Dell Latitude 7290 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości niezwykle lekkiego i cienkiego laptopa z serii Dell Latitude 7000.

Model 7290 prezentuje się podobnie do wersji 7390 – dysponuje jednak mniejszym ekranem (12,5 cali), który zapewnia wysoki komfort pracy mobilnej. Do zakupu sprzętu zachęcić mają również funkcjonalne, niskonapięciowe podzespoły.

Polecane laptopy

Dell Latitude 7290 – dane techniczne oraz cena

Do czynienia mamy z nowoczesnym ultrabookiem, który kierowany jest przede wszystkim do klientów biznesowych. Na rynku nie ma zbyt wielu konfiguracji sprzętowych, jednak i tak przed zakupem konkretnego modelu warto dokładnie przyjrzeć się jego specyfikacji technicznej.

Dell Latitude 7290 – dostępne konfiguracje

Największym atutem sprzętu ma być jego ultramobilny charakter, dzięki któremu posłuży przede wszystkim w podróży. Jeśli chodzi natomiast o zastosowania, Latitude 7290 to urządzenie do obsługi programów biznesowych i multimedialnych. Nie został przystosowany do pracy w zaawansowanych narzędziach graficznych.

Za jego wydajność odpowiadają przede wszystkim niskonapięciowe procesory Intela z serii Kaby Lake Refresh. Na rynku dostępne są przeważnie konfiguracje z dwoma różnymi modelami. Tym mocniejszym jest Intel Core i7-8550U. Dysponuje on czterema rdzeniami i ośmioma wątkami, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Wspomnieć należy również o 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynniku TDP wynoszącym 15 W.

Do czynienia mamy więc z nowoczesnym układem niskonapięciowym, który, w porównaniu z poprzednią generacją, wyróżnia się zwiększoną ilością rdzeni i wątków. Zapewnia to oczywiście wyższą wydajność i więcej możliwości wykorzystania procesora w pracy biznesowej i nie tylko. Bez większych problemów sprawdzi się w biurze, sekretariacie czy też uczelni. Zagwarantuje jednocześnie niski pobór energii oraz małe obciążenie systemu chłodzenia.

Możliwości procesora bardzo dobrze oddają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 167 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 564 punkty. Są to bardzo przyzwoite wyniki, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż jest to model niskonapięciowy.

Procesor Intel Core i7 montowany jest w najdroższych konfiguracjach laptopa Dell Latitude 7290. Modele tańsze korzystają z układu Intel Core i5-8350U. Jest to kolejny procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy, wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi 1700 MHz (mniej o 100 MHz), natomiast w trybie turbo dochodzi maksymalnie do 3600 MHz (mniej o 400 MHz). Korzysta on również z „zaledwie” 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (zamiast 8 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Pomimo słabszych parametrów, nie można powiedzieć, że oba procesory dzieli przepaść. Wręcz przeciwnie – gwarantują one zbliżoną wydajność, toteż sprawdzą się w podobnych zastosowaniach. Potwierdzeniem tego będą, rzecz jasna, wyniki testów wydajnościowych Cinebench R15. Model i5-8350U uzyskał w nich 163 punkty w trybie jednowątkowym i 543 punkty w trybie wielowątkowym. Poza procesorami z serii Intel Kaby Lake, w niektórych wersjach znaleźć możemy także układy poprzedniej, siódmej generacji, które korzystają z dwóch rdzeni i czterech wątków.

Pracę procesorów wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. NA rynku dostępne są przeważnie modele dysponujące 4 GB lub 8 GB pamięci, jednak laptop pozwala na zwiększenie tej wartości do 16 GB. Co ważne, producent zdecydował się na wykorzystanie wyłącznie dysków twardych typu SSD. W tańszych modelach będą to urządzenia pracujące na interfejsie SATA III, natomiast w droższych znajdziemy dyski PCIe, które zapewniają znaczące przyspieszenie działania systemu operacyjnego i wielu programów.

Specyfikacja Dell Latitude 7290 zawiera również informację o karcie graficznej. Jak można się było spodziewać, skorzystać możemy wyłącznie z jednostki zintegrowanej, co jest typowe dla sprzętów ultramobilnych, zwłaszcza 12-calowych. Procesory Intel Core i7-8550U oraz i5-8350U korzystają z możliwości karty Intel UHD Graphics 620. Ze względu na korzystanie z pamięci współdzielonej, okaże się przydatna wyłącznie w ramach podstawowego zastosowania biurowego i multimedialnego.

Dell Latitude 7290 – wygląd

Do czynienia mamy z jednym z najlżejszych i najcieńszych ultrabooków z serii Dell Latitude. Kompaktowe wymiary i waga wynosząca zaledwie 1,19 kg sprawiają, że urządzenie doskonale sprawdzi się w podróży – kierowane jest więc przede wszystkim do osób, które często pracują w pociągu, autobusie czy też samochodzie.

Uwagę warto zwrócić również na bardzo elegancki design sprzętu. Cienka obudowa utrzymana w ciemnej, matowej stylistyce bardzo dobrze oddaje jego nowoczesny charakter, dlatego powinna zadowolić większość użytkowników. Wpływ na odbiór laptopa ma także solidność, z jaką został wykonany. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka mamy wrażenie, że jest to prawdziwy sprzęt klasy premium.

Konstrukcja laptopa została wzmocniona, dzięki czemu wyróżnia się przyzwoitą wytrzymałością mechaniczną. Sztywność jednostki centralnej również stoi na przyzwoitym poziomie – obudowa nie odkształca się podczas pisania i nie skrzypi. Nieco gorzej pod tym względem wypada ekran. Wynika to z jego niewielkiej grubości. Jak na laptopa tej wielkości, dysponuje on bardzo przyzwoitym zestawem portów. W niektórych modelach skorzystać możemy z portu USB typu C, który obsługuje interfejs Thunderbolt.

Dell Latitude 7290 – matryca

Największym atutem omawianego laptopa są oczywiście jego niewielkie wymiary. Do czynienia mamy z ultrabookiem, który kierowany jest przede wszystkim do osób często podróżujących. Co jednak istotne, nie został on wyposażony w panel dotykowy.

Każdy model korzysta z 12-calowej matrycy HD, wykonanej w technologii TN. Taki wybór nie jest zrozumiały. Na rynku znajdziemy wiele sprzętów ultramobilnych, które są wyposażane w znacznie lepsze matryce IPS, obsługujące rozdzielczość Full HD. Zwłaszcza w tej kategorii cenowej. W tym przypadku otrzymaliśmy przeciętny panel, zapewniający przeciętną jakość obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do niedostatecznego pokrycia palety barw i niskiej luminancji.

Na pocieszenie można wspomnieć o tym, że matryca została wyposażona w matową powłokę, dlatego dobrze radzi sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Praca w podróży nie powinna być równoznaczna z gorszą widocznością wyświetlanych treści.

Dell Latitude 7290 – klawiatura i touchpad

W przypadku laptopów 12-calowych, klawiatura często stwarza problemy. Wynika to głównie z niewielkich wymiarów, do których trzeba się przyzwyczaić. Dell Latitude 7290 skutecznie redukuje ten problem. Wielkość klawiszy jest odpowiednia (dotyczy to także strzałek), dlatego wdrożenie się do szybkiego, bezwzrokowego pisania okaże się znacznie łatwiejsze. Zwłaszcza że ich budowa została lekko wyprofilowana.

Wpływ na wysoki komfort pisania ma również materiał, z którego zostały wykonane klawisze, a także zastosowane przełączniki. Dzięki temu, wyróżniają się one wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, co nie jest normą w przypadku sprzętów ultramobilnych. Do dyspozycji otrzymaliśmy oczywiście podświetlenie klawiatury.

Touchpad nie jest duży, jednak sposób wykonania jego powierzchni, a także odpowiednie właściwości ślizgowe sprawiają, że zapewni wygodną pracę mobilną. To samo tyczy się wbudowanych czytników. Warto zaznaczyć, że pod klawiaturą znalazł się czytnik linii papilarnych. Za bezpieczeństwo danych odpowiada także czytnik SmartCard, który jednak jest dostępny tylko w wybranych modelach laptopa.

Dell Latitude 7290 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, laptop został przystosowany przede wszystkim do obsługi programów biurowych i multimedialnych. Gwarantują to niskonapięciowe procesory Intel Core. Jak pokazują testy wydajnościowe, poradzą sobie z większością programów wykorzystywanych w biurach, sekretariatach czy też w domu.

Osoby planujące obsługę szczególnie zaawansowanych narzędzi graficznych i projektowych będą zawiedzeni, gdyż Dell Latitude 7290 korzysta wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620. Nie pozwoli ona na nic więcej ponad to, co zostało już wspomniane dotychczas. Jeśli chodzi o wyniki uzyskiwane przez nią w programach diagnostycznych, w 3Dmatk 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 42908 punktach. Test Dell Latitude 7290 objął także obsługę gier. Nawet najlepsze konfiguracje pozwolą na uruchomienie wyłącznie produkcji o niskich wymaganiach sprzętowych – będą to gry sprzed kilku lat, a także tytuły indie.

Dell Latitude 7290 – wady i zalety

Dwunastocalowy ekran i niewielka waga sprzętu to dla wielu osób największe zalety modelu Latitude 7290. Został on stworzony do pracy mobilnej, dlatego przypadnie do gustu wszystkim klientom biznesowym, którzy często pracują w podróży.

Wykorzystanie czterordzeniowych procesorów Intela sprawia natomiast, że możliwości laptopa nie są ograniczone. Wręcz przeciwnie – upora się on ze wszystkim najważniejszymi programami biznesowymi i multimedialnymi, zapewniają przy tym wysoką kulturę pracy. Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania obudowy. Jest nie tylko lekka, ale również bardzo wytrzymała pod względem mechanicznym. Po stronie zalet zapisać możemy również przyzwoity zestaw portów, atrakcyjny design oraz dobrze wykonaną, podświetlaną klawiaturę, której obsługa jest bardzo wygodna.

Narzekać można natomiast na przeciętną matrycę HD typu TN. Zapewnia ona przeciętną jakość obrazu, co w przypadku tak drogiego sprzętu jest poważną wadą. Przyczepić możemy się również do nieco zbyt cienkiej klapy ekranu, którą dość łatwo można wygiąć.

ZALETY

  • Bardzo wygodna praca mobilna
  • Kompaktowe wymiary, niewielka waga
  • Wysokiej jakości obudowa
  • Przyzwoite, niskonapięciowe procesory Intela
  • Szybka pamięć RAM
  • Dyski twarde SSD PCIe
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Solidna, podświetlana klawiatura
  • Atrakcyjny design
  • Czytnik linii papilarnych

WADY

  • Kiepska matryca
  • Wysokie ceny
  • Klapa ekranu mogła być nieco grubsza

Dell Latitude 7290 – podsumowanie, czy warto?

W kategorii ultrabooków, model Latitude 7290 plasuje się wysoko. Jest to lekki, nowoczesny sprzęt, który powinien zadowolić wielu użytkowników biznesowych, ale nie tylko. Warto zwrócić na niego uwagę, nawet pomimo pewnych wad, o których wspominaliśmy w recenzji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.