Dell G3 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria G3 składa się z gaimgnowych laptopów 15- i 17-calowych. Na którą wersję warto się zdecydować?

Zróżnicowanie dostępnych konfiguracji związane jest nie tylko z przekątną ekranu, ale również z wykorzystywanymi podzespołami. Zwrócić uwagę należy na praktycznie każdy element odpowiadający za wydajność w grach.

Dell G3 – dane techniczne oraz cena

Tak szeroki wybór poszczególnych modeli sprawi, że laptopy można kupić w różnych cenach. Swoje urządzenia znajdą zarówno osoby szukające oszczędności, jak i gracze z nieograniczonym budżetem.

Dane techniczne Dell G3 (najmocniejsza konfiguracja)

  • ProcesorIntel Core i7-8750H
  • Układ graficzny – Nvidia GTX 1060 Max-Q + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2666, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Matryca – IPS, 15,6 cali lub 17,3 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 2 TB HDD , do 512 GB SSD, lub do 1 TB HDD + 512 GB SSD
  • Porty - 3xUSB 3.0,, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,27 cm, szerokość: 38 cm, głębokość: 25,8 cm, waga: 2,53 kg (wersja 15-calowa)/ wysokość: 2,5 cm, szerokość: 41,5 cm, głębokość: 27,9 cm, waga: 3,27 kg (wersja 17-calowa)
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p
  • Bateria - litowo-jonowa
  • Zastosowanie – laptop do gier, multimedialny
  • Cena – od 3808,01 zł do 6404,31 zł

Dell G3 – dostępne konfiguracje

Jak już wspominaliśmy, na rynku dostępnych jest wiele wersji konfiguracyjnych, dlatego jest z czego wybierać. Zwrócić uwagę warto przede wszystkim na wykorzystywane karty graficzne. Modele najdroższe korzystają z wydajności jednostki Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q w najwyższej konfiguracji. Dysponuje ona 6 GB pamięci GDDR5 i wysokim taktowaniem rdzenia, które wynieść może od 1063 w trybie bazowym do 1480 MHz w trybie turbo. Wszystko to przekłada się na doskonałą wydajność w grach i możliwość uruchomienia wszystkich produkcji na maksymalnych detalach graficznych.

Nieco tylko gorzej wypadają pozostałe jednostki GPU montowane w laptopach Dell G3. Mowa tu o takich modelach jak Nvidia GeForce GTX 1050 Ti oraz  GTX 1050. Ich wydajność jest niższa, dlatego nie wszystkie gry zostaną obsłużone na wysokich detalach graficznych, jednak nadal pozwalają na cieszenie się wszystkimi nowościami.

Do karty graficznej musimy oczywiście dobrać procesor. W poszczególnych modelach znaleźć możemy dwa różne układy – każdy z nich gwarantuje wydajność na bardzo wysokim poziomie. W konfiguracjach najdroższych znajdziemy model Intel Core i7-8750H – jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor, którego taktowanie bazowe wynosi 2200 MHz. W trybie turbo może zostać ono podbite do poziomu 4100 MHz. Wszystko to zapewnia doskonałą pracę wielowątkową.

Podobnie ma się sprawa z drugim układem, czyli i5-8300H. Czterordzeniowy i ośmiordzeniowy procesor wyróżnia się nieco niższym taktowaniem, mieszczącym się w przedziale od 2300 do 4000 MHz. Kolejną dobrą informację jest to, że producent zdecydował się na zamontowanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4, o taktowaniu 2666 MHz. Na rynku znajdziemy laptopy dysponujące od 8 do 32 GB pamięci.

Do skompletowania zestawu pozostał nam jedynie dysk twardy. Zakupić możemy zarówno modele z pojedynczym dyskiem HDD,  jak i pracujące na dysku SSD lub dwóch dyskach (HDD + SSD).

Dell G3 – wygląd

Laptopy z omawianej serii przypominają bardziej urządzenia biznesowe niż maszyny do gier. Do czynienia mamy bowiem z prostą, ciemną stylistyką, tylko miejscami przełamaną niebieskimi akcentami. Całość prezentuje się bardzo elegancko. Laptopy 17-calowe będą, rzecz jasna, większe i cięższe – ich waga przekracza 3 kilogramy, dlatego częste przenoszenie urządzeń może okazać się kłopotliwe.

Jakość wykonania obudowy należy ocenić wysoko. Wszystkie elementy zostały prawidłowo spasowane, a konstrukcja wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Pod tym względem nie możemy się zbytnio przyczepić.

Nieco rozczarowująco prezentuje się natomiast zestaw złączy i portów – czytnik kart pamięci, złącze HDMI, RJ-45 i 3 porty USB 3.0 to zbyt mało jak na laptop gamingowy.

https://images.morele.net/full/4688724_0_f.jpghttps://images.morele.net/full/4688724_1_f.jpg

Dell G3 – wydajność

Spośród wszystkich konfiguracji sprzętowych, warto wyróżnić te, które zostały wyposażone w procesor Intel Core i7-8750H i kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q. Gwarantują one bowiem najwyższą wydajność, co zresztą potwierdzają rozmaite testy.

Wspomniany układ w programie Cinebench R15 uzyskał średnią wynoszącą 175 punktów w trybie jednowątkowym i 1092 punktów w trybie wielowątkowym. Doskonale sprawdza się także jednostka GPU, która na platformie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała 13279 punktów. Taka konfiguracja zapewni wydajną obsługę wszystkich nowych gier.

Dell G3 – matryca

Każdy laptop z serii Dell G3 został wyposażony w matrycę IPS Full HD – zarówno modele 15-calowe, jak i 17-calowe. Jest to gwarancja co najmniej przyzwoitej wydajności generowanego obrazu. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim wysoką odsetek pokrycia barw.

Oczywiście matryce dysponują matowymi powłokami, dlatego promienie słoneczne padające na ekran nie powinny powodować znaczącego pogorszenia widoczności wyświetlanych treści.

Dell G3 – klawiatura i touchpad

Wyspowa klawiatura w laptopach Dell G3 spisuje się bardzo dobrze. Zamontowane klawisze i przekaźniki wyróżniają się „przyjemnym” skokiem i odpowiednią reakcję. Co ważne, klawiatura nie jest głośniejsza od tych, które znajdziemy w laptopach konkurencji. Szkoda, że producent zrezygnował z dodatkowego oświetlenia, które z pewnością uprzyjemniłoby nocne sesje gamingowe.

Gładzik nie posiada zewnętrznych przycisków, jednak mimo to sprawdza się dobrze. Jego gładka powierzchnia zapewnia precyzyjną prace i odpowiednią obsługę gestów.

Dell G3 – wady i zalety

Największym atutem przedstawionej wyżej serii jest dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętu. Wybrać możemy nie tylko najważniejsze podzespoły, ale również wielkość matrycy. Dzięki temu swoje urządzenie znajdą zarówno miłośnicy gry stacjonarnej, jak i osoby szukające laptopa, którego można łatwo przenosić.

Same podzespoły gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, która pozwoli na obsługę wszystkich nowych gier (w przypadku modeli z procesor i7 i kartą GTX 1060 można liczyć na najwyższe detale graficzne). Po stronie zalet należy zapisać także solidnie wykonaną obudowę, dobrej jakości matrycę i przyzwoity osprzęt.

Do czego trzeba się przyczepić? Przede wszystkim do bardzo ubogiego zestawu złączy i portów. Za taką ceną możemy oczekiwać czegoś więcej.

Dell G3 – podsumowanie, czy warto kupić?

Jeśli szukacie wydajnego laptopa do gier, to urządzenia z serii Dell G3 okażą się dobrym wyborem, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji. Nasz zakup możemy więc dostosować także pod względem cenowym. To kolejny duży plus, który wyróżnia serię na tle wielu innych, w przypadku których do wyboru mamy 2-3 modele nieznacznie różniące się między sobą.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.