Dania na parze. Proste i sprawdzone przepisy dań z parowaru
Spis treści:
Potrawy w parowarze są przygotowywane w temperaturze dochodzącej do nawet 100-120°C, dlatego też ich przyrządzenie nie trwa długo. Dania z parowaru składają się zarówno z produktów roślinnych, jak i zwierzęcych.
Co można gotować na parze?
W urządzeniu możesz gotować wszystkie rodzaje warzyw, np. ziemniaki, brokuły, marchewkę lub kalafior, a także mięso – drób, schab, cielęcinę lub ryby. Przed umieszczeniem produktów w parowarze Tefal warto pokroić warzywa na plasterki, a mięso na mniejsze kawałki równej wielkości – dzięki temu zostanie ono ugotowane równomiernie.
Zalety gotowania na parze
Dania obiadowe na parze są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe, ponieważ podczas przyrządzania, ich składniki nie tracą swoich witamin i wartości odżywczych. Potrawy z parowaru Amica są lekkostrawne i mniej tłuste niż dania smażone lub pieczone. Nie ociekają one tłuszczem, ani też nie są rozgotowane. Para wodna doskonale wydobywa smak warzyw oraz mięsa, a także dodatków – ziemniaków, ryżu oraz kaszy. W połączeniu z odpowiednimi ziołami można uzyskać smakowity posiłek.
Duża zaleta, jeśli chodzi o potrawy robione na parze to także oszczędność czasu. Dobry parowar Philips posiada kilka pięter, co umożliwia gotowanie innych składników na każdym poziomie. W jednym pojemniku zmieścisz mięso lub rybę, w drugim dodatek, np. ziemniaki oprószone ziołami, a w trzecim – lekko posolone warzywa. Wszystko jest gotowane razem, wystarczy około 25-30 minut i szybko przygotujesz obiad dla całej rodziny!
Polecane parowary
Jak gotować na parze?
W jaki sposób przygotowywane są dania z parowaru? Garnek składa się zazwyczaj z kilku różnych poziomów. Najniższy to pojemnik na wodę, należy go uzupełnić tak, by płyn nie dotykał umieszczonego nad nim sita (do kreski). Natomiast górne naczynie posiada specjalną pokrywkę, której zadaniem jest zatrzymanie pary wodnej. W Internecie bardzo łatwo znaleźć różne przepisy na potrawy z parowaru. Wyczytasz w nich m.in., jak długo trzeba gotować poszczególne grupy produktów.
Dania na parze – przykładowe przepisy
Poniżej prezentujemy przykładowe przepisy na dania obiadowe gotowane na parze.
Warzywa z parowaru
- Składniki:
cukinia, marchew, papryka, ziemniaki, przyprawy (czosnek, sól, pieprz, majeranek, papryka ostra, papryka słodka). Przygotowanie: umyj warzywa i pokrój je na plastry. Umieść w najniższym poziomie ziemniaki, wyżej paprykę, a najwyżej cukinię i marchew. Dopraw każdy poziom oddzielnie ulubionymi przyprawami. Po ugotowaniu (powinno ono trwać około 25 minut) podawaj z sosem własnej roboty, np. pomidorowym. Na parze możesz przyrządzić także rybę, np. mintaja, łososia lub pstrąga. Wśród ciekawych przepisów na potrawy w parowarze wyróżnia się łosoś na parze.
- Składniki:
40 dkg łososia w dzwonkach, świeże lub suszone zioła (tymianek, bazylia, koperek), pół cytryny. Przygotowanie: opłucz dzwonki z łososia, skrop rybę sokiem z cytryny i posyp ziołami. Umieść w parowarze. Gotuj około 20-25 minut. Podawaj z sosem typu salsa lub włoskim sosem z ziół. Jako dodatek możesz podać ryż i warzywa, również gotowane w parowarze. Warto wypróbować również szybkie przepisy do gotowania w parowarze, np. na rybę po grecku. Składniki: filet z dorsza, włoszczyzna, koncentrat pomidorowy, cebula, olej, sok z cytryny, przyprawy (lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy). Przygotowanie: umyj rybę i osusz ją papierowym ręcznikiem. Skrop sokiem z cytryny i posyp przyprawami. Zawiń w folię aluminiową i włóż do parowaru na niższe piętro. Na piętrze pozbawionym otworów ułóż pokrojoną włoszczyznę doprawioną przyprawami i koncentratem pomidorowym. Gotuj do miękkości. Popularne dania obiadowe gotowane na parze to także soczysty filet z kurczaka.
- Składniki:
pierś z kurczaka, przyprawa do kurczaka, czosnek, dodatki (warzywa + ziemniaki) Przygotowanie: Pokrój kurczaka na drobne kawałki i natrzyj go przyprawami oraz czosnkiem, odstaw na pół godziny. Przygotuj warzywa i dodatki do obiadu (np. ziemniaki oprószone przyprawą do ziemniaków), umieść je razem z mięsem w parowarze (w oddzielnych pojemnikach). Gotuj około 30-40 minut. Dania do parowaru to także potrawy śniadaniowe, np. omlet na słodko. By go przygotować, potrzebujesz jedynie jajek, jabłek, miodu i przypraw (cynamon, imbir, kardamon). Przygotowanie: jajka należy rozbić tak, by oddzielone zostały do siebie żółtka i białka. Białka ubij na sztywną pianę z cukrem i dopiero wtedy dodaj żółtka. Wlej masę do pojemnika bez otworów i ułóż na niej dodatki. Posyp przyprawami, gotuj około 10 minut. Po wyjęciu z parowaru możesz polać śniadanie miodem. Jeśli zafascynowało Cię gotowanie w parowarze elektrycznym, przepisy na różne potrawy znajdziesz także w instrukcji załączonej do urządzenia.
Czas gotowania na parze
Aby dania robione na parze były smaczne i zdrowe, musisz pilnować czasu gotowania użytych składników. Liczy się go dopiero od momentu zagotowania wody w dolnym pojemniku. Jak długo gotowane są dania w parowarze? Jeśli chodzi o chude mięso (filet z indyka lub z kurczaka), czas wynosi 20-25 minut. W przypadku pozostałych wygląda to następująco:
- jagnięcina – 15 minut;
- owoce morza – około 5-10 minut;
- parówki – do 8 minut;
- ryba – 20-25 minut;
- wieprzowina – 40 minut.
A co, jeśli chodzi o bezmięsne przepisy na dania z parowaru? Czas gotowania zależy od tego, jakie warzywo przyrządzasz. Wynosi on odpowiednio:
- dla brokułów, kalafiora, zielonego groszku – 20 minut;
- dla ziemniaków, pora, zielonej fasolki, marchewki – 30 minut;
- dla szpinaku, papryki, szparagów i grzybów – 15 minut.
Inne produkty, takie jak np. ryż, makaron czy kaszę gotuje się zwykle 25-30 minut – krótszego czasu wymaga kasza typu kuskus, natomiast dłuższego – brązowy ryż.
Komentarze (0)