Dell Latitude 3301 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy najmniejszego 13-calowego laptopa biznesowego ze średniej półki cenowej.

Laptopa Dell Latitude 3301, bo o nim mowa, pojawił się w sprzedaży w czerwcu bieżącego roku. Jest on kierowany do małych i średnich firm, a także freelancerów, którzy nie potrzebują dedykowanej karty graficznej, a także sporej ilości pamięci RAM.

Dell Latitude 3301 – dane techniczne oraz cena

Choć największym atutem urządzenia ma być jego stosunkowo niska cena, warto zwrócić uwagę na to, z jakich dokładnie podzespołów korzysta i czy producent zdecydował się na zamontowanie jakichś dodatków biznesowych. Sprawdzić należy także jakość matrycy i obudowy.

Dell Latitude 3301 – dostępne konfiguracje

Choć na rynku nie znajdziemy modeli wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną, nie oznacza to, że nie ma z czego wybierać. Wręcz przeciwnie. Wynika to między innymi z faktu zamontowania wielu różnych procesorów, które w największym stopniu wpływają na ostateczną cenę sprzętu.

Osoby stawiające na pierwszym miejscu wydajność, powinny celować w modele Dell Latitude 3301 i7-8565U. Procesor jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy, dlatego powinien dobrze sprawdzić się w programach wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz. Wartość ta może zostać podbita do poziomu 4600 MHz w trybie bazowym. Uzupełnieniem specyfikacji procesora Intel Core i7-8565U jest pamięć podręczna w ilości 8 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Procesor spełnia wszystkie kryteria stawiane przez większość małych i średnich firm. Jest to sprzęt niskonapięciowy, który jednak gwarantuje bardzo przyzwoite parametry, pozwalające na obsługę wszystkich najważniejszych narzędzi, wykorzystywanych w ramach standardowej pracy biurowej, do prostej obróbki graficznej czy też tworzenia rozmaitych projektów. Nie powinien mieć również problem z programami multimedialnymi. Wszystko to sprawia, że powinien okazać się bardzo dobrym wyborem. Jego całkiem przyzwoite możliwości potwierdzają programy diagnostyczne, z Cinebench R15 na czele. We wszystkich testach uzyskał on średnią na poziomie 178 punktów w trybie wielowątkowym i 564 punktów w trybie wielowątkowym.

Na rynku znajdziemy również modele Dell Latitude 3301 i5-8265U. Do czynienia mamy z kolejnym procesorem czterordzeniowym i ośmiowątkowym, który jednak wyróżnia się niższą częstotliwością taktowania. Wynosi ona od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3900 MHz w trybie turbo. Pamięci podręcznej również jest mniej (6 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Parametry są niższe, dlatego to samo należy powiedzieć o końcowej wydajności Co jednak istotne, różnice między tymi procesorami nie są znaczące – oba więc powinny sprawdzić się w tych samych programach. Udowadniają to oczywiście testy diagnostyczne Cinebench R15, w których model i5-8265U uzyskał 171 punktów w trybie jednowątkowym i 549 punktów w trybie wielowątkowym.

To jednak nie wszystko, ponieważ producent przygotował także konfiguracje laptopa korzystające z możliwości procesora Intel Core i3-8145U. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy, dlatego posłuży przede wszystkim do obsługi programów podstawowych. Jego częstotliwość wynosi od 2100 MHz w trybie bazowym do 3900 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W. Całość przekłada się na moc obliczeniową pozwalającą na komfortową obsługę pakietu biurowego i innych tego typu narzędzi. Jeśli chodzi o wyniki Cinebench R15, wyniosły one kolejno 150 i 350 punktów. Jeśli natomiast chcecie wydać mniej niż 3 tysiące złotych, powinniście poszukać modeli wyposażonych w układ z rodziny Intel Pentium.

Jak już zostało wspomniane wcześniej, laptop w żadnej wersji nie korzysta z dedykowanej karty graficznej. Skorzystać możemy więc wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Ze względu na pamięć współdzieloną, jej możliwości są mocno ograniczone. O tym jednak w dalszej części tekstu.

Specyfikacja Dell Latitude 3301 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR3L (taktowanie na poziomie 2133 MHz). Niestety, mamy do czynienia z pamięcią zintegrowaną z płytą główną. Brak tu więc wolnych slotów, w których moglibyśmy zamontować kolejne, pojemniejsze kości. Musimy wybrać laptopa wyposażonego w 4 GB lub 8 GB RAM.

Na dość ograniczony wybór możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Warto jednak podkreślić, że w każdej wersji znajdziemy urządzenia typu SSD M.2 PCIe, które gwarantują doskonałe działanie systemu operacyjnego. Ich pojemność może wynieść od 256 GB do 1 TB.

Dell Latitude 3301 – wygląd

Producent podkreśla, że przygotował najmniejszy laptop z ekranem o przekątnej 13 cali. Do dyspozycji otrzymujemy więc kompaktowe i bardzo lekkie urządzenie biznesowe, które powinno sprawdzić się przede wszystkim w podróży – nie powinniśmy mieć problemów z obsługą wspomnianych programów w pociągu czy też autobusie.

Co istotne, choć laptop jest raczej drobny, nie oznacza to, że powinniśmy obawiać się o jego wytrzymałość mechaniczną. Obudowa została bowiem wykonana z aluminium, dzięki czemu jej sztywność stoi na odpowiednim poziomie. Klapa ekranu nie wygina się tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń wykonanych wyłącznie z tworzyw sztucznych. Nie musimy martwić się  również odkształceniami palmrestu podczas intensywnego korzystania z klawiatur. Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania zawiasów, które pracują bardzo płynnie, zapewniając jednocześnie utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji, bez chybotania.

Laptop może się podobać. Na rynku występuje w wersji czarnej i srebrnej – obie powinny zadowolić większość użytkowników biznesowych. Zwłaszcza że wszystkie elementu zostały tu spasowane w sposób prawidłowy. Zestaw portów i złączy nie jest specjalnie rozbudowany, jednak warto podkreślić, że producent nie zapomniał o zamontowaniu portu USB typu C, który jest obecnie standardem w kategorii biznesowej.

Dell Latitude 3301 – matryca

Oferowane na rynku modele laptopa są zróżnicowane pod względem zamontowanych matryc. Liczyć możemy na panele HD oraz Full HD, wykonane w technologii TN. Najważniejsze parametry obrazu stoją na dość przeciętnym poziomie. Przyczepić można się przede wszystkim do pokrycia kolorów i dość niskiej luminancji. Wszystko to sprawia, że obie matryce nie pozwolą na bardziej zaawansowaną obróbkę graficzną. W ramach standardowej pracy biznesowej powinny jednak okazać się wystarczające.

Co istotne, panele zostały wyposażone w matowe powłoki, dzięki którym praca przy odsłoniętym oknie nie powinna powodować znacznego spadku widoczności wyświetlanych treści. Problemy pojawią się dopiero wówczas, gdy z laptopem wyjdziemy na pełne słońce.

Dell Latitude 3301 – klawiatura i touchpad

Jak na tak małe urządzenie, wielkość klawiszy jest bardzo przyzwoita. Dzięki temu, szybkie pisanie bezwzrokowe okaże się jak najbardziej możliwe. Przyczepić możemy się jedynie do pomniejszonych klawiszy strzałek, które zostały ułożone bardzo blisko klawiszy Page Up i Page Down. Powodować może to częste wciskanie nie tych klawiszy co trzeba.

Warto nadmienić, że klawiatura jest podświetlana. Rozwiązania tego typu są obecnie normą, jednak i tak należy fakt ten odnotować. Podobnie jak zamontowanie czytnika linii papilarnych. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do jakości wykonania touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe zapewniają bardzo wygodną obsługę kursora i sprawne wykrywanie gestów wielopunktowych. Całkiem dobrze sprawdzają się również zintegrowane przyciski.

Dell Latitude 3301 – wydajność

Ze wszystkich procesorów montowanych w laptopie, największą mocą obliczeniową wyróżnia się model Intel Core i7-8565U, który bardzo dobrze sprawdza się w trybie wielowątkowym. Okaże się więc dobrym wyborem do obsługi programów wymagających czegoś więcej niż tylko przyzwoite osiągi w trybie wielowątkowym.

Pewnym ograniczenie możliwości laptopa jest oczywiście fakt wykorzystania tylko zintegrowanej karty graficznej. Intel UHD Graphics 620 korzysta z pamięci współdzielonej, dlatego nie okaże się zbytnio pomocna podczas realizacji szczególnie zaawansowanych operacji. Wskazują na to oczywiście testy diagnostyczne – w programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 1718 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 42507 punktów. Test Dell Latitude 3301 objął także obsługę gier. Poniżej kilka przykładów produkcji, z obsługą których laptop powinien dać sobie radę.

Dell Latitude 3301 – wady i zalety

Przedstawiony laptop powinien zainteresować przede wszystkim osoby poszukujące sprzętów ultramobilnych, które doskonale sprawdzają się nie tylko w biurze, ale i poza nim. A zwłaszcza w podróży. Po stronie zalet urządzenia należy zapisać więc kompaktowe wymiary, niewielką wagę, ale również wysoką wytrzymałość mechaniczną. Do tego wszystkiego należy dodać możliwość wykorzystania dobrych procesorów Intel Core i szybkich dysków twardych SSD M.2 PCIe.

Wielu użytkowników będzie zadowolonych również z zamontowanego osprzętu, a także dodatków w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych.  Na jakie wady sprzętu warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim za zintegrowaną pamięć RAM, której pojemność może wynieść maksymalnie 8 GB. Dodać do tego możemy również przeciętne matryce.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Przyzwoite procesory Intel Core
  • Szybkie dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Aluminiowa obudowa
  • Wysoka jakość wykonania
  • Solidny osprzęt
  • Dodatki

WADY

  • Zintegrowana pamięć RAM
  • Przeciętne matryce TN

Dell Latitude 3301 – podsumowanie, czy warto?

Kompaktowy sprzęt od firmy Dell sprawdzi się w wielu sytuacjach. Zagwarantuje stabilną obsługę najważniejszych programów biznesowych zarówno przy biurku, jak i w podróży. Wysoka jakość wykonania sprawia, że warto zwrócić na niego uwagę.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.