Dell Vostro 5468 - Dane techniczne, Wydajność, Recenzja. Czy warto?
Specyfikacja:
Konfiguracje
W poszczególnych wersjach laptopa Dell Vostro 5468 znajdziemy w sumie trzy modele procesorów Intel Core siódmej generacji. Najmocniejszy z nich jest i7-7500U. Został on wyposażony w dwa fizyczne rdzenie obsługujące cztery wątki jednocześnie. Są to więc typowe parametry dla procesorów niskonapięciowych, z którymi mamy do czynienia również w starszych generacjach.
Polecane laptopy
Nieznacznie zmieniło się jednak taktowanie. W omawianym modelu wynosi ono bazowo 2700 MHz, jednak w trybie boost może zostać zwiększone do poziomu 3500 MHz. Procesory i7-7500U gwarantuje więc nieznaczny wzrost wydajności, przy zachowaniu niskiego współczynnika TDP (15 W). Firma Intel zdecydowała się więc na niewielką ewolucję swoich układów.
Podobnie sprawa wygląda w pozostałych modelach, które montowane są w omawianym laptopie. Mowa o i5-7200U oraz i3-7100U. Oba posiadają po dwa rdzenie obsługujące cztery wątki i oferują nieznacznie większe osiągi niż ich odpowiedniki z szóstej generacji.
Analiza procesorów montowanych w Dell Vostro 5468 każe przypuszczać, iż jest to bardzo przyzwoity laptop do użytku zarówno domowego, jak i jako laptop biznesowy. Dobrze spisuje się on także podczas pracy mobilnej, czego potwierdzeniem jest ekran o przekątnej 14 cali i dysk SSD (w sklepach znajdują się również modele z dyskami HDD).
Producentów pochwalić należy również za zamontowanie przyzwoitej karty graficznej. Choć na rynku dostępne są wersje laptopa z jednostkami zintegrowanymi, szczególną popularnością cieszą się modele z kartą Nvidia GeForce 940MX. Występuje ona w odmianie z 2 lub 4 GB pamięci (w szczególności polecana jest ta druga).
Obsługuje DirectX w wersji 12. oraz Shader 5.0 i zapewnia całkiem wysokie osiągi, które pozwolą uruchomić niektóre nowe gry komputerowe. Do zalet laptopa zapisać trzeba także fakt, iż pracuje on na pamięci RAM DDR4 o częstotliwości 2400 MHz.
Obudowa
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że Dell Vostro 5468 jest laptopem bardzo lekkim (waży około 1.6 kg), co potwierdza jego mobilny charakter. Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych i elementów metalowych, dlatego jej sztywność stoi na przyzwoitym poziomie. Ekran wygina się w mniejszym stopniu niż ma to miejsce w wielu innych laptopach tej samej klasy.
Cała obudowa jest również bardzo odporna na osadzanie się na jej powierzchni różnego rodzaju zabrudzeń, co również należy zapisać po stronie zalet urządzenia. Mówiąc krótko, laptop jest solidny i prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jedyną jego wadą jest brak klapy serwisowej, która zapewniałaby szybki dostęp do najważniejszych podzespołów.
Chłodzenie
Choć laptop podczas pracy na standardowych programach pozostaje raczej chłodny, problemy zaczynają tworzyć się, gdy chcemy wykorzystać pełnie możliwości procesora i dedykowanej karty graficznej. Oba podzespoły bardzo się wtedy nagrzewają (ponad 90 stopni w przypadku procesora i ponad 70 dla karty), to samo zresztą tyczy się obudowy. Maksymalna temperatura w jej najcieplejszym miejscu przekracza granicę 52 stopni Celsjusza.
Przyczepić można się również do głośnej pracy wentylatora, który podczas maksymalnego obciążenia generuje hałas o natężeniu ponad 45 dB, co może przeszkadzać.
Ekran
Jego przekątna równa 14 cali sprawia, że Dell Vostro 5468 jest bardzo wygodny w podróży. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż posiada on matową powłokę, które skutecznie chroni przed wpływem promieni słonecznych.
Sama matryca została wykonana w technologii TFT, co przekłada się na raczej przeciętne kąty widzenia, a także jakość kontrastu i generowanych kolorów. Laptop nie może zostać więc wykorzystany do zaawansowanej pracy graficznej, jednak w ramach użytku amatorskiego okaże się wystarczający.
Wydajność
Możliwości wymienionych na początku tekstu podzespołów najlepiej sprawdza testy w popularnych programach diagnostycznych. Dzięki nim dowiemy się także, na co tak naprawdę stać omawiane urządzenie.
Na pierwszy ogień wzięty został najmocniejszy procesor montowany w laptopie, a więc Intel Core i7-7500U. W oprogramowaniu Cinebench R15 otrzymał on 140 punktów w teście jednowątkowym i 335 punktów w teście wielowątkowym. Uzyskany rezultat należy uznać za przyzwoity.
To samo tyczy się karty graficznej Nvidia GeForce 940MX (wersja z 4 GB pamięci). W programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics otrzymała ona bowiem 47 540 punktów, a w 3DMark 11 Performance GPU 2515 punktów.
Do grania
Przedstawione wyżej wyniki pozwoli nam stworzyć listę pięciu gier, które na najmocniejszej konfiguracji Dell Vostro 5468 powinny działać płynnie.
- Dota 2 Reborn – low: 100 fps, medium: 90 fps, high: 50 fps,
- Titanfall 2 – low: 65 fps, medium: 45 fps, high: 20 fps,
- Overwatch – low: 80 fps, medium: 55 fps, high: 25 fps,
- GTA V – low: 80 fps, medium: 70 fps, high: 25 fps,
- FIFA 17 – low: 115 fps, medium: 90 fps, high: 48 fps.
Cena
Najwięcej, bo około 4000 złotych, zapłacimy za konfigurację wyposażoną w dedykowaną kartę graficzną, procesor i7-7500U i 8 GB RAM. Decydując się na zintegrowaną jednostkę GPU bądź słabsze procesory, zredukujemy wydatek do poziomu od 2500 do 3500 złotych.
Czy warto?
Dell Vostro 5468 jest bardzo przyzwoitym laptopem, który wykorzystamy zarówno w domu, jak i w pracy. Charakteryzuje się całkiem przyzwoitymi podzespołami, wysokiej jakości obudową oraz wieloma wersjami konfiguracyjnymi. Przyczepić można się wyłącznie do układu chłodzenia i nieco ograniczonej matrycy, jednak mimo wszystko omawiany laptop jest wart swojej ceny.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy 14 cali - Dell Latitude - Dell Inspiron
Komentarze (0)