Dell Latitude 3570 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Dell Latitude 3570 - dane techniczne oraz cena
- Dell Latitude 3570 – dostępne konfiguracje
- Dell Latitude 3570 – wygląd
- Dell Latitude 3570 – wydajność
- Dell Latitude 3570 – matryca
- Dell Latitude 3570 – klawiatura i touchpad
- Dell Latitude 3570 – wady i zalety
- Dell Latitude 3570 – podsumowanie, czy warto kupić?
Urządzenia tego typu są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu. Korzystają one z procesorów Intela szóstej, a więc nie najnowszej generacji. Mimo to, nadal są bardzo popularne wśród klientów biznesowych. Warto sprawdzić, dlaczego.
Dell Latitude 3570 - dane techniczne oraz cena
Co istotne, na rynku znaleźć można wiele zróżnicowanych konfiguracji tego sprzętu. Różnią się one przede wszystkim zastosowanymi podzespołami (procesor, karta graficzna, pamięć RAM i dysk twardy). Wszystko to pozwala wybrać model najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb,
Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji
- Procesor – Intel Core i7-6500U
- Układ graficzny – Nvidia GeForce 920M + jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR3L-1600, 16 GB (maksymalnie 16 GB)
- Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
- Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 256 GB SSD
- Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
- Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
- Gabaryty - wysokość: 2,33 cm, szerokość: 38 cm, głębokość: 26 cm, waga: 2,06 kg
- Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlana klawiatura, czytnik linii papilarnych
- Bateria - litowo-jonowa, 65 Wh
- Zastosowanie – laptop biznesowy
- Cena – od 2280 złotych do 3800 złotych
Dell Latitude 3570 – dostępne konfiguracje
Jak wspomnieliśmy, producent pozostawił sporą swobodę wyboru najważniejszych podzespołów. Tyczy się to przede wszystkim procesorów – są to modele niskonapięciowe Intela, należące do szóstej generacji. Nie są więc najnowsze, jednak powinny wystarczyć do obsługi podstawowych programów biznesowych.
Najmocniejszym układem jest bez wątpienia dwurdzeniowy i czterowątkowy Intel Core i7-6500U. Wciąż wyróżnia się całkiem przyzwoitym taktowaniem, które wynosi od 2500 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3100 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest pamięć podręczna trzeciego poziomu, o pojemności 4 MB. Wszystko to składa się na wciąż przyzwoitą moc obliczeniową, gwarantująca stabilne działanie zarówno podczas obsługi programów biznesowych, jak i multimedialnych.
Warto w tym miejscu podkreślić, że konfiguracje z procesorem i7 pojawiają się na rynku dość rzadko. Znacznie częściej znaleźć można laptopa z układem Intel Core i5-6200U, który również jest dwurdzeniowy i czterowątkowy. Wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem (2300-2800 MHz) i tylko 3 MB pamięci podręcznej L3. Zapewnia to kilkanaście procent niższą wydajność, która jednak i tak powinna zadowolić większość użytkowników. Chyba że zamierzają oni wykorzystywać szczególnie wymagające programów, z którymi układ ten może mieć problemy.
Trzecim wykorzystywanym procesorem jest model Intel Core i3-6100U, który znajduje się w najtańszych wersjach laptopa Dell Latitude 3570. Jego taktowanie wynosi 2300 MHz, dlatego jest zdecydowanie najsłabszy z całej trójki. Wsparciem pracy układów CPU jest pamięć RAM. Niestety, w tym miejscu pierwszy raz daje o sobie znać wiekowość omawianej serii. Korzysta ona bowiem z kości typu DDR3L, które są wolniejsze od najnowszej pamięci DDR4.
Dobrą informacją jest natomiast to, że wiele wersji laptopa zostało wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną. Wybór padł na model Nvidia GeForce 920M z 2 GB pamięci. Jest to jednostka ponad 3-letnia, dlatego obecnie posłuży przede wszystkim do obsługi podstawowych programów. W przypadku gier, użytkownicy musza ograniczyć się do produkcji wiekowych i wyróżniających się dość niskimi wymaganiami sprzętowymi.
Uzupełnieniem specyfikacji laptopów z serii Dell Latitude 3570 jest oczywiście dysk twardy. Występuje on w dwóch odsłonach – zakupić można bowiem dysk talerzowych (HDD), którego pojemność maksymalna wyniesie 1 TB oraz dysk półprzewodnikowych (SSD). Jest to znacznie szybsza alternatywa, której pojemność jednak wynosi zaledwie 128 lub 256 GB. W przypadku magazynowania większych plików, niezbędny będzie więc dysk zewnętrzny.
Dell Latitude 3570 – wygląd
Design laptopów przypomina wiele modeli najnowszych. Jak na urządzenie biznesowe przystało, mamy do czynienia z ciemną, minimalistyczną kolorystyką, która nadaje odpowiedniej elegancji. Cała konstrukcja powinna przypaść do gustu większości użytkowników biznesowych.
Obudowa została wykonana ze wzmacnianych tworzyw sztucznych, dlatego wyróżnia się przyzwoitą sztywnością. Jednostka główna nie wygina się tak łatwo, jak w przypadku najtańszych laptopów domowych, choć w niektórych miejscach da usłyszeć się charakterystyczne skrzypienie. Na uwagę zasługuje fakt zamontowania czytnika linii papilarnych, który zwiększa bezpieczeństwo. Zestaw złączy nie jest specjalnie rozbudowany, jednak 2 porty USB 3.0 z pewnością okażą się przydatne.
Dell Latitude 3570 – wydajność
Wykorzystywane podzespoły nadal dają radę, co potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. Procesor Intel Core i7-6500U w programie Cinebench R15, w którym sprawdzanych było wiele konfiguracji, uzyskał średnio 128 punktów w trybie jednowątkowym i 316 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.
Trochę słabiej wypadła karta graficzna Nvidia GeForce 920M, choć nie można powiedzieć, iż jest ona bezużyteczna. W programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics jej średnia zatrzymała się na poziomie 51654 punktów. Jakie gry będzie w stanie obsłużyć? Jaki przykłady podać możemy takie tytuły jak Team Fortress 2, World of Warships oraz Diablo III.
Dell Latitude 3570 – matryca
Laptopy z serii Latitude 3570 należą do średniej półki cenowej, dlatego nie powinien dziwić fakt, iż zostały wyposażone w matrycę typu TN, która gwarantuje raczej przeciętną jakość obrazu (przyczepić można się zwłaszcza do luminancji oraz odwzorowania kolorów). W ramach standardowego użytku biznesowego, ten 15-calowy ekran powinien okazać się wystarczający.
Zwłaszcza że dysponuje matową powłoką, która chroni przed spadkiem widoczności spowodowanym padającymi na ekran promieniami słonecznymi. Co ważne, laptopy Dell Latitude 3570 występują w wersjach z ekranem HD oraz Full HD.
Dell Latitude 3570 – klawiatura i touchpad
Zastosowana klawiatura spełnia kryteria typowe dla urządzeń biznesowych. Wyspowy układ klawiszy sprawia, że tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być specjalnie męczące. Pozytywnie należy ocenić zarówno skok, jak i głośność działania klawiszy.
Czytnik linii papilarnych został zamontowany w bardzo wygodnym miejscu – nie uświadczymy go na gładziku, co utrudniałoby jego wykorzystanie. Znalazł się po prawej stronie, tuż pod blokiem numerycznym. Sam touchpad również spisuje się bez zarzutów.
Dell Latitude 3570 – wady i zalety
Laptopy z przedstawionej wyżej serii nadal spełniają zapotrzebowanie klientów biznesowych. Pracują na podzespołach gwarantujących przyzwoitą wydajność, w zupełności wystarczającą w ramach omawianego zastosowania. Wysoko należy ocenić także jakość wykonania obudowy i osprzętu. Co więcej, urządzenia nie są specjalnie drogie.
Po stronie wad znajdzie się przede wszystkim stary typ pamięci RAM. Zastosowanie kości DDR4 zapewniłoby jeszcze większą moc obliczeniową. Podobnie ma się sprawa z matrycą – model IPS byłby lepszym wyborem, choć oczywiście wiązałby się on ze wzrostem cen laptopa.
Dell Latitude 3570 – podsumowanie, czy warto kupić?
Biorąc pod uwagę możliwości omówionych laptopów, są one godne polecenia wszystkim klientom biznesowym, którzy poszukują stosunkowo tanich, całkiem wydajnych urządzeń, pozwalających na obsługę wszystkich podstawowych programów i nie tylko.
Komentarze (0)