Dell Inspiron 5559 - Recenzja laptopa, Dane techniczne.

| 0 Komentarzy
Linia Dell Inspiron złożona jest z laptopów przeznaczonych zarówno dla graczy, jak i do wykorzystania domowego czy biurowego. Seria 5000 stara się połączyć wszystkie te profile, oferując podzespoły ze średniej półki jakościowej, czego przykładem jest model 5559. Czy tak jest w istocie?

Odpowiedź na to pytanie, przynajmniej częściową, przyniesie analiza poszczególnych podzespołów, które wchodzą w skład specyfikacji laptopa.

Polecane laptopy

Specyfikacja

Konfiguracje

Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, iż możliwości konfiguracyjnych laptopa Dell Inspiron 5559 nie ma wiele. Na rynku spotkać można bowiem trzy zestawy, które różnią się między sobą pojedynczymi elementami.

W ramach wersji najmocniejszej skorzystać możemy z procesora Intel Core i7-6500U, który jest wyposażony w dwa rdzenie obsługujące maksymalnie do 4 wątków. Jeżeli chodzi o taktowanie, to, poprzez zastosowanie technologii Turbo Boost, może zostać ono automatycznie zwiększone z poziomu 2500 do 3100 MHz. Z jednostką zintegrowana została także karta graficzna HD Graphics 520.

Procesor należy do kategorii Ultra Low Voltage, nie możemy więc spodziewać się po nim zbyt dużych osiągów. Plasuje się on na niskiej półce jakościowej. Nieco tylko słabszy jest układ i5-6200U, która występuje w tańszych konfiguracjach sprzętu.

Jak wygląda natomiast sprawa z układami graficznymi? Najsłabsza wersja wyposażona jest w kartę zintegrowaną HD Graphics 520, która umożliwi pracę wyłącznie z programami niewymagającymi. Oczywiście lepiej prezentuje się grafika dedykowana – AMD Radeon R5 M335 nie jest jednak jednostką specjalnie wydajną. Jest w stanie obsłużyć najnowsze produkcje na poziomie od 10 do około 20 fps przy średnich ustawieniach graficznych.

Dobrą informacją jest natomiast to, iż na rynku znajdują się wyłącznie konfiguracje wyposażone w 8 lub 16 GB pamięci RAM (DDR3L). Wrażenie robi również ekran, który umożliwia pracę w słońcu. Do wad z pewnością należy zaliczyć ograniczoną liczbę złącz USB 3.0. oraz brak możliwości zamontowania dysku SSD bądź SSHD (maksymalna przestrzeń dyskowa równa 2TB jest znikomą rekompensatą).

Zwrócić należy uwagę na fakt, iż Dell Inspiron 5559 sprzedawany jest także w wersji z ekranem dotykowym. Klawiatury nie możemy jednak ani odłączyć ani złożyć, dlatego nie zamienimy omawianego laptopa w tablet.

Obudowa Dell Inspiron 5559

Obudowa

Laptop charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i surowością. Srebrno-czarna obudowa przygotowana została w sposób stonowany, bez większych udziwnień. Choć tego typu estetyka wielu użytkownikom może przypaść do gustu, solidność wykonania obudowy pozostawia wiele do życzenia. Ugina się ona podczas użytkowania, a zawiasy pracują topornie. Sama konstrukcja laptopa jest ponadto dosyć spora i ciężka (około 3 kilogramów), co obniża jej mobilność. Jeżeli chodzi o złącza oraz wylot powietrza, zostały one ulokowane po bokach obudowy. Niestety, producenci zamontowali głośniki na dole obudowy, co tłumi generowany przez nie dźwięk. Przyczepić można się również do klawiatury, która nie jest zbyt stabilna.

Chłodzenie Dell Inspiron 5559

Chłodzenie

Maksymalna temperatury przy pracy na pełnych obrotach oscyluje w granicach 75 stopni Celsjusza. Funkcjonowanie wentylatora nie jest głośne, dlatego nie powinien on sprawiać problemów w ramach codziennej pracy.

Ekran Dell Inspiron 5559

Ekran

Dell Inspiron 5559 został wyposażony w matrycę technologii IPS, dzięki czemu nasycenie kolorów, kontrast oraz oświetlenie stoją na zadowalającym poziomie. Matowa matryca umożliwia pracę na słońcu, jednak z pewnością nie jest to jakość, którą możemy zaobserwować w zaciemnionych miejscach. Jak już zostało wspomniane, laptop występuje na rynku również w wersjach z ekranem dotykowym. Precyzja jego działania stoi na przyzwoitym poziomie – problemem może być jednak to, iż wygina się on przy nieco intensywniejszym dotyku.

Wydajność Dell Inspiron 5559

Wydajność

Maksymalna temperatury przy pracy na pełnych obrotach oscyluje w granicach 75 stopni Celsjusza. Funkcjonowanie wentylatora nie jest głośne, dlatego nie powinien on sprawiać problemów w ramach codziennej pracy.

Do grania

Rezultaty uzyskiwane przez laptop Dell Inspiron 5559 pozostają wiele do życzenia, dlatego nie należy spodziewać się, iż pozwoli on cieszyć się z najnowszych gier komputerowych w wysokich detalach graficznych. Potwierdzeniem tego są następujące wyniki:

  • Batman: Arkham Knight – low: 17 fps, medium: 14 fps, high: 7 fps
  • Wiedźmin 3 - low: 17 fps, medium: 11 fps, high: 6 fps
  • Star Wars Battlefront - low: 33 fps, medium: 20 fps, high: 9 fps
  • Battlefield Hardline - low: 47 fps, medium: 33 fps, high: 10 fps
  • Evolve - low: 22 fps, medium: 14 fps, high: 8 fps
  • Alien: Isolation - low: 31 fps, medium: 22 fps, high: 12 fps

Jak więc widać, na w miarę przyzwoitą rozrywkę na średnich ustawieniach detali graficznych liczyć możemy wyłącznie w najmniej wymagających grach.

Cena

Najtańsza wersja wyposażona w procesor i5-6200U, 8 GB pamięci RAM i zintegrowaną kartę graficzną kosztuję około 3000 złotych. Chcąc zaopatrzyć się w dedykowaną grafikę, należy dopłacić od 300 do 400 złotych. Jeżeli chodzi natomiast o najdroższą konfigurację (Intel i7-6500U, 8 GB RAM i Radeon R5-M335), cena wzrosnąć może do poziomu około 4000 złotych.

Czy warto?

Biorąc pod uwagę wszystkie wady obudowy laptopa, stosunkowo sporą wagę oraz przeciętne osiągi funkcjonalne, Dell Inspiron 5559 przyda się przede wszystkim do użytku domowego, jako komputer quasistacjonarny. Nie pozwoli on jednak na uruchomienie najnowszych gier komputerowych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.