Czym pomalować huśtawkę ogrodową?
Spis treści:
Narzędzia, które będą potrzebne, aby odnowić huśtawkę, różnią się w zależności od tego, z jakiego materiału jest ona wykonana. Inaczej należy przygotować do malowania huśtawki ogrodowe metalowe niż te wykonane z drewna. Na pewno niezbędny będzie papier ścierny, pędzel, wałek welurowy oraz impregnat bądź farba do malowania danej powierzchni. Metalowy mebel dobrze przeszlifować przy użyciu drucianej nakładki na wiertarkę oraz szlifierki oscylacyjnej.
Czego użyć do pomalowania huśtawki ogrodowej?
Drewniany natomiast dobrze przeszlifować papierem ściernym. Jak najbardziej można robić to ręcznie. Poza materiałami do szlifowania przydadzą się dobre rękawiczki. Podczas przygotowania powierzchni ochronią ręce przed drzazgami oraz opiłkami metalu czy ostrzejszymi elementami. Warto zawczasu zabezpieczyć skórę dłoni przed skaleczeniami. Lekko wilgotna ścierka pomoże zetrzeć pył ze szlifowanego drewna, natomiast w przypadku metalowych elementów, po szlifowaniu warto użyć wody z detergentem również nanoszonej na kawałku materiału.
Jak przygotować huśtawkę ogrodową do pomalowania? Huśtawki ogrodowe drewniane należy zeszlifować ze starej farby bądź lakieru za pomocą papieru ściernego. W przypadku, gdy masz nową huśtawkę do złożenia, również warto przeszlifować delikatnie drewno szorstkim papierem. Następnie przetrzyj powierzchnie, które zostały zeszlifowane za pomocą wilgotnej ściereczki. Nie namaczaj zbyt mocno przecieranych powierzchni. Operacja ta ma zebrać pył, a nie zmoczyć drewno.
Huśtawki ogrodowe metalowe powinny zostać zeszlifowane z łuszczącej się farby, pęcherzy z rdzą i nierówności. Przy użyciu drucianej szczotki bądź metalowej nakładki na wiertarkę pozbądź się chropowatej powierzchni i odchodzących fragmentów lakieru. Pozostałą powłokę lakierniczą należy zmatowić za pomocą papieru ściernego bądź szlifierki oscylacyjnej. Pamiętaj o rękawiczkach ochronnych, bez względu na to, jaką technikę szlifowania wybierzesz.
Polecane huśtawki ogrodowe
Jakiej farby użyć do pomalowania huśtawki ogrodowej?
Kolejnym etapem po przygotowaniu powierzchni, będzie pomalowanie huśtawki odpowiednim impregnatem za pomocą wałka lub pędzla. W sytuacji, gdy materiał jest drewniany, należy dobrać odpowiedni preparat do gatunku drewna. W przypadku nowej, nieskręconej huśtawki bardzo istotne jest, aby dobrze zabezpieczyć ją na łączeniach, końcówkach elementów, które składają się ze sobą. Takie powierzchnie dobrze pomalować dwa–trzy razy, najlepiej przy użyciu pędzla.
W przypadku malowania drewnianej huśtawki masz kilka różnych impregnatów do wyboru. Jeśli chcesz zachować najbardziej naturalny kolor, możesz użyć oleju. Zagłębia się w strukturę drewna, wyciągając jego naturalną strukturę i słoje. Drugim rozwiązaniem jest użycie lakierobejcy. Można kupić produkty bezbarwne oraz takie, które imitują dany gatunek drewna. Są wygodne w użyciu, a odpowiednio dobrane zapewnią połysk oraz odpowiednią ochronę przed słońcem i wodą.
Ostatnim z preparatów do drewna są emalie akrylowe. Wodorozcieńczalne, dobrze rozprowadzają się oraz schną bardzo szybko. W tym przypadku możemy wybrać z szerokiej palety kolorów, niekoniecznie naturalnie kojarzących się z drewnem. Zanim jednak przystąpisz do malowania emalią, użyj farby podkładowej do drewna. Bez względu, jaki impregnat wybierzesz, ważne, aby pomalować powierzchnię minimum dwa razy, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, które po złożeniu będą trudno dostępne oraz zapoznać się ze specyfikacją produktu na opakowaniu.
Metalowe huśtawki najlepiej malować za pomocą wałka, a mniej dostępne miejsca – pędzla. Tutaj do wyboru jest kilka rodzajów farb. Pierwszym rodzajem są emalie akrylowe. Są wodorozcieńczalne i mają łagodny zapach. W przypadku czyszczenia zabrudzonej skóry oraz narzędzi w zupełności wystarczy woda. Dodatkową ich zaletą jest szybki czas schnięcia. Przed położeniem pierwszej warstwy emalii akrylowej dobrze pomalować powierzchnię, minimum raz, farbą antykorozyjną.
Drugi rodzaj farby do metalu to emalie olejno-ftalowe. Są to cięższe farby, o bardzo dobrych właściwościach zabezpieczających, ale również o mocnym, specyficznym zapachu. Niestety nie są zmywalne za pomocą wody, więc gdy chcesz oczyścić narzędzia po skończonej pracy, musisz w tym celu użyć rozpuszczalnika, na przykład benzyny ekstrakcyjnej. Bardzo ważne jest dobre wymieszanie farby olejno-ftalowej przed użyciem, tak aby wszystkie jej składniki połączyły się prawidłowo.
Trzeci rodzaj farby przeznaczonej do konserwacji metalowych powierzchni to farba na rdzę, na przykład Hammerite. Tego typu farba jest jednoskładnikowa, co oznacza, że pełni funkcje zarówno podkładu, jak i ostatniej warstwy. Tego typu farbę można stosować bezpośrednio nawet na zardzewiałe elementy, natomiast lepiej wcześniej zeszlifować ogniska rdzy w jak największym stopniu. Używanie farb na rdzę jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ wystarczy jeden jej rodzaj do kompleksowego zabezpieczenia metalowej konstrukcji.
Bez względu na to, jaki rodzaj preparatu do malowania huśtawki wybierzesz, warto zrobić raz na jakiś czas jej odświeżenie. Huśtawki ogrodowe drewniane zaleca się zaimpregnować raz w roku, natomiast nie rzadziej, jak raz na cztery lata. Meble ogrodowe, o które się stosownie dba, będą dłużej bezawaryjnie służyć, jak również dobrze wyglądać. Huśtawkę warto zamontować w takim miejscu, aby mogła bujać bez przeszkód dla innych funkcji w ogrodzie i bezkolizyjnie z osobami, które będą przebywać w pobliżu.
Jak zabezpieczyć huśtawkę ogrodową po malowaniu?
Pierwszym zaleceniem, jeszcze zanim zdecydujesz się na pomalowanie huśtawki, powinno być sprawdzenie pogody. Najlepiej wybrać taki dzień, kiedy nie będzie padało, a temperatura nie przekroczy 25 stopni Celsjusza. Temperatura ma zasadniczy wpływ na schnięcie huśtawki już po pomalowaniu. Przy zbyt dużej temperaturze farba wysycha zbyt szybko, szczególnie gdy maluje się bezpośrednio na słońcu. Jeśli huśtawka jest już złożona i zamontowana stacjonarnie na miejscu, możliwość jej przeniesienia w zacienione miejsce jest mocno ograniczona.
Po malowaniu należy ostrzec osoby korzystające z ogrodu, aby nie siadały na huśtawce. Choć pozornie może wydawać się, że malowana powierzchnia już wyschła i jest sucha w dotyku, producenci środków do konserwacji podają czas, jaki potrzebny jest do uzyskania pełnej twardości i odporności powłoki. Zazwyczaj są to 24 godziny od pomalowania ostatniej warstwy. Jeśli potrzebujesz naprawić huśtawkę znajdującą się w miejscu użyteczności publicznej, na przykład na placu zabaw, po malowaniu koniecznie rozciągnij dookoła niej ochronną taśmę na palikach.
Czym nie malować huśtawki ogrodowej?
Na pewno nie należy malować huśtawki ogrodowej farbami wnętrzarskimi. Wszelkiego rodzaju farby akrylowe oraz lateksowe do ścian nie spełnią się w roli zabezpieczenia mebli ogrodowych. Zasadniczo wszystko posiadające przymiotnik „ogrodowy” powinno być konserwowane za pomocą farb zewnętrznych, dedykowanych do danych rodzajów powierzchni. Przed zakupem konkretnej farby zewnętrznej warto przeczytać na jej etykiecie, do jakiego rodzaju powierzchni jest dedykowana. Istotne jest również czy jest mrozoodporna.
Huśtawka ogrodowa 2-osobowa jest bardzo wygodna. Nie potrzeba zbyt wiele miejsca, aby z niej korzystać. Wystarczy nawet taras. Spokojnie pomieści dwie osoby. Huśtawki ogrodowe Dajar charakteryzuje nowoczesny design. Można wybierać spośród szerokiej oferty – zarówno dziecięcy, dwuosobowy, jak również większy model. Huśtawki ogrodowe vidaXL w swojej ofercie mają duży wybór drewnianych, jak również metalowych konstrukcji z zadaszeniem. Każdy może wybrać coś dla siebie.
Dla młodszych dzieci bardzo dobrze sprawdzi się huśtawka ogrodowa 3-osobowa. Cena takiej huśtawki jest niższa niż tych w większych rozmiarach. Ze względu na mniejsze gabaryty najmłodsi nie będą mieli problemu, aby na nią wejść. Huśtawki ogrodowe vidaXL mają duży wybór modeli dla dzieci. Huśtawki ogrodowe Elior posiadają różne warianty kolorystyczne. Można wybierać kolor wykończenia materiału, tak aby pasował kolorystycznie do reszty elementów w ogrodzie.
Decyzję o zakupie huśtawki warto przemyśleć jeszcze przed dokonaniem zamówienia. Do wyboru mamy szereg huśtawek, które z pozoru spełniają te same zadania rekreacyjno-wypoczynkowe, natomiast w praktyce różnią się między sobą. Gdy już się na którąś zdecydujesz, warto wiedzieć, w jaki sposób utrzymać ją w dobrej kondycji. Ostateczny wybór, czy będzie to huśtawka drewniana, czy metalowa, będzie miał swoje konsekwencje przy odpowiedniej konserwacji.
Znajdziesz w Morele
Huśtawki ogrodowe - Ławki ogrodowe - Leżaki ogrodowe - Krzesła ogrodowe - Hamaki
Komentarze (0)