Czym są przecieraki do owoców i warzyw? Jak używać przecieraków?

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się nad zakupem przecieraków do owoców i warzyw? Przeczytaj nasze wskazówki i porady.

Co to są przecieraki do warzyw i owoców?

Lato jest okresem obfitującym w wiele świeżych warzyw i owoców, z których możesz samodzielnie przygotować smaczne przeciery, dżemy i konfitury. Jednak aby to zrobić, musisz mieć odpowiedni sprzęt. Przecieraki ułatwią Ci uzyskanie gładkiej konsystencji w kilka chwil. To urządzenia o prostej konstrukcji oraz nieskomplikowanej obsłudze, lekkie i bezproblemowe w czyszczeniu.

Wystarczy, że umieścisz wybrany produkt na sicie – wiele modeli zawiera ich kilka, abyś mógł wybrać odpowiednią grubość oczek. Przy użyciu korbki zgniatasz owoce lub warzywa, które są stopniowo przeciskane do miski. To bardzo prosty sposób, aby w kilka minut uzyskać perfekcyjnie gładką masę. Urządzenie sprawdza się nie tylko w sezonie przetworów. Wykorzystaj je podczas gotowania zup typu krem. Zobacz, jak przy użyciu maszynki do przecierów zrobić pyszne przetwory na zimę.

Jak zrobić przecier pomidorowy przy pomocy przecieraków?

Mając w swojej kuchni przecierak do pomidorów, możesz zaopatrzyć się w smaczne przeciery domowej roboty. Najpierw skompletuj wszystkie składniki – nie ma ich wiele. Klucz do smaku samodzielnie przyrządzonych przetworów tkwi w ich prostocie i braku zbędnych dodatków, którymi nasycone są produkty ze sklepu. Aby domowy koncentrat był smaczny, starannie wybierz pomidory. Najlepiej wybrać te podłużne, ponieważ:

  • zawierają mało pestek,
  • mają mniej soku niż okrągłe, dlatego szybciej odparujesz z nich wodę,
  • jest w nich więcej pektyn, kwasu i cukru – wpływa to na szybsze gęstnienie musu.

Wybieraj tylko zdrowe okazy bez widocznych śladów na skórkach, plam czy przebarwień i pęknięć. Najkorzystniej jest kupować pomidory na przecier u sprawdzonego sprzedawcy lub – jeśli masz swój ogródek – wyhodować je samemu. Na sześć słoików o objętości 300 ml potrzebujesz co najmniej 5 kg pomidorów.

Przecier pomidorowy krok po kroku

Starannie wybrane pomidory umyj i pokrój na ćwiartki. Wiele osób obiera je przed wrzuceniem do garnka, my jednak radzimy zostawić skórki – zawierają one mnóstwo drogocennego lipokenu, który korzystnie wpływa na ludzki organizm. Szkoda byłoby wyrzucać go do kosza, zwłaszcza że podczas gotowania nasyca on domowy przecier, dzięki czemu zyskujesz nie tylko smaczny, ale i zdrowy produkt. Pokrojone kawałki pomidorów wrzuć do dużego garnka i doprowadź do wrzenia. Jeśli chcesz zrobić dużo przecieru, dodawaj je partiami i gotuj na małym ogniu przez około godzinę, mieszając co jakiś czas, aby nie przywarły.

Polecane przecieraki do warzyw i owoców

Gdy zauważysz, że skórki zostały oddzielone od miąższu, a pomidory są miękkie, przejdź do kolejnego kroku. Tu nieodzowną pomocą okażą się przecieraki do pomidorów – umieść je na misce i dodawaj ugotowaną masę. Kręć korbą do momentu, aż cały miąższ zostanie przetarty. Wtedy zbierz skórki i dodaj kolejną partię. Uzyskany w ten sposób gładki mus umieść w garnku i ponownie zagotuj. Po około godzinie powinieneś uzyskać pożądaną, gęstą konsystencję, typową dla przecieru.

Nie zapomnij o słoikach! Nie trać czasu, gdy pomidory się gotują – przygotuj słoiki. Dokładnie je umyj i przemyj wrzątkiem (pokrywki również). Pamiętaj, że przed napełnieniem powinny być suche i gorące, abyś mógł je szczelnie zamknąć. Nalewając zawartość, zostaw około 1 cm odstępu od brzegu słoika. Wystudzony przecier pomidorowy możesz przechowywać w lodówce przez kilka tygodni. Jeśli chcesz, żeby przetrwał długie miesiące, zapasteryzuj go. Włóż słoiki z zawartością do dużego garnka z wodą, doprowadź do wrzenia, a następnie... schowaj w ciemnym miejscu i korzystaj z pysznego smaku, kiedy tylko najdzie Cię ochota!

Jak zrobić dżem owocowy przy pomocy przecieraków?

Jeśli zachęca Cię prostota i szybkość przyrządzania domowych przetworów, spróbuj zrobić domowy dżem z przecieraka! Przepisów jest mnóstwo, jednak my przedstawiamy ten najbardziej naturalny, prosty i pozwalający uzyskać zdrowy produkt dla Ciebie i Twoich bliskich. Wybierz ulubione owoce i postępuj podobnie, jak z pomidorami. Włóż do garnka z szerokim dnem truskawki, maliny lub jagody, dodaj cukier (około 500 g na 2 kg owoców) oraz 30 g masła – najlepsze będzie to naturalne, domowe. Nie jest ono konieczne, jednak jego dodatek udoskonali smak dżemu. Wiele osób dodaje też kwasek cytrynowy lub świeżo wyciśnięty sok z cytryny.

Całość umieść na palniku i gotuj – od momentu wrzenia na małym ogniu, co jakiś czas mieszając i kontrolując proces odparowywania wody. Gdy składniki zmiękną, a większość soku odparuje, użyj przecieraka do owoców – w sposób analogiczny, jak w przypadku pomidorów. Przelej masę do słoików i dżem gotowy!

Jaki przecierak wybrać?

Aby móc przyrządzać domowe przetwory, musisz posiadać w swojej kuchni dobry przecierak. I choć to urządzenie o niezwykle prostej konstrukcji, jego zakup nie powinien być przypadkowy. Musisz zwrócić uwagę na kilka elementów, dzięki czemu sprzęt posłuży Ci przez wiele lat. Najlepsze modele wyróżniają się kilkoma ważnymi cechami:

  • są wykonane ze stali nierdzewnej – to materiał, który nie wchodzi w reakcje z kwasem zawartym w owocach i warzywach. Jest też wytrzymały i odporny na uszkodzenia, więc zostanie z Tobą na wiele sezonów,
  • zawierają w zestawie kilka sitek – najczęściej trzy, o zróżnicowanej grubości oczek. Dzięki temu możesz wybrać idealne do aktualnych potrzeb i wielkości przecieranych produktów,
  • stabilnie leżą na naczyniu (misce lub garnku) – w tym celu musisz wybrać odpowiadający Ci rozmiar, aby podczas pracy w kuchni przecierak się nie przesuwał, wiele modeli ma też specjalne zaczepy mocujące, można je łatwo rozkręcić i umyć w zmywarce – to znacznie przyspiesza czyszczenie.

Poszukując maszynki do przecierów, sprawdź ergonomię całej konstrukcji. Stabilny uchwyt i rączka to klucz do sprawnego przecierania. Korbka powinna działać lekko i bez zacinania, abyś mógł bez zbędnego wysiłku nią kręcić. Musi obracać się w dwie strony – pozwoli Ci to na szybką zmianę kierunku obracania, gdy sitko zostanie zapchane skórkami lub pestkami. Sprzęt nie powinien też być zbyt ciężki.

Dlaczego warto mieć przecierak w swojej kuchni?

Odpowiedź jest prosta – umożliwia on przygotowanie smacznych, domowych przetworów na zimę. Nie musisz już kupować w sklepach produktów wątpliwej jakości o skomplikowanym składzie ze sztucznymi i chemicznymi dodatkami konserwującymi. Własnoręcznie przyrządzone przeciery, konfitury i dżemy zawierają wyłącznie te elementy, które sam w nich umieścisz, są więc zdrowe i smaczne. Przecierak do warzyw i owoców to proste urządzenie, wnoszące do Twojej kuchni wiele możliwości kulinarnych.

Co jeszcze da się przyrządzić dzięki maszynce do przecierania? Nie tylko dżemy, ale również sosy z warzyw i gęste soki. Wykorzystasz ją do przyrządzania zup typu krem z dyni, zielonego groszku lub fasolki szparagowej. Świetnie zda egzamin, jeśli masz małe dzieci i powoli rozszerzasz ich dietę, wprowadzając do niej pierwsze owoce. Przecierak pomoże Ci uzyskać gładką konsystencję, a Twój niemowlak pokocha nowe smaki! Przetrzesz w nim banany, jabłka oraz przyrządzisz puree z ziemniaków i innych warzyw.

Uniwersalny przecierak to niezbędny element w Twojej kuchni, ułatwiający spełnianie kulinarnych marzeń. Eksperymentuj, baw się i samodzielnie wymyślaj zastosowanie dla tej prostej, ale wyjątkowo funkcjonalnej maszynki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.