Dell Latitude 5490 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Dell Latitude 5490 – dane techniczne oraz cena
- Dell Latitude 5490 – dostępne konfiguracje
- Dell Latitude 5490 – wygląd
- Dell Latitude 5490 – wydajność
- Dell Latitude 5490 – matryca
- Dell Latitude 5490 – klawiatura i touchpad
- Dell Latitude 5490 – wady i zalety
- Dell Latitude 5490 – podsumowanie, czy warto kupić?
Firma Dell postanowiła na przygotowanie urządzeń opartych na nowych układach Intela i zintegrowanych jednostkach graficznych. Wyróżniają się one 14-calowymi ekranami, dlatego bardzo dobrze spisują się w podróży.
Polecane laptopy Dell Latitude
Dell Latitude 5490 - dane techniczne oraz cena
Ich przydatność jest oczywiście zależna od konkretnej wersji sprzętowej. Nie są one specjalnie zróżnicowane, jednak użytkownicy mogą wybierać pomiędzy kilkoma zastosowanymi podzespołami i ewentualnymi dodatkami. Poniżej przedstawiamy najlepszą obecnie konfigurację laptopa.
Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji
- Procesor – Intel Core i7-8650U
- Układ graficzny - jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR4-2400, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
- Matryca – TN, 14 cali Full HD (1920x1080), matowa powłoka
- Nośnik danych – do 2 TB SSD
- Porty - 3xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1 HDMI, 1 VGA, czytnik SmartCard, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
- Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, modem internetowy WWAN Ready, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
- Gabaryty - wysokość: 2,03 cm, szerokość: 33,34 cm, głębokość: 22,89 cm, waga: 1, 6 kg
- Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlana klawiatura
- Bateria - litowo-polimerowa
- Zastosowanie – laptop biznesowy, multimedialny, ultramobilny
- Cena – od 4435 do 13200 złotych
Dell Latitude 5490 – dostępne konfiguracje
Bardzo szeroki zakres cenowych dostępnych na rynku wersji laptopa wynika przede wszystkim z montowanych dysków twardych. Producent zdecydował się bowiem na wykorzystanie wyłącznie modeli półprzewodnikowych (SSD), które jednak, w odróżnieniu do wielu innych serii laptopów mulitmedialno-biznesowych, nie występują wyłącznie z ograniczona pojemnością.
Użytkownicy mogą zdecydować się na laptopa Dell Latitude 5490 z dyskiem 256 GB, 512 GB, 1 TB, a nawet 2 TB. Dwa ostatnie dyski prowadzą jednak do znacznego wzrostu ceny laptopa, który kosztować może grubo ponad 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy więc od tego, czego potrzebujemy. Dyski SSD ze złączem M.2 i interfejsem PCI-Express to gwarancja bardzo szybkiej pracy – zarówno systemu operacyjnego, jak i zainstalowanych programów.
Nieco mniejszy wybór panuje w kategorii procesorów, choć tu także dostępne są bardzo ciekawe urządzenia. Są to bowiem układy z ósmej generacji. Największa wydajności charakteryzuje się model Intel Core i7-8650U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, który wyróżnia się wysoką częstotliwości taktowania. W trybie bazowym wynosi ona tylko 1900 MHz, jednak w trybie turbo może osiągnąć poziom nawet 4200 MHz. Zapewnia to niezwykle stabilną i wydajną pracę, szczególnie z wykorzystaniem wszystkich dostępnych rdzeni.
W laptopach z serii Dell Latitude 5490 montowane są również układy z serii Intel Core i5. Mowa o modelach i5-8350U oraz i5-8250U. Są to procesory czterordzeniowe i ośmiowątkowe – pierwszy z nich dysponuje taktowanie na poziomie od 1700 do 3600 MHz, natomiast drugi od 1600-3400 MHz. Wszystko to sprawia, że również gwarantują bardzo wydajne działanie, powinny spełnić wszystkie wymagania stawiane przed urządzeniem o biznesowym charakterze.
Producent nie zdecydował się na zamontowanie dedykowanych graficznych, dlatego użytkownicy muszą ograniczyć się do jednostki zintegrowanej, którą w każdej konfiguracji jest Intel UHD Graphics 620. Pomimo oczywistych ograniczeń, jej wydajność stoi na przyzwoitym poziomie.
Skoro wybraliśmy już procesor, kartę i dysk twardy, przyszła pora na pamięć RAM. Każdy laptop Dell Latitude 5490 pracuje z wykorzystaniem kości DDR4, których taktowanie wynosi 2400 MHz. Są to wartości, które odpowiadają profilowi sprzętu. Użytkownicy mogą wybierać konfiguracje zróżnicowane pod względem ilości pamięci – od 4 GB do aż 32 GB. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru modelu laptopa, warto sprawdzić również, jaki zestaw złączy posiada. W każdej konfiguracji producent zamontował nowe złącze USB typu C, co oczywiście należy zapisać po stronie zalet serii.
Dell Latitude 5490 – wygląd
Zastosowany design doskonale wpisuje się w biznesowy charakter sprzętu. Czarna kolorystyka oraz minimalistyczny styl nadaje urządzeniu odpowiedniej elegancji. Wszystkie elementy zostały spasowane bardzo dobrze, dlatego do wyglądu laptopów nie można się za bardzo przyczepić.
Warto podkreślić fakt, że obudowa została wykonana ze wzmacnianych tworzyw, dlatego wyróżnia się przyzwoitą sztywnością. Cały laptop jest dość lekki i poręczny, dlatego bardzo dobrze spisuje się w podróży. Po stronie wad obudowy należy zapisać to, że bardzo widoczne są na niej odciski palców oraz tłuste plamy.
Dell Latitude 5490 – wydajność
Jak już wspomnieliśmy, montowane podzespoły w poszczególnych wersjach laptopa wykazują co najmniej przyzwoitą wydajność. Najwięcej można spodziewać się oczywiście po modelu pracującym na procesorze Intel Core i7-8650U.
Doskonale pokazują to wyniki uzyskiwane przez te konfiguracje w testach Cinebench R15. W trybie jednowątkowym wspomniany układ otrzymuje średnio 176 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym 634 punktów. Są to bardzo dobre rezultaty. Jednostka graficzna, jak na model zintegrowany, spisuje się przyzwoicie, jednak nie pozwoli na uruchomienie wielu nowych gier. Powinna poradzić sobie z takimi tytułami jak FIFA 18, Overwatch czy też Diablo III.
Dell Latitude 5490 – matryca
Omawiane laptopy zostały wyposażone w 14-calowy ekran, dzięki czemu mogą one zostać wykorzystane zarówno podczas pracy przy biurku, jak i w pociągu, autobusie czy też samochodzie.
Na uwagę zasługuje fakt, iż zamontowane matryce dysponują matowymi powłokami, dlatego ewentualne nasłonecznienie nie powinno znacząco obniżać widoczności. Co ważne, matryce zostały wykonane w technologii TN, która gwarantują dość przeciętną jakość generowanych kolorów. Nie pozwolą więc na pracę z wykorzystaniem szczególnie zaawansowanych programów graficznych. W ramach standardowego użytku okażą się jednak wystarczające. Przyczepić należy się także do dość niskiej luminancji.
Dell Latitude 5490 – klawiatura i touchpad
Zamontowane klawisze są dość miękkie i wyróżniają się długim skokiem. Długotrwałe pisanie jest jednak komfortowe, sam stukot klawiszy nie jest natomiast specjalnie głośny. Z pewnością przydatnym dodatkiem okaże się podświetlenie klawiatury. Należy jednak pamięć, że nie jest ono montowane w każdej wersji laptopa.
Jeżeli chodzi o touchpad, należy podkreślić, że gwarantuje on płynną pracę i komfortowe wykonywanie wszelkich zaprogramowanych gestów. Przyciski gładzika również działają stosunkowo cicho.
Dell Latitude 5490 – wady i zalety
Po stronie plusów omówionej serii należy z pewnością zapisać dostępność wielu konfiguracji, które różnią się między sobą pojemnością zamontowanych dysków twardych. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć urządzenie najlepiej odpowiadającego jego indywidualnym preferencjom. Wydajność pozostałych podzespołów również stoi na dobrym poziomie, choć trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na wypuszczenie konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną.
Dobrze należy ocenić również samo wykonanie laptopa. Jest on bardzo elegancki. Po stronie minusów znajdzie się natomiast matryca, która zapewnia przeciętną jakość generowanych kolorów oraz niską luminancję. Jeśli jednak ktoś nie jest specjalnie wymagający pod tym względem, nie zauważy niższej jakości.
Dell Latitude 5490 – podsumowanie, czy warto kupić?
Seria zawiera wiele ciekawych, wydajnych konfiguracji, które doskonale sprawdzą się nie tylko w pracy, ale również podczas surfowanie po Internecie czy też oglądania rozmaitych filmów. Dostępność wielu zróżnicowanych konfiguracji sprawia, że naprawdę warto zainteresować się serią Dell Latitude 5490.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Asus - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)