Dalmierz laserowy - który najlepszy? Jaki wybrać?
Spis treści:
Choć stanowią tylko wycinek całej oferty, właśnie ich wybór jest najtrudniejszy. Urządzenia tego typu ze względu na wygodę obsługi oraz dużą wszechstronność niemal całkowicie wyparły dalmierze optyczne i elektromagnetyczne, czyli ultradźwiękowe.
Dalmierz laserowy – co to jest i jak działa?
W zasadzie dalmierze laserowe pod względem zasady działania nieznacznie tylko różnią się od urządzeń ultradźwiękowych. Wiązka lasera jest wysyłana przez układ optyczny i po odbiciu od celu rejestrowana w urządzeniu. Dzięki znajomości czasu, jaki mija między wysłaniem wiązki, do momentu odbioru promienia odbitego, urządzenie oblicza dystans, jaki pokonało światło. Taka metoda pomiaru jest bardzo dokładna i jednocześnie szybka (dlamierze ultradźwiękowe przy dalszych odległościach mają wyraźne opóźnienie uzyskania pomiaru, laserowe podają wynik w zasadzie od razu).
Cały mechanizm jest ukryty w obudowie – jedynym elementem widocznym na zewnątrz jest przycisk uruchamiający laser i oczywiście wyświetlacz, na którym pokazuje się wynik. Cała reszta to elementy opcjonalne, niemające związku z dokładnością działania dalmierza.
Dalmierze laserowe mogą zastąpić ultradźwiękowe w budownictwie niemal w całym spektrum zastosowań – są jednak również modele elektromagnetyczne dedykowane do pomiarów w pracach budowlanych, jednak dostępność tych modeli nie jest duża, a ich popularność raczej niska.
Dokładność dalmierza laserowego
Ze względu na technologiczną złożoność, dalmierze laserowe, jeśli pomiar jest dokonywany we właściwy sposób, pozwalają na dokonanie pomiaru z bardzo dużą dokładnością – nawet co do milimetra. Jednak dokładność dalmierza jest zależna od kilku czynników, z czego warto zdawać sobie sprawę:
- zasięg – im większy, tym większe możliwe odchylenia od wartości wskazanej przez dalmierz. Wynika to po pierwsze z teoretycznej możliwości zaburzenia drogi światła, ale o wiele częściej z trudności w idealnym wypoziomowaniu – wszystkie błędy stają się tym większe, im bardziej wydłuża się odległość, z której dokonywany jest pomiar. Zasięg większości urządzeń budowlanych nie przekracza 40-80 metrów i dla większości zastosowań jest to w zupełności wystarczające, aczkolwiek dobre jakościowo dalmierze mogą z milimetrową dokładnością pracować nawet przy odcinkach rzędu 500 metrów;
- jakość wykonania – układu optyczne i pomiarowe w najtańszych dalmierzach nie są szczególnie dokładne, dlatego wybór dalmierza znanej firmy: Leica, Bosch, Stanley, DeWalt czy Makita (to marki liderów w branży dalmierzy laserowych) jest zasadniczo dobrym pomysłem. Lepszy układ optyczny to mniejsze zakłócenia na drodze wiązki, a przez to również zwiększona precyzja pomiaru;
- wielkość plamki świetlnej – mniejsza pozwala na bardziej precyzyjny wybór miejsca, w którym dokonywany jest pomiar. To ważne, jeśli nie ma pewności, że wiązka jest idealnie prostopadła do powierzchni, od której odległość ma zostać zmierzona. Oczywiście wielkość plamki jest zależna od odległości, z jakiej dokonywany jest pomiar: wartościami idealnymi jest wielkość plamki dla odległości 10, 50 i 100 metrów wynosząca odpowiednio 6, 30 i 60 milimetrów.
Nie w każdym przypadku wymagana jest milimetrowa dokładność, jednak mimo wszystko zwykle korzystnym wyborem jest wybór dokładniejszego urządzenia – nawet ze względu na te kilka projektów, które będą musiały być wykonane dużo dokładniej. Przy okazji wybór lepszego dalmierza przełoży się też na żywotność i inne parametry funkcjonalne urządzenia.
Polecane dalmierze laserowe
Najtaniej a najlepiej
Dobrej jakości dalmierze laserowe nie są urządzeniami tanimi – same układy obliczeniowe są dość proste, ale już układ optyczny, choć również nie jest szczególnie wyszukany pod względem stosowanych technologii, jeśli ma być wykonany precyzyjnie, jest elementem kosztownym. Do tego należy zwrócić uwagę na obudowę, która musi być odpowiednio wyprofilowana i często wzmocniona, co również nie pozostaje bez wpływu na cenę.
Punktem, w którym można szukać dodatkowych oszczędności, jest rozbudowany zestaw funkcji dodatkowych, które niekoniecznie są w danym zastosowaniu niezbędne.
W zależności od modelu, lista opcji w menu może być długa i obejmować m.in.:
- obliczanie powierzchni i objętości z wykonywanych pomiarów;
- opcja wysokościomierza (na podstawie własności twierdzenia Pitagorasa);
- pomiar kątów nachylenia;
- funkcje trygonometryczne;
- pamięć ostatnio zmierzonych wartości (zwykle od kilku do kilkudziesięciu pozycji);
- funkcja pomiaru ciągłego.
Wybór dalmierza, który ma wszystkie potrzebne funkcje, ale w przypadku którego nie trzeba dopłacać za nadmiernie rozbudowany wachlarz możliwości jest często trudny: teoretycznie wszystkie te funkcje są w budownictwie wykorzystywane, ale dla poszczególnych osób mogą być w różnym stopniu użyteczne.
W zależności od modelu i producenta ceny dalmierzy laserowych zaczynają się od kwot rzędu 500 złotych (tańsze są ultradźwiękowe), natomiast dobrej jakości urządzenia do wydatek mniej więcej dwukrotnie większy, a najpotężniejsze dalmierze kosztują powyżej 2000 złotych.
Jak mierzyć dalmierzem?
Zakup nawet najlepszego dalmierza nie będzie miał sensu, jeśli technika wykonywania pomiarów nie będzie właściwa. Ogólnie rzecz biorąc, cała filozofia sprowadza się do ustawienia urządzenia w taki sposób, aby promień światła padał prostopadle na punkt odniesienia, co jednak nie zawsze jest proste.
- Przede wszystkim należy ustawić dalmierz stabilnie – można do tego użyć statywu. Dalmierze ręczne bez statywu mogą być użyte tylko do pomiarów zgrubnych i na niewielkie odległości, dlatego statyw jest niezbędnym dodatkiem przy zakupie jakiegokolwiek dalmierza.
- Do ustalenia właściwego położenia przydana jest poziomica, dlatego w wielu przypadkach dobrym pomysłem będzie zakup dalmierza z poziomicą zintegrowaną. Można też wspomagać się laserowymi poziomicami, ale nie jest to układ idealny ze względu na możliwość nałożenia błędów obu urządzeń.
- Dalmierze z celownikami są przydatne przy pomiarach na większa odległość – możliwość precyzyjnego ustawienia wiązki przy pracy w pojedynkę to duże ułatwienie.
- W miejscach, w których brak jest punktów odniesienia, należy użyć dodatkowych tarczek, które pozwolą na dokonanie pomiaru. Można ich użyć również przy pomiarach wymagających dużej precyzji, jeśli punkt odniesienia jest zbyt mały lub ma niekorzystny kształt (np. słupy o okrągłym przekroju czy drzewa)
- W czasie dokonywania pomiaru nie należy dotykać dalmierza, aby nie zaburzyć precyzyjnego ustawienia.
Dalmierz impulsowy czy fazowy
Różnica w dokładności pomiarów może wynikać z wykorzystywanego mechanizmu – dalmierze fazowe i impulsowe działają pod tym względem nieco inaczej. Pierwsze jako miernik wykorzystują ciągłą falę harmoniczną, co pozwala na zwiększenie dokładności pomiaru, natomiast drugie używają tylko pojedynczej częstotliwości. Przez to spada precyzja, natomiast podstawową zaletą dalmierzy impulsowych jest możliwość dokonania pomiaru bezlustrowego. Pod względem matematycznym wykorzystanie dalmierza fazowego wymaga dokonania wielu skomplikowanych obliczeń, ale jest to opłacalne wszędzie tam, gdzie podstawową zaleta jest maksymalna dokładność
W sprzedaży są dostępne dalmierze laserowe, które łączą w sobie cechy dalmierzy impulsowych i fazowych – przed zakupem należy zatem dokonać wyboru między dokładnością a wygodą, decydując się na wybór właściwego urządzenia.
Znajdziesz w Morele
Lasery budowlane - Dalmierze laserowe - Szlifierki - Wiertarki - Zestawy elektronarzędzi
Komentarze (0)