Dell Inspiron 3584 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
W ofercie firmy Dell dostępny jest tani laptop dla firm Inspiron 3584. Z jakich podzespołów korzysta?

Producent zdecydował się na odchudzenie sprzętu względem poprzednich modeli. Zrezygnowanie z napędu DVD sprawiło, że laptop stał się lżejszy i bardziej kompaktowy. Jego specyfikacja wskazuje, że został przystosowany do realizacji podstawowych zadań biurowych, a także obsługi programów multimedialnych.

Dell Inspiron 3584 – dane techniczne oraz cena

Oferowane na rynku konfiguracje nie są specjalnie zróżnicowane. Wynika to między innymi z chęci utrzymania niskich cen. Przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania obudowy, matrycy i pozostałych elementów wyposażenia.

Dell Inspiron 3584 – dostępne konfiguracje

Laptop kierowany jest przede wszystkim do małych i średnich firm, a także do freelancerów, którzy poszukują taniego sprzętu do obsługi pakietu biurowego oraz podstawowych programów graficznych i projektowych. Cena Dell Inspiron 3584 jest jednym z jego atutów, jednak warto zwrócić uwagę także na to, z jakich podzespołów korzysta sprzęt.

Jeśli chodzi o procesory, każda konfiguracja została wyposażona w ten sam układ. Mowa o modelu Intel Core i3-7020U. Siódmą generację procesorów Intela niektórzy uważają już za nieco przestarzałą, jednak w rzeczywistości urządzenia te nadal dobrze dają sobie radę. Zwłaszcza w przypadku zastosowania biurowego. Nie inaczej jest z i3-7020U, który dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Zapewnia to przyzwoitą wydajność także podczas obsługi programów wymagających dodatkowej mocy obliczeniowe.

Za możliwości układu odpowiada także częstotliwość taktowania, która wynosi 2300 MHz. Do tego dodać możemy również 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP procesora wynosi 15 W, dlatego możemy mówić tu o sprzęcie niskonapięciowym, który nie potrzebuje rozbudowanego systemu chłodzenia.

Zobacz Dell Inspiron 3584

Poza wysoką kulturą pracy, układ wyróżnia się mocą obliczeniową dobrze dostosowaną do wspomnianego wcześniej zastosowania. To, że nadal jest to procesor, który może przydać się podczas obsługi nowoczesnych programów, potwierdzają testy wydajnościowe, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Średnia wyników procesora wyniosła 93 punkty w trybie jednowątkowym i 227 punktów w trybie wielowątkowym. Jest on znacznie słabszy od modeli z najnowszej generacji, jednak w biurze i w domu powinien sprawdzać się bez zarzutów.

Pracę układu CPU wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Pozwoli to na realizację wszystkich najważniejszych zadań. Oferowane na rynku modele laptopa przeważnie korzystają z 8 GB lub 16 GB pamięci, jednak producent przewidział możliwość dalszej rozbudowy zestawu do 32 GB.

Kolejną dobrą informacją jest to, że specyfika Dell Inspiron 3584 wskazuje na możliwość wykorzystania dwóch różnych dysków twardych. W przypadku modeli najtańszych, skorzystać możemy z dysku talerzowego (HDD), który zapewnia sporą pojemność. Jeśli jednak zależy Wam na przyspieszeniu działania systemu operacyjnego i skróceniu procesu zapisu i odczytu danych, powinniście celować w modele z dyskami SSD – pojemność jest niższa (maksymalnie 512 GB), jednak w zamian otrzymujemy znacznie szybsze działanie i większy poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Na koniec analizy dostępnych na rynku konfiguracji laptopa Dell Inspiron 3584 i3-7020, należy wskazać jeszcze na wykorzystywaną przez niego kartę graficzną. Producent nie przygotował konfiguracji wyposażonych w jednostkę dedykowana, dlatego musimy ograniczyć się wyłącznie do zintegrowanej Intel HD Graphics 620. Z oczywistych względów, nie zapewni ona dodatkowej mocy obliczeniowej podczas obsługi zaawansowanych programów graficznych i projektowych. W ramach standardowego użytku biurowego i domowego, powinna jednak okazać się wystarczająca.

Dell Inspiron 3584 – wygląd

Laptop nie jest ciężki, choć oczywiście daleko mu pod tym względem do urządzeń ultramobilnych. Mimo tego, 2 kilogramy nie powinny stanowić dużej przeszkody podczas pracy w autobusie czy pociągu. Nieco gorzej wygląda to pod względem wytrzymałości i sztywności konstrukcji. Została ona wykonana z tworzyw sztucznych, dlatego też nie możemy liczyć na specjalną odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Obudowa nieco odkształca się podczas pisania na klawiaturze, natomiast ekran można wygiąć przy użyciu niewielkiej siły.

Oczywiście nie można powiedzieć, że wykonanie laptopa jest liche. Są to typowe ograniczenia urządzeń z tej półki cenowej. Samo przygotowanie obudowy stoi na przyzwoitym poziomie – spasowanie wszystkich elementów jest prawidłowe, a ciemna, matowa stylistyka powinna zadowolić większość użytkowników.

Jeśli chodzi o zestaw portów, znajdziemy w nim wszystko to, co jest niezbędne podczas codziennej pracy. Na pochwałę zasługuje zamontowanie złącza VGA, dzięki któremu do laptopa podłączymy również starsze urządzenia peryferyjne, na przykład rzutniki sprzed kilku lat. Przyczepić można się jedynie do braku portu USB typu C, który jest obecnie standardem, także w tańszych laptopach.

Dell Inspiron 3584 – matryca

Na zbyt duże zróżnicowanie nie możemy liczyć także w przypadku matryc. Każdy model laptopa korzysta bowiem z tego samego modelu. 15-calowe ekranu obsługują rozdzielczość Full HD i oferują przeciętną jakość ekranu, typową dla urządzeń z tej kategorii cenowej. Przyczepić można się przede wszystkim do niedostatecznego odwzorowania kolorów i niskiej luminancji. Nie jest to jednak laptop, który został przygotowany do obsługi zaawansowanych narzędzi graficznych. W ramach użytku biurowego, wartości te okażą się wystarczające. To samo można powiedzieć o obsłudze programów multimedialnych.

Co ważne, matryca została wyposażona w matową powłokę, dlatego obsługa sprzętu na zewnątrz lub przy odsłoniętym oknie nie powinna sprawiać trudności. Na ekranie nie będą bowiem powstawać znaczne refleksy świetlne, które mogłyby doprowadzić do drastycznego obniżenia widoczności wyświetlanych treści.

Dell Inspiron 3584 – klawiatura i touchpad

Zamontowana klawiatura nie różni się specjalnie od tego, co możemy spotkać w innych laptopach Dell Inspiron z tej kategorii cenowej. Jest pełnowymiarowa i została wyposażona w panel numeryczny – wszystko to ma pozytywny wpływ na komfort codziennej pracy. Warto zaznaczyć, że klawisze wyróżniają się całkiem przyjemnym skokiem. Nie jest on tak wyraźny i sprężysty jak w laptopach droższych, jednak można powiedzieć, że spełnia pewne standardy. Z pewnością klawiatura nie będzie utrudniała pracy, także pod względem generowanego hałasu.

Niestety, nie jest ona podświetlana, co dla niektórych osób może stanowić sporą wadę sprzętu. W zamian tego, w niektórych konfiguracjach sprzętowych możemy skorzystać z czytnika linii papilarnych, który został zintegrowany z przyciskiem zasilania. Jeśli mowa o touchpadzie, spełnia on podstawowe kryteria. Płytka jest duża i umieszczona w wygodnym miejscu (nie na samym środku przedniej obudowy), a jej właściwości ślizgowe stoją na dobrym poziomie. Śmiało można więc stwierdzić, że okaże się przydatna w pracy.

Dell Inspiron 3584 – wydajność

Oferowane na rynku konfiguracje sprzętowe nie są zbytnio zróżnicowane, dlatego w każdym przypadku możemy liczyć na podobną wydajność. Procesor zamontowany w Dell Inspiron 3584 dobrze sprawdza się w ramach obsługi podstawowych programów biurowych i multimedialnych, dlatego też jest on zalecany małym firmom i użytkownikom domowym.

Zintegrowane karta graficzna Intel HD Graphics 620 nie rozszerza zbytnio możliwości wykonania laptopa, jednak, podobnie jak układ CPU, w ramach użytku podstawowego spełnia swoje funkcje. Nie powinna mieć większych problemów z obsługą mało wymagających programów graficznych czy też służących do obróbki wideo. Wszystko to bardzo dobrze oddają wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 1508 punktów. Biorąc pod uwagę kategorię wiekowych już jednostek zintegrowany, jest to przyzwoity rezultat. To samo tyczy się średniej na poziomie 38918 punktów, uzyskanej w programie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics.

Test Dell Inspiron 3584 objął także analizę tego, jak laptop radzi sobie z obsługą gier. Z oczywistych względów, nie pozwoli na uruchomienie nowych produkcji z segmentu AAA. Pobawić możemy się wyłącznie w produkcjach wiekowych oraz takich, które wyróżniają się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi (mowa tu chociażby o grach niezależnych).

Dell Inspiron 3584 – wady i zalety

Skoro wszystkie najważniejsze parametry i cechy zostały już omówione, a wyniki testów przedstawione, możemy przejść do podsumowania. Nie da się ukryć, że Dell Inspiron 3584 nie jest sprzętem super wydajnym, z którego zadowoleni będą specjaliści i duże firmy. Jest to laptop niskonapięciowy, który kusi przede wszystkim niskimi cenami poszczególnych konfiguracji. Warto jednak podkreślić, że w ramach użytku biurowego sprawdza się on bardzo dobrze. Jest to zasługa szybkiej pamięci RAM, ale także procesora, który wciąż daje radę.

Po stronie zalet urządzenia znaleźć musi się także możliwość zakupu modelu wyposażonego w dysk twardy typu SSD, który w znaczący sposób przyspiesza działanie systemu operacyjnego, a także skraca czas realizacji wielu zadań – na przykład kopiowania plików czy też renderowania grafiki. Co jeszcze zasługuje na pochwałę? Między innymi całkiem atrakcyjny design sprzętu, przyzwoity zestaw portów (choć szkoda, że nie ma w nim portu USB typu C), a także dobrze wykonany osprzęt. Nie można zapomnieć także o dostępności czytnika linii papilarnych.

Recenzja Dell Inspiron 3584 musi wskazać także na jego największe mankamenty. Te natomiast związane są z typowymi ograniczeniami urządzeń z tej kategorii cenowej. Mowa tutaj przede wszystkim o przeciętnej matrycy, a także słabej wytrzymałości obudowy. Niektóre osoby mogą być zawiedzione także brakiem przydatnych dodatków, z których możemy skorzystać z droższych sprzętach, a więc podświetlenia klawiatury, złącza dokowania czy też wejścia na kartę SIM.

ZALETY

  • Niskie ceny dostępnych konfiguracji
  • Szybka pamięć RAM typu DDR4
  • Dostępne są modele z dyskami SSD
  • Złącze VGA
  • Czytnik linii papilarnych
  • Przyzwoity osprzęt
  • Atrakcyjny design

WADY

  • Przeciętna matryca
  • Obudowa wykonana z tworzyw sztucznych
  • Brak wielu dodatków
  • Brak portu USB typu C

Dell Inspiron 3584 – podsumowanie, czy warto?

Chcąc wydać mało, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W przypadku modelu Inspiron 3584 dotyczą one braku wielu przydatnych dodatków i kiepskiej jakości matrycy oraz obudowy. W zamian jednak otrzymujemy całkiem przyzwoity sprzęt, który bez większych problemów upora się ze standardowymi pracami wykonywanymi w biurze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.