Dell Inspiron G3 15 3579 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Dell Inspiron G3 15 3579 – dane techniczne oraz cena
- Dell Inspiron G3 15 3579 – dostępne konfiguracje
- Dell Inspiron G3 15 3579 – wygląd
- Dell Inspiron G3 15 3579 – matryca
- Dell Inspiron G3 15 3579 – klawiatura i touchpad
- Dell Inspiron G3 15 3579 – wydajność
- Dell Inspiron G3 15 3579 – wady i zalety
- Dell Inspiron G3 15 3579 – podsumowanie, czy warto?
Jak wskazuje producent, ma zapewnić obsługę nie tylko programów multimedialnych, ale również nowych gier. Wynika to z dostępności na rynku wielu konfiguracji sprzętowych, zróżnicowanych pod względem najważniejszych podzespołów.
Dell Inspiron G3 15 3579 – dane techniczne oraz cena
Na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwości wyboru trzech różnych kart graficznych. Producent zdecydował się na wykorzystanie jednostek Nvidii, z serii GTX 10. Przeanalizować warto także pozostałe podzespoły i inne elementy wyposażenia laptopa.
Dell Inspiron G3 15 3579 – dostępne konfiguracje sprzętowe
Spora różnice cenowe między najtańszymi konfiguracjami a tymi najdroższymi wynikają przede wszystkim z wielu możliwości doboru dysków twardych. Zakupić możemy bowiem modele korzystające z pojedynczych dysków SSD lub HDD typu SATA III, a także zdecydować się na laptopy z dwoma dyskami (HDD + SSD M.2 lub SSD + SSD M.2). Dostęp do różnych typów dysków, a także pojemności pozwala lepiej dopasować sprzęt do indywidualnych preferencji, a także planowanego zastosowania.
O nieco mniejszym wyborze możemy mówić w przypadku procesorów. Oferowane konfiguracje sprzętowe występują bowiem z dwoma różnymi układami Intela z serii Coffee Lake. Osoby zainteresowane najlepszymi wersjami laptopa Dell Inspiron G3 15 3579 powinny celować w procesor Intel Core i7-8750H. Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami – samo to wskazuje, iż mamy do czynienia z układem, który upora się z obsługą najnowszych gier, a także wielu zaawansowanych programów specjalistycznych.
Zobacz Dell Inspiron G3 15 3579
Do tego dochodzi również wysokie taktowanie. W trybie bazowym wynosi 2200 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbite aż do poziomu 4100 MHz dla jednego rdzenia. Dodać możemy jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. Całość gwarantuje super wydajność, która okaże się wystarczająca w przeciągu kilku najbliższych lat. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów diagnostycznych, które prezentują się bardzo dobrze. W programie Cinebench R15 procesor uzyskał średnią na poziomie 173 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1116 punktów w trybie wielowątkowym.
Konfiguracje Dell Inspiron G3 15 3579 i7-8750H kosztują od 4400 złotych wzwyż. Jeśli więc chcecie wydać mniej, powinniście rozglądnąć się za modelami wyposażonymi w układ Intel Core i5-8300H. Tym razem mamy do czynienia z procesorem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Jego taktowanie również jest bardzo wysokie – wynosi bowiem od 2300 MHz do 4000 MHz. Układ korzysta również z 8 MB pamięci podręcznej, a jego współczynnik TDP wynosi 45 W.
Choć wydajność w trybie wielowątkowym okaże się znacznie niższa niż w przypadku modelu i7, i tak możemy mówić o urządzeniu, które zapewni nam płynną, stabilną obsługę wszystkich najnowszych gier z segmentu AAA. Jeśli chodzi o wyniki Cinebench R15, układ uzyskał kolejno 170 i 805 punktów.
Specyfikacja Dell Inspiron G3 15 3579 jest zróżnicowana także pod względem wykorzystywanych kart graficznych. W poszczególnych modelach, znaleźć możemy 3 różne jednostki.
- Nvidia GeForce GTX 1050 – jest ona obecna w najtańszych konfiguracjach. Korzysta z 4 GB pamięci typu GDDR5. Bez problemu poradzi sobie z programami graficznymi i projektowymi. W przypadku wielu nowych gier, liczyć możemy na płynne działanie na niskich bądź średnich detalach graficznych.
- Nvidia GeForce GTX 1050 Ti – ulepszona wersja modelu podstawowego, także korzystająca z 4 GB pamięci własnej. Dzięki zwiększonemu taktowaniu, zyskujemy średnio 10-15 klatek na sekundę w nowych grach.
- Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q – występuje w wersji z obniżonym taktowaniem. I tak jednak jest to karta najwydajniejsza z wymienionych. Głównie dlatego, że dysonuje 6 GB pamięci GDDR5. Sprawdzi się więc we wszystkich nowych grach, wiele z nich uruchomimy na wysokich detalach graficznych.
Ostatnim istotnym elementem specyfikacji omawianego laptopa jest pamięć RAM typu DDR4. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości o taktowaniu wynoszącym 2666 MHz, co pozytywnie wpływa na wydajność w grach. Na rynku przeważnie znajdziemy modele laptopa z 8 GB, 16 GB lub 32 GB RAM.
Dell Inspiron G3 15 3579 – wygląd
Choć do czynienia mamy z laptopem gamingowym, którego najdroższe wersje kosztują ponad 7 tysięcy złotych, nie możemy powiedzieć, że płacimy za wysoką jakość wykonania. Ceny w największej mierze determinowane są przez podzespoły. Doskonale widać to w przypadku obudowy, która w większości została wykonana z plastiku. Konstrukcja miejscami jest zbyt cienka (mowa zwłaszcza o klapie ekranu), a sztywność niewystarczająca – wszystko to przekłada się na zbyt dużą podatnością na wykrzywienia, nawet przy stosunkowo niewielkim naporze. Lekko wygina się również powierzchnia klawiatury, co także wpływa na pewne obniżenie komfortu.
Dell Inspiron G3 3579 jest 15-calowy, jednak nawet pomimo tego jego wagę należy uznać za sporą. Wynika to przede wszystkim z materiałów wykorzystanych w procesie produkcyjnym. Ponad 2,5 kg sprawia, że obsługa sprzętu w trybie mobilnym nie będzie tak wygodna, jak mogło się wydawać.
Choć design sprzętu całkiem przyjemny, trudno wyzbyć się wrażenia, że mamy do czynienia z urządzenie plastikowym. Jeśli chodzi natomiast o zestaw portów, różni się on w zależności od wybranego modelu. Najtańsze konfiguracje korzystają z 3 portów USB (2x3.0 i 1x2.0), porty USB 3.1 i złącze Thunderbolt pojawiają się dopiero w droższych wersjach.
Dell Inspiron G3 15 3579 – matryca
Każdy model omawianego laptopa korzysta z 15-calowej matrycy IPS, która obsługuje rozdzielczość Ful HD. Jej parametry należy ocenić przyzwoicie, choć niektórzy użytkownicy narzekają na nieco zbyt niską luminancję. Ogólna jakość generowanego obrazu jest dobra – powinna zadowolić zarówno miłośników gier, jak i osoby, które planują wykorzystać sprzęt do obsługi programów graficznych i projektowych. Pokrycie kolorów jest odpowiednie, to samo tyczy się kontrastu i kątów widzenia.
Podkreślić warto także skuteczną ochronę antyrefleksyjną. Zastosowana matowa powłoka ekranu sprawia, że promienie słoneczne padające na ekran nie powodują drastycznego spadku widoczności wyświetlanych treści. Granie przy odsłoniętym oknie nie powinno więc być problemem.
Dell Inspiron G3 15 3579 – klawiatura i touchpad
Laptop został wyposażony w dość standardową klawiaturę wyspową. Nie jest to żaden model gamingowy, jednak podczas gier sprawdza się całkiem przyzwoicie. Skok klawiszy jest przyjemny, to samo tyczy się reakcji. Przyczepić można się jedynie do użytych materiałów, które sprawiają, że klawisze są nieco zbyt miękkie.
Na plus należy zaliczyć natomiast podświetlenie klawiatury, a także dostępność panelu numerycznego. Większych uwag nie można mieć także do touchpada, który po prostu spełnia swoje funkcje. Płytka jest na tyle duża, by umożliwić wygodne operowanie kursorem. To samo tyczy się właściwości ślizgowych i działania przycisków.
Dell Inspiron G3 15 3579 – wydajność
Jak już zostało wspomniane, laptop występuje w wielu konfiguracjach sprzętowych, zróżnicowanych pod względem cenowym i zamontowanych podzespołów. W przypadku procesorów, najlepiej sprawdza się model Intel Core i7, który gwarantuje doskonałą wręcz wydajność. Jego parametry pozwalają na uruchomienie każdej nowego gry z segmentu AAA i nic nie wskazuje na to, aby w przeciągu najbliższych kilku lat miało się to zmienić.
Najwięcej klatek na sekundę uzyskamy łącząc ten procesor z karta graficzną Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q, która dysponuje 6 GB pamięci GDDR5. Sprawdzi się ona nie tylko w grach, ale również w wielu programach specjalistycznych. Potwierdzeniem tego są wyniki testów diagnostycznych. Przywołać można chociażby te uzyskane w 3DMark 11 Performance GPU. Średnia ze wszystkich prób wyniosła 13300 punktów, co jest bardzo dobrym rezultatem. W ten sam sposób możemy ocenić wynik na poziomie 96536 punktów, uzyskany w programie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics.
Wracając jeszcze do gier, należy wspomnieć, że konfiguracja wyposażona w te dwa podzespoły, a także 16 GB pamięci RAM, zapewni obsługę wszystkich nowych tytułów. W przypadku wielu z nich będziemy mogli poznać pełnię potencjału przygotowanej oprawy graficznej.
Dell Inspiron G3 15 3579 – wady i zalety
Największy atutem przedstawionego laptopa jest wydajność zamontowanych podzespołów. W przypadku sprzętów gamingowych jest to oczywiście najważniejsze. Zarówno wykorzystane procesory, jak karty graficzne pozwalają na zapoznanie się z nowymi produkcjami, przygotowanymi przez największe studia.
Po stronie zalet musi znaleźć się także bogaty wybór konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowane nie tylko pod względem istotnych podzespołów, ale również innych elementów, takich jak chociażby zestaw portów. Plus możemy postawić również jakości wykonania matrycy i osprzętu.
Jeśli chodzi natomiast o wady, podkreślić trzeba obudowę, która została wykonana z tworzyw sztucznych. Nie jest ona specjalnie sztywna ani wytrzymała pod względem mechanicznym. Po stronie wad znajdzie się również zestaw port w modelach najtańszych i trochę zbyt niska luminancja matrycy.
ZALETY
- Wydajne procesory Intel Coffee Lake
- Aż trzy karty graficzne do wyboru
- Wiele konfiguracji sprzętowych
- Szybka pamięć RAM typu DDR4
- Różne kombinacje dysków twarych
- Przyzwoita matryca
- Dobrze wykonany osprzęt
WADY
- Niska wytrzymałość mechaniczna obudowy
- Nieco zbyt ciemny obraz
- Przeciętny zestaw portów w tanich konfiguracjach
Dell Inspiron G3 15 3579 – podsumowanie, czy warto?
Laptop nie jest pozbawiony wad, jednak z pewnością zapewnia to, czym powinien wyróżniać się każdy laptop gamingowy – zapewnia bowiem więcej niż przyzwoitą wydajność, dzięki której nowe gry stoją przed nami otworem. Powyższa recenzja Dell Inspiron G3 15 3579 powinna więc zachęcić do rozważenia zakupu tego modelu.
Komentarze (0)