Dell Latitude 3390 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Dell Latitude 3390 – dane techniczne oraz cena
- Dell Latitude 3390 – dostępne konfiguracje
- Dell Latitude 3390 – wygląd
- Dell Latitude 3390 – matryca
- Dell Latitude 3390 – klawiatura i touchpad
- Dell Latitude 3390 – wydajność
- Dell Latitude 3390 – wady i zalety
- Dell Latitude 3390 – podsumowanie, czy warto?
Wspomniana kategoria urządzeń jest bardzo szeroka. Na rynku znajdziemy bowiem sporo laptopów, które dysponują ekranami obracanymi o 360 stopni, co pozwala na ich obsługę w dwóch trybach – notebooka oraz tabletu. Oczywiście wiele zależy również od zastosowanych podzespołów. To one wskażą, co tak naprawdę potrafi Dell Latitude 3390 2in1. Czy będzie to przydatny sprzęt biznesowy czy może tylko kolejny gadżet.
Dell Latitude 3390 – dane techniczne oraz cena
Dell Latitude 3390 – dostępne konfiguracje
Nie znajdziemy na rynku zbyt wielu wersji omawianego laptopa, jednak warto nadmienić, że jest to sprzęt o określonym zastosowaniu, toteż wybór podzespołów, które mogły zostać zamontowane, był ograniczony.
Są to oczywiście urządzenia niskonapięciowe, które z jednej strony mają ograniczać pobór energii, a z drugiej zapewnić co najmniej przyzwoitą wydajność. Jeśli chodzi o procesory, producent zdecydował się na wykorzystanie modeli Intela. W przypadku nowszych konfiguracji laptopa, do dyspozycji otrzymujemy układy ósmej generacji. Tym najmocniejszym jest model Intel Core i5-8350U.
Zobacz Dell Latitude 3390
Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor jest stosowany bardzo często zarówno w laptopach konwertowalnych, jak i biznesowych. Wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1700 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3600 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.
Jak to wszystko przekłada się na wydajność? Do czynienia mamy z bardzo przyzwoitym układem CPU, który okaże się wystarczający do obsługi nie tylko podstawowych programów biznesowych, ale również wielu narzędzi biurowo-administracyjnych, projektowych czy też graficznych. Moc obliczeniową procesora potwierdzają wyniki testów. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 150 punktów w trybie jednowątkowym oraz 543 punktów w trybie wielowątkowym.
Kolejnym procesorem i5, montowanym w laptopach Dell Latitutde 3390, jest model i5-8250U. Ponownie mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym, który jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem – wynosi ono od 1600 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Specyfikacja ta przekłada się na nieco niższą wydajność, jednak różnice w porównaniu z modelem i5-8350 wynoszą zaledwie kilka procent.
Jeśli komuś zależy na oszczędnościach, powinien celować w laptopa Dell Latitude 3390 z procesorem i3. Mowa tu o siódmej generacji, a mianowicie o Intel Core i3-7130U. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy, którego częstotliwość taktowania wynosi 2700 MHz, a pamięci podręczna trzeciego poziomu 3 MB. Cena jest niższa, jednak to samo tyczy się wydajności. W programie Cinebench R15 układ ten uzyskał średnią na poziomie kolejno 111 i 284 punktów.
Warto podkreślić, że żaden ze sprzedawanych laptopów nie został wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Musimy więc ograniczyć się wyłącznie do jednostek zintegrowanych. W przypadku procesorów Intel Core ósmej generacji, jest nią Intel UHD Graphics 620, wyróżniająca się taktowaniem rdzenia wynoszącym od 300 MHz do 1100 MHz oraz obsługą rozdzielczości UHD.
Uzupełnieniem specyfikacji Dell Latitude 3390 jest oczywiście pamięć RAM (producent zdecydował się na użycie kości DDR4 o taktowaniu 2400 MHz), a także dysk twardy – zdecydować możemy się na model na wolniejszy, lecz tańszy model HDD lub na dysk SSD, który działa znacznie szybciej, ale zwiększa cenę urządzenia.
Dell Latitude 3390 – wygląd
Do czynienia mamy z laptopem 2w1, którego zawiasy pozwalają na obrócenie ekranu o 360 stopni. Przełączanie się między trybem laptopa a tabletu przebiega bardzo sprawnie, dlatego też urządzenie powinno dobrze sprawdzić się w podróży.
Jakość wykonania obudowy można ocenić pozytywnie, choć nie możemy spodziewać się tu specjalnie wzmocnionej konstrukcji, która byłaby odporna na wszelkie uszkodzenia czy też wpływ czynnik zewnętrznych. Ekran dość łatwo wygina się pod naciskiem. Jeżeli chodzi o design, powinien przypaść do gustu większości użytkowników. Brak tu fajerwerków, jednak czarna obudowa prezentuje się dobrze. Wszystkie elementy zostały spasowane prawidłowo, dlatego nie musimy martwić się niepotrzebnymi szczelinami czy też ostrymi krawędziami.
Zestaw portów i złączy składa się wyłącznie z najpotrzebniejszych elementów, które są przydatne zarówno podczas pracy stacjonarnej, jak i mobilnej.
Dell Latitude 3390 – matryca
Każdy oferowany laptop z tej serii wyróżnia się dotykowym ekranem Full HD, o przekątnej 13,3 cali. Obsługa dotyku sprawdza się bez zarzutów, dlatego też tryb tabletu powinien przypaść do gustu osobom, które często pracują w podróży.
Matryce zostały wykonane w technologii TN – zapewniają przeciętną jakość generowanego obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do wąskich kątów widzenia i pokrycia kolorów. Laptop nie przyda się więc podczas obsługi szczególnie zaawansowanych programów graficznych. Kolejną wadą jest słabe radzenie sobie z refleksami świetlnymi. Promienie słoneczne padające na ekran powodują znaczny spadek widoczności generowanych treści.
Dell Latitude 3390 – klawiatura i touchpad
Solidny osprzęt w przypadku laptopów mobilnych jest bardzo ważny. W przypadku Dell Latitude 3390 możemy mówić o utrzymaniu przyzwoitego poziomu. Zarówno wielkość, jak i wykonanie klawiszy należy ocenić pozytywnie. Wyróżniają się one odpowiednim skokiem i dobrą reakcją. Ich praca nie jest specjalnie głośna, dlatego też tworzenie dłuższych tekstów powinno okazać się bardzo wygodne. Przyczepić można się wyłącznie do niewielkich klawiszy strzałek.
Plus możemy postawić także przy touchpadzie. Jego właściwości ślizgowe zapewniają wygodną precyzyjną pracę oraz odpowiednią obsługę gestów. Także przyciski sprawdzają się bez zarzutów.
Dell Latitude 3390 – wydajność
Moc obliczeniowa omawianych laptopów gwarantuje bezproblemową obsługę wielu programów biznesowych i multimedialnych. Mowa tu przede wszystkim o modelach wyposażonych w procesory Intela ósmej generacji. Jak pokazują rozmaite testy wydajnościowe, powinny poradzić sobie z większością zadań.
Jak natomiast prezentuje się zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620? Z oczywistych względów, nie pozwoli ona na obsługę szczególnie wymagających programów graficznych, jednak w ramach użytku standardowego powinna okazać się wystarczająca. Jeśli chodzi o testy, w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średni wynik na poziomie 1686 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniósł on 43057 punktów. Poniżej przedstawiamy krótką listę gier, z obsługą których karta powinna sobie poradzić.
Dell Latitude 3390 – wady i zalety
Laptopy z omawianej serii bardzo dobrze sprawdzają się zarówno jako laptopy, jak i tablety. Wszystko za sprawą solidnych zawiasów, a także bardzo przyzwoitych procesorów Intel ósmej generacji, które powinny poradzić sobie z wieloma zróżnicowanymi programami.
Na plus należy zaliczyć także możliwość wyboru jednej z kilku konfiguracji sprzętowych. Nie są one oczywiście tak zróżnicowane, jak w przypadku wielu serii stacjonarnych, jednak jest w czym wybierać. Plus możemy postawić również przy designie sprzętu, dobrze obsługiwanym dotyku, a także solidnym osprzęcie. Narzekać nie powinniśmy także na zestaw portów i złączy.
Seria ma także swoje wady. Wspomnieć należy między innymi o dość przeciętnej wytrzymałości obudów, a także słabej matrycy, która kiepsko radzi sobie przy zwiększonym nasłonecznieniu. Dla wielu osób minusem będzie również brak dedykowanej karty graficznej.
ZALETY
- Ultramobilny charakter
- Dobrze działające tryby laptopa i tabletu
- Bardzo przyzwoite procesory
- Dostęp do kilku konfiguracji sprzętowych
- Przyzwoity zestaw portów i złączy
- Nowoczesny design
- Solidny osprzęt
WADY
- Przeciętna wytrzymałość
- Słaba matryca
- Brak dedykowanej karty graficznej
Dell Latitude 3390 – podsumowanie, czy warto?
Jeżeli poszukujecie wydajnego sprzętu 2w1, laptopy z serii Dell Latitude 3390 są warte zainteresowania. Korzystają one z wydajnych procesorów Intela ósmej generacji, które pozwalają na wiele.
Komentarze (0)