Dell Precision 3541 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Przedstawiamy nową stację roboczą z serii Dell Precision 3000. Na jaką wydajność możemy liczyć?

Choć mowa jest o „najniższej” serii urządzeń tego amerykańskiego producenta, model 3541 robi wrażenie naprawdę wydajnego. Wystarczy zwrócić uwagę na to, z jakich procesorów korzysta. Producent zdecydował się na najnowsze modele Intel Coffee Lake, zapewniające doskonałe działanie w trybie wielowątkowym.

Polecane laptopy

Dell Precision 3541 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście układy CPU to nie wszystko, dlatego przed złożeniem zamówienia warto przyglądnąć się także innym podzespołom. Dodać należy do tego również analizę jakości wykonania obudowy i wszystkich elementów wyposażenia.

Dell Precision 3541 – dostępne konfiguracje

Model 3541 nie należy do urządzeń najtańszych, co wynika oczywiście z tego, jakie podzespoły są montowane w poszczególnych konfiguracjach. Uwagę warto jednak zwrócić także na ogromną różnicę w cenach między najtańszymi a najdroższymi modelami. Wynosi ona ponad 5 tysięcy złotych. Wszystko to sprawia, że przed zakupem sprzętu, warto dokładnie przeanalizować jego specyfikację techniczną.

Rozpocząć możemy od karty graficznej, gdyż każdy model korzysta z tej samej jednostki. Jest nią Nvidia GeForce P620, dysponująca 4 GB pamięci typu GDDR5. Warto podkreślić, iż jest to karta nowa – jej premiera miała miejsce pod koniec maja bieżącego roku. Jak wskazują dotychczasowe testy wydajnościowe, zapewni ona komfortową obsługę zaawansowanych programów graficznych i projektowych. Profesjonaliści powinni być więc z niej zadowoleni.

Na spory wybór możemy liczyć w przypadku procesorów. Na rynku dostępne są konfiguracje korzystające z trzech różnych modeli z serii Intel Coffee Lake. Wyróżniają się one zwiększoną ilością rdzeni i wątków, dlatego zagwarantują spełnienie wymagań stawianych przed mobilnymi stacjami roboczymi.

Największą wydajnością wyróżnia się model Intel Core i7-9850H. Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4600 MHz. Wspomnieć należy również o 12 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszącym 45 W. Całość przekłada się na ogromną wręcz wydajność, dzięki której obsługa nawet najbardziej wymagających programów i narzędzi nie powinna być dla sprzętu wyzwaniem. Podobnie jak w przypadku karty graficznej, mamy do czynienia z urządzeniem nowym – premiera układu miała bowiem miejsce pod koniec kwietnia tego roku.

Osoby chcące wydać mniej, powinny zainteresować się konfiguracjami wyposażonymi w układ Intel Core i7-9750H. On także dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. W porównaniu z powyższym procesorem, wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi tyle samo, a więc 2600 MHz, jednak w trybie turbo dochodzi do maksymalnie 4500 MHz (o 100 MHz mniej). Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Tak drobna różnica przekłada się na wydajność o zaledwie kilka procent niższą. Śmiało można więc stwierdzić, że oba procesory zapewnią nam podobne możliwości.

Ostatnim układem montowanym w Dell Precision 3541 jest model Intel Core i5-9300H. Tym razem mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 2400 MHz do 4100 MHz, a pamięci podręczna 8 MB. Ze względu na mniejszą ilość rdzeni i wątków, jest on znacznie słabszy od procesorów i7, nie oznacza to jednak, że nie pozwoli na wydajną obsługę programów specjalistycznych. Wręcz przeciwnie.

W specyfikacji Dell Precision 3541 znalazła się również informacja o wykorzystaniu pamięci RAM typu DDR4. W laptopie zamontowane mogą zostać dwie kości o taktowaniu 2666 MHz. Ich pojemność maksymalna wyniesie 32 GB. Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać dysk twardy. Podobnie jak w przypadku procesorów, jest z czego wybierać. Omawiana stacja robocza występuje bowiem na rynku w konfiguracjach z jednym bądź dwoma dyskami. Znaleźć można zarówno pojedyncze modele HDD i SSD, jak i różne kombinacje wykorzystujące złącze M.2 (HDD + SSD M.2 lub SSD + SSD M.2).

Dell Precision 3541 – wygląd

Omawiana stacja robocza została wyposażona w 15-calowy ekran, wyróżnia się ona jednak stosunkowo niewielką wagą. 2 kilogramy to bowiem mało, jak na sprzęt z tej kategorii. Zwłaszcza że przygotowana konstrukcja jest dość gruba. Dzięki temu, Dell Precision 3541 sprawdzi się nie tylko w ramach pracy stacjonarnej, ale również w podróży. Można więc śmiało stwierdzić, że mamy do czynienia z pełnoprawną mobilną stacją roboczą.

Konstrukcja została specjalnie wzmocniona, co przełożyło się na bardzo przyzwoitą sztywność panelu roboczego i klapy ekranu. Elementy te nie wyginają się pod naporem tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku wielu tańszych urządzeń. Wyróżniają się one także zadowalającą wytrzymałością mechaniczną, co także jest niezwykle istotne w przypadku stacjo roboczy. Plus możemy postawić także przy jakości wykonania zawiasów. Pracują one w sposób płynny i bezproblemowy. Utrzymują ekran w stabilnej pozycji, nawet podczas intensywnego pisania na klawiaturze. Nie musimy więc obawiać się jego chybotania.

W porównaniu z poprzednimi modelami, Dell Precision 3541 przeszedł zmianę także pod względem designu. Obudowa doczekała się pewnego odchudzenia – mowa tu przede wszystkim o ramkach ekranu. Producent postawił na ciemną, matową stylistykę, która sprawia, że laptop prezentuje się bardzo elegancko. Wyróżnia się także dodatkowymi przyciskami, znajdującymi się bezpośrednio pod klawiaturą. Całość wygląda bardzo solidnie, dlatego powinna zadowolić większość użytkowników.

To samo można powiedzieć o zestawie portów. Znajdziemy w nim bowiem wszystkie najważniejsze elementy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dostępność portu USB typu C z obsługą interfejsu Thunderbolt, a także czytnika SmartCard.

Dell Precision 3541 – matryca

Jak już zostało wspomniane, stacja robocza została wyposażona ekran o przekątnej 15,6 cali. Warto nadmienić, że producent zdecydował się na zamontowanie matrycy Full HD, wykonanej w technologii VA. Nie jest ona zbyt często spotykana w nowych urządzeniach – pod względem jakości można ją uplasować między standardowymi modelami TN a nieco lepszymi IPS.

Gwarantuje bardzo wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia, co oczywiście wpłynie pozytywnie na komfort codziennej pracy. Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, mogło być nieco lepsze, choć też nie ma tragedii. Profesjonaliści znający się na temacie z pewnością zauważą różnice w porównaniu z najlepszymi matrycami wykorzystywanymi na rynku. Narzekać mogą także na nierównomierną luminancję. Co ważne, matryca została wyposażona w matową powłokę, dlatego praca przy zwiększonym nasłonecznieniu lub silnym oświetleniu sztucznym nie powinna być męcząca. Widoczność wyświetlanych treści zostanie utrzymana na zadowalającym poziomie.

Dell Precision 3541 – klawiatura i touchpad

W przypadku mobilnych stacji roboczy ogromne znaczenie ma także osprzęt, który powinien ułatwiać codzienną pracę. Podświetlana klawiatura zamontowana w Dell Precision 3541 zdaje się spełniać te kryteria. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na to, że klawisze zostały lekko wyprofilowane, co ułatwia pisanie. To samo tyczy się użytych materiałów i przełączników, dzięki którym klawisze wyróżniają się wyraźnym, głębokim skokiem i sprężystą reakcją. Tworzenie dłuższych tekstów, a także wielogodzinna praca z wykorzystaniem klawiatury okaże się więc bardzo wygodna. Również ze względu na to zamontowanie panelu numerycznego.

Użytkownicy pozytywnie oceniają także jakość wykonania touchpada. Wymiary płytki są bardzo wygodne, a jej właściwości ślizgowe zapewniają precyzyjne operowanie kursorem i sprawną obsługę gestów. Również wbudowane przyciski działają bez zarzutu. Warto jeszcze nadmienić, że producent zaimplementował kilka przydatnych dodatków, które także mają na celu zwiększyć komfort codziennej pracy. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim trackpoint oraz czytnik linii papilarnych.

Dell Precision 3541 – wydajność

Specyfikacje poszczególnych modeli stacji roboczej robią wrażenie. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na procesory Intel Core i7, które zapewnią doskonałe działanie w każdym oprogramowaniu, niezależnie od tego, czy zależy nam na obróbce grafiki i wideo, tworzeniu projektów czy też modeli oraz animacji 3D.

Bardzo dobrze wypada również karta graficzna Nvidia Quadro P620. Nie jest to co prawda jednostka znajdująca się na najwyższej półce w swojej klasie, jednak jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca, by móc liczyć na wydajną komfortową pracę. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych na platformie 3DMark. Średni wyniki w 3DMark 11 Performance GPU wyniósł 6059 punktów. Karty z serii Nvidia Quadro nie są przystosowane do obsługi gier, jednak część z nich, ze względu na wysokie parametry techniczne, pozwala na uruchomienie wielu ciekawych pozycji. W przypadku modelu P620 jest podobnie – jej moc obliczeniowa pozwoli na zabawę między innymi w takich produkcjach jak Battlefield V, Rocket League czy też Far Cry 5.

Dell Precision 3541 – wady i zalety

Nowa mobilna stacja robocza od firmy Dell powinna zainteresować spore grono potencjalnych odbiorców. Wynika to między innymi z jej mobilnego charakteru, a także sporej wydajności podzespołów, które są montowane w poszczególnych konfiguracjach. Spore znaczenie ma również to, że naprawdę jest z czego wybierać. Modele dostępne na rynku nie różnią się tylko symbolicznie – sprzęt można dobrać w zależności od zastosowania i ostatecznej ceny.

Recenzje Dell Precision 3541 wskazują również na bardzo solidne wykonanie sprzętu. Obudowa jest nie tylko lekka, ale również odpowiednio sztywna i wytrzymała. Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania osprzętu, a zwłaszcza klawiatury, oraz rozbudowany zestaw portów. Nie można zapominać również o licznych dodatkach, w postaci między innymi podświetlenia klawiatury, czytnika linii papilarnych czy też trackpointu.

Żaden sprzęt nie jest bez wady, dlatego nie inaczej jest w tym przypadku. W sieci spotkać się można przede wszystkim z narzekaniami na bardzo wysokie ceny dostępnych modeli laptopa. Do tego dochodzi również wysoka podatność na zabrudzenia obudowy oraz mocne nagrzewanie się sprzętu podczas pracy na najwyższych obrotach.

ZALETY

  • Niewielka waga
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Bardzo wydajne podzespoły
  • Szybkie dyski SSD
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Wiele dodatków ułatwiających pracę
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Solidna, podświetlana klawiatura

WADY

  • Laptop mocno nagrzewa się przy dużym obciążeniu
  • Wysokie ceny
  • Podatność na zabrudzenia

Dell Precision 3541 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z mobilną stacją roboczą z prawdziwego zdarzenia. Model Precision 3541 zapewnia wszystko to, co najważniejsze podczas pracy specjalistycznej. Jeśli więc dysponujecie odpowiednim budżetem, powinniście przyjrzeć się mu bliżej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.