| 0 Komentarzy
Jak działa alkomat? Jaka jest precyzja działania alkomatu? Sprawdź poniżej.

Alkomaty w obecnych czasach spotykane są w wielu sytuacjach. Są to urządzenia, jakie stosowane są przez policję podczas prowadzenia działań prewencyjnych. Używa się ich również w domach, w celach prywatnych, aby móc zmierzyć poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Na badanie alkomatem na komisariat mogą zgłosić się także te osoby, które chcą mieć pewność, że mogą już jechać. Jest to ważne, jeżeli dzień wcześniej lub kilka godzin wstecz, spożywało się alkohol.

Polecane alkomaty

Jak działa alkomat? Zasada działania i rodzaje

Alkomat to niewielkie urządzenie, które można w wielu przypadkach zmieścić bez trudu w schowku samochodowym. Zasada działania tego typu urządzeń jest bardzo prosta. Do ustnika należy wdmuchiwać powietrze. Przez ustnik trafia ono do komórki pomiarowej, gdzie znajduje się sensor, który odpowiada za dokonanie pomiaru. Jest to możliwe dzięki indukcji prądu lub też zmianie rezystancji półprzewodnika pod wpływem etanolu. Pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu możliwy jest dzięki wzorcowym bazom danych, jakie muszą zostać wgrane przez producenta. Badanie alkomatem trwa kilkadziesiąt sekund.

Alkomaty można podzielić na następujące grupy produktowe:

  • alkomaty policyjne;
  • alkomaty elektrochemiczne;
  • alkomaty bezustnikowe;
  • alkomaty dowodowe;
  • alkomaty profesjonalne;
  • alkomaty z atestem.

Alkomat elektroniczny a chemiczny – różnice

Alkomaty elektroniczne to grupa urządzeń, która wykorzystuje sensor, gdzie zachodzą określone reakcje chemiczne. Ważny jest również układ elektroniczny, który pozwala na dokonanie pomiaru. Tego typu urządzenia można podzielić na trzy grupy. Jedna z nich to alkomaty spektrofotometryczne. Są to produkty, jakie użytkowane są w sądach i komisariatach, jakie nie są dostępne dla wszystkich. Nie ma więc co o nich wspominać.

Dwie najważniejsze grupy alkomatów elektronicznych to:

  • półprzewodnikowe - tanie, ale nie są w stanie one zapewnić dokładnych pomiarów. Utrudniać to może zamontowany w nich sensor, który jest czuły nie tylko na alkohol, ale także na inne substancje, na przykład dym z papierosów. Nikotyna razem z węglowodorami oraz acetonem może doprowadzić do zaburzenia wyników. Należy je kalibrować nie rzadziej niż co sześć miesięcy;
  • elektrochemiczne - drogie, ale są w stanie dać wiarygodny wynik. Jest to możliwe dzięki temu, że urządzenie czułe jest tylko i wyłącznie na etanol. Margines błędu w przypadku tych alkomatów jest naprawdę niewielki. Kalibracja zalecana jest minimum raz na rok.

Precyzja pomiaru. Czy alkomaty są niezawodne?

Nie. Alkomaty mogą dać nieprawdziwy obraz sytuacji. Mowa tu w szczególności o urządzeniach półprzewodnikowych. To dlatego zaleca się ich sporadyczne wykorzystywanie. Alkomaty elektrochemiczne dają lepsze wyniki, ale także i w ich przypadku może dochodzić do zakłóceń. W szczególności, jeżeli nie były one dawno kalibrowane. W przypadku podejrzenia, że wykonane badanie daje niewłaściwy obraz sytuacji, należy je powtórzyć. Najlepiej na innym urządzeniu, jeżeli tylko będzie taka możliwość. Dwa różne wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone w krótkim czasie, mogą oznaczać konieczność wykonania kalibracji (o ile będzie to możliwe, niektóre alkomaty są jednorazowe).

Do najbardziej niezawodnych można zaliczyć alkomaty, które mają czujnik spektrofotometryczny. Policyjne urządzenia stosowane są jednak tylko i wyłącznie stacjonarnie. Są to alkomaty, jakie wykorzystują promieniowanie podczerwone. Stąd też bardzo dokładne wyniki badania trzeźwości.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Ważne jest to, że polskie prawo przewiduje kary za jazdę po alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości. Są to dwie odmienne sytuacje.

Stan po użyciu alkoholu występuje wtedy, kiedy we krwi kierowcy znajduje się między 0,2 a 0,5 promila, czyli 0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza.

O nietrzeźwości mówi się wtedy, kiedy we krwi kierowcy będzie więcej niż 0,5 promila alkoholu, czyli powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza.

Za jazdę po spożyciu alkoholu można spodziewać się następujących kar:

  • kara grzywny, która będzie nie niższa niż 2500 złotych, maksymalnie można one wynieść 30 tysięcy złotych, kara grzywny może zostać zamieniona na areszt domowy do 30 dni;
  • bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat;
  • od 17 września 2022 roku zostały wprowadzone zmiany, które spowodowały, że kierowca za jazdę po alkoholu otrzyma 15 punktów karnych.

Stan nietrzeźwości to możliwość otrzymania kar, które są przewidziane zgodnie z obowiązującymi przepisami:

  • taka sama ilość punktów karnych;
  • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 złotych, która będzie przeznaczona na Fundację Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej;
  • zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, który może obowiązywać od jednego roku do 15 lat;
  • grzywna o jakiej zadecyduje sąd, który weźmie pod uwagę sytuację majątkową sprawcy;
  • kara więzienia;
  • ograniczenie wolności, jakie może trwać maksymalnie dwa lata, które polegać będzie na potrącaniu należności z wynagrodzenia lub też na wykonywaniu określonych prac społecznych.

Kiedy warto użyć alkomatu?

Test na trzeźwość może się przydać w najmniej oczekiwanej chwili. Na pewno należy go wykonać w momencie, kiedy dana osoba spożywała alkohol i ma zamiar wsiąść po kilku godzinach za kierownicę. Szacuje się, że po wypiciu jednego piwa czas trzeźwienia wynosi trzy godziny. Jeden kieliszek wódki (~ 40%) trawi się przez około godzinę. Nie oznacza to jednak faktu, że po określonym czasie, w organizmie nie pozostanie ani gram etanolu. Może się bowiem okazać, że człowiek trawi spożyty alkohol wolniej. Czas trawienia alkoholu uzależniony jest od wielu czynników, na przykład od tego, czy ktoś pił na pusty żołądek, czy też nie. Pod uwagę należy wziąć także wiek, płeć wzrost, typ sylwetki, wagę, rodzaj i ilość spożytego alkoholu. Za każdym razem należy użyć alkomatu, aby zyskać pewność, że można prowadzić.

Urządzenie także powinno zostać użyte przez pracodawcę, jeżeli ten ma wątpliwości co do tego, czy jego podwładni nie są pod wpływem alkoholu. W branży transportowej alkomaty należą do urządzeń, jakie używane są na co dzień. Chodzi bowiem o zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drodze, a także o dbałość o renomę firmy.

Alkomatu zawsze użyje policja wobec kierowców, a nawet rowerzystów, którzy wzbudzać mogą podejrzenia co do stanu trzeźwości. Każda kolizja drogowa wymaga także użycia tego urządzenia.

Jaki alkomat kupić?

Wśród polecanych urządzeń można znaleźć te, które posiadają czujnik elektrochemiczny. To alkomaty, które są w stanie zaoferować najbardziej miarodajne wyniki. Za zakupem tych urządzeń przemawia nie tylko ich dokładność, ale także żywotność. Do tego nie trzeba ich tak często kalibrować.

Osoby, jakie mają wątpliwość co do wyboru urządzenia, mogą wziąć pod uwagę opinie innych użytkowników.

Nie można zapomnieć o swoich możliwościach finansowych. Tak, aby zakup tego typu urządzenia nie okazał się dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Oto przykładowe ceny urządzeń, jakie w chwili obecnej można znaleźć na rynku:

  • Alkomat Xblitz Unlimited półprzewodnikowy ~ 74 złotych;
  • Alkomat Alcofind PRO X-5 + elektrochemiczny ~ 440 złotych;
  • Alkomat Overmax AD-05 elektrochemiczny ~ 157 złotych;
  • Alkomat Xblitz Spirit półprzewodnikowy ~ 117 złotych;
  • Alkomat FITalco AlcoBlow elektrochemiczny ~ 1340 złotych.

Pod uwagę należy wziąć indywidualne preferencje. Niezależnie od finalnego wyboru, każdy kierowca powinien posiadać alkomat pod ręką w domu lub w samochodzie.

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.