Dell Precision 15 3530 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Dell przygotowała mobilną stację roboczą, która do zakupu ma zachęcać atrakcyjnymi cenami.

Urządzenia tego typu przeważnie kosztują fortunę, na co narzeka wielu klientów biznesowych. Zdarzają się jednak serie, które wcale nie rujnują budżetu firm. Kryteria te spełnia model 3530 – jego najtańsze konfiguracje wydają się naprawdę zachęcające.

Dell Precision 15 3530 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście modele korzystające z najlepszych podzespołów kosztują więcej, jednak ich cena nie powinna przekroczyć 10 tysięcy złotych, a to w kategorii mobilnych stacji roboczych jest już sukcesem. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy oferowane konfiguracje gwarantują coś więcej niż tylko atrakcyjne ceny.

Dell Precision 15 3530 – dostępne konfiguracje

Jak wskazuje producent, do czynienia mamy z uniwersalną, mobilną stacją roboczą, która powinna zadowolić użytkowników specjalistycznych i biznesowych. Co ważne, występuje na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych, które możemy dobrać w zależności od konkretnego zastosowania.

Doskonale widać to w przypadku procesorów. Do wyboru mamy 5 modeli – jeden z rodziny serwerowej, a kolejne z uniwersalnej serii Intel Core. W pierwszym przypadku chodzi o układ Intel Core E-2176M, który jest bardzo często montowany w stacjach roboczych. Głównie ze względu na to, że został specjalnie dostosowany do obsługi oprogramowania specjalistycznego. Uwagę warto zwrócić także na jego spora wydajność.

Zobacz Dell Precision 3530

Procesor dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego taktowanie bazowe wynosi 2700 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbite do poziomu nawet 4400 MHz. Dodać do tego możemy również 12 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W. Układ potrzebuje sprawnego, nowoczesnego systemu chłodzenia, który utrzyma temperaturę na niskim poziomie nawet podczas pracy na pełnych obrotach. Parametry procesora należy ocenić bardzo wysoko. Bez większych problemów poradzi sobie on z najbardziej wymagającymi programami projektowymi, a także zadaniami serwerowymi. Wszystko to potwierdzają bardzo wysokie wyniki testów wydajnościowych – w programie Cinebench R15 uzyskał on 187 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1095 punktów w trybie wielowątkowym.

Warto podkreślić, że konfiguracje z procesorem Intel Xeon dostępne są na rynku raczej rzadko. Znacznie częściej znaleźć można model Dell Precision 3530 i7-8850H. Jest to kolejny układ z wysokiej półki. Podobnie jak przed chwilą omawiany model E-2176M, dysponuje on sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego taktowanie wynosi natomiast od 2600 MHz do 4300 MHz. Do tego dochodzi 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. Do czynienia mamy z procesorem niezwykle uniwersalnym, którego wydajność pozwoli na dowolną pracę z każdym rodzajem programów i narzędzi. Imponująco prezentują się jego osiągi w Cinebench R15. W testach uzyskał kolejno 181 oraz 1090 punktów.

Zbliżoną wydajnością wyróżnia się konfiguracja Dell Precision 3530 i7-8750H. Jest to kolejny procesor sześciordzeniowy i dwunastowątkowy, wyróżniający się jednak nieco niższym taktowaniem (2200-4100 MHz). Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Pod względem wydajności, jest tylko trochę słabszy od modelu i7-8750H.

Jak już zostało wspomniane, na rynku dostępne są także tanie konfiguracje Dell Precision 15 3530, kosztujące około 5-6 tysięcy złotych. Korzystają one z dwóch następujących układów CPU.

  • Intel Core i5-8400Hsześć rdzeni, sześć wątków, taktowanie 2800-4000 MHz, 9 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 65 W. Wyniki w Cinebench R15 – 169 punktów w trybie jednowątkowym, 941 punktów w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i5-8300Hcztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 2300-4000 MHz, 8 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 170 punktów w trybie jednowątkowym, 805 punktów w trybie wielowątkowym.

Zarówno Dell Precision 3530 i5-8300H, jak i 8400H gwarantują wydajność bardzo dobrze pasującą do możliwego zastosowania mobilnej stacji roboczej. Zwłaszcza że urządzenia te korzystają z szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. Sprzęt został wyposażony w dwa sloty, w których znaleźć się mogą kości o łącznej pojemności 32 GB. Do tego warto dobrać dysk lub dyski twarde. Wybór jest bardzo szeroki – zdecydować możemy się na modele pojedyncze (HDD i SSD), jak i na laptopy z dwoma dyskami (HDD + SSD lub SSD + SSD).

Pozostaje nam już tylko karta graficzna. Każdy model omawianej stacji roboczej korzysta z jednostki Nvidia Quadro P600 z 4 GB pamięci typu GDDR5. Jej wydajność została specjalnie dostosowana do obsługi programów profesjonalnych, dlatego znacznie gorzej sprawdza się w grach.

Dell Precision 15 3530 – wygląd

Choć mamy do czynienia z serią stojącą najniższej w hierarchii rodziny Dell Precision, wcale nie można powiedzieć, że jakość wykonania urządzeń jest niska. Wręcz przeciwnie. Producent przygotował wzmacnianą konstrukcję, która wyróżnia się wysoką sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Użytkownicy nie muszą martwić się odkształceniami czy też wykrzywieniami obudowy, nawet pod dużym naciskiem. Sprzęt został wykonany z niezwykłą starannością, co widać w każdym elemencie.

Co ważne, jak na stację roboczą, model 3530 nie waży dużo. 2 kilogramy to w tej kategorii wyniki wart odnotowania. Konstrukcja laptopa jest raczej prosta, można rzec nawet, że toporna. To jednak w prostocie tkwi jej atrakcyjność – całość prezentuje się bowiem bardzo elegancko, a ciemna, matowa stylistyka dodatkowo podkreśla ten efekt. Wszystko to sprawia, że sprzęt powinien zadowolić większość specjalistów.

Kolejną zaletą Dell Precision 15 3530 jest rozbudowany zestaw portów. Poza USB typu C z obsługą interfejsu Thunderbolt i standardowymi elementami, producent zdecydował się na zaimplementowanie wielu przydatnych dodatków. Wspomnieć należy przede wszystkim o czytniku SmartCard, trackpoincie i module NFC. Na uwagę zasługuje również obecność złącza VGA, które pozwala na podłączenie starszych urządzeń peryferyjnych.

Dell Precision 15 3530 – matryca

Omawiana stacja robocza występuje na rynku w wersjach wyposażonych w trzy różne matryce. W sprzętach najtańszych znajdziemy model HD, wykonany w technologii TN. Zapewni on przeciętną jakość obrazu, przez urządzenie nie posłuży nam w szczególnie zaawansowanych programach graficznych. Znacznie lepiej pod tym względem prezentuje się matryca Full HD typu IPS, która występuje również w odmianie z funkcją dotyku.

Jak wykazały testy, matryce IPS zapewniają bardzo przyzwoitą jakoś generowanego obrazu. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na 99-procentowe odwzorowania palety barw sRGB, szerokie kąty widzenia oraz głęboką czerń. Mankamentem jest tu jednak nierównomierna luminancja – górna część ekranu jest jaśniejsza od dolnej. Nie można jednak powiedzieć, że stwarza to znaczące trudności podczas pracy.

Matryce HD i Full HD korzystają z matowej powłoki, która stanowi skuteczną ochronę przed refleksami świetlnymi, które prowadzą do znacznego obniżenia widoczności wyświetlanych treści. Panel dotykowy jest natomiast błyszczący, dlatego korzystanie z niego przy silnym nasłonecznieniu może być utrudnione.

Dell Precision 15 3530 – klawiatura i touchpad

Klawisze klawiatury zostały specjalnie wyprofilowane, co znacznie ułatwia jej wykorzystanie. Uwagę warto zwrócić także na wysoką jakość materiałów wykorzystanych w procesie produkcyjnym, a także nowoczesne przełączniki. Dzięki temu, klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i dobrą reakcją, co także ma ogromny wpływ na komfort pracy. Co istotne, producent zdecydował się na przygotowanie panelu numerycznego i zaimplementowanie białego podświetlenia.

Touchpad został przesunięty w lewo względem środka panelu, dzięki czemu jego obsługa okaże się znacznie wygodniejsza. Powierzchnia płytki jest lekko chropowata – w żaden sposób nie przeszkadza to jednak w pracy. Jej właściwości ślizgowe gwarantują precyzyjne operowanie kursorem. Specyfikacja Dell Precision 15 3530 wskazuje na dostępność wielu przydatnych dodatków. Poza podświetleniem klawiatury, wymienić należy trackpoint, czytnik linii papilarnych, który mieści się po prawej stronie, pod klawiaturą, a także wspomniany już moduł NFC.

Dell Precision 15 3530 – wydajność

Procesory montowane w omawianej stacji roboczej gwarantują ogromną swobodę twórczą. Dzięki ich mocy obliczeniowej, możemy z powodzeniem korzystać z zaawansowanych programów graficznych, projektowych i wielu, wielu innych. Mowa tu zarówno o układzie Intel Xeon, jak i modelach Intel Core i7 oraz i5.

Jak natomiast wygląda sprawa z kartą graficzną Nvidia Quadro P600. Nie jest to najwydajniejsza jednostka z tej kategorii. Co równie ważne, jej premiera miała miejsce prawie dwa lata temu. Jej moc obliczeniowa zapewni jednak przyzwoitą obsługę większości programów, także tych z najwyższej półki. Brak jednak w jej przypadku super mocy, którą charakteryzują się wspomniane układy CPU. Test Dell Precision 15 3530 objął również analizę możliwości karty w grach, jednak, jak już zostało wspomniane, została ona przystosowana do zupełnie innych zadań, dlatego jej osiągi nie zadowolą miłośników nowych gier.

Dell Precision 15 3530 – wady i zalety

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że na rynku dostępnych jest naprawdę sporo konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać sprzęt do konkretnych potrzeb i zastosowania. Dobrze to wygląda zwłaszcza w przypadku procesorów – do wyboru mamy model Intel Xeon, a także cztery układy Intel Core.

Recenzja Dell Precision 15 3530 wskazuje także na możliwości dobrania dysków twardych i różnych matryc. Oferowany jest nawet model z ekranem dotykowym. Wszystko to należy ocenić bardzo pozytywnie. Podobnie ma się sprawa z jakością wykonania osprzętu i obudowy, która wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Po stronie zalet znajdzie się także rozbudowany zestaw portów.

Jeśli chodzi natomiast o wady, narzekać można przede wszystkim na brak dostępu do konfiguracji z mocniejszą kartą graficzną. Jednostkę Nvidia Quadro P600 nie można uznać za słabą, jednak w przypadku niektórych zadań przydałaby się jeszcze większa moc obliczeniowa. Na minus zapisać możemy także sporą podatność na zabrudzenia obudowy, a także głośno działający system chłodzenia podczas pracy na wysokich obrotach.

ZALETY

  • Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych
  • Bardzo wydajne procesory
  • Szybka, nowoczesna pamięć RAM
  • Szerokie możliwości doboru dysków twardych
  • Wysokiej jakości obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Mnóstwo przydatnych dodatków
  • Solidna klawiatura i touchpad
  • Przyzwoita matryca IPS Full HD

WADY

  • Brak modelu z mocniejszą kartą graficzną
  • Podatność na zabrudzenia
  • Sprzęt jest głośny podczas pracy z wysokim obciążeniem

Dell Precision 15 3530 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiona wyżej stacja robocza to bardzo solidny sprzęt, który zachęca całkiem niskimi cenami. Korzysta z wydajnych podzespołów, które zapewnią komfortową obsługę programów specjalistycznych, a jego wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.