Dell XPS 13 9380 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Na rynku pojawił się nowym model ultrabooka z serii Dell XPS 9000. Jakie zmiany zaimplementował producent?

Największą nowość stanowią podzespoły, a zwłaszcza układy CPU. Wykorzystane zostały bowiem procesory z serii Intel Whiskey Lake-U, który korzystają z większej ilości rdzeni i wątków. Ma to zapewnić więcej możliwości wykorzystania tego ultramobilnego urządzenia.

Dell XPS 13 9380 – dane techniczne oraz cena

Końcowe zastosowanie sprzętu zależne jest oczywiście od wybranej konfiguracji sprzętowych. Wybór jest dość szeroki – na ryku znajdziemy kilkanaście różnych modeli laptopa, toteż warto je dokładniej przeanalizować i ze sobą porównać.

Dell XPS 13 9380 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, na rynku dostępnych jest wiele modeli laptopa XPS 9380. Liczyć możemy przede wszystkim na wybór różnych podzespołów, co pozwala na dostosowanie sprzętu do konkretnych zadań, jakie mają być realizowane. Omawiany sprzęt kierowany jest przede wszystkim do klientów biznesowych, jednak powinien zainteresować wszystkich celujących w ultramobilne laptopy klasy premium.

Najdroższą i najwydajniejszą konfiguracją jest Dell XPS 13 9380 i7-8565U. Został on wyposażony w czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ niskonapięciowy, który wyróżnia się całkiem przyzwoitym taktowaniem. W trybie jednowątkowym wynosi 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbite aż do poziomu 4600 MHz dla jednego rdzenia. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Mamy więc do czynienia z procesorem, który bardzo często jest montowany w nowych laptopach biznesowych, także tych ultramobilnych. Jest on ceniony przede wszystkim za wysoką kulturę pracy i przyzwoite osiągi uzyskiwane w programach biurowych, biznesowych, projektowych, a także podstawowych narzędziach graficznych.

Procesor i7-8565U powinien spełnić również wymagania stawiane przez osoby, dla których najważniejsza jest praca mobilna. Jego przyzwoite możliwości potwierdzają różnego rodzaju testy diagnostyczne. Najbardziej miarodajne wydają się te przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym omawiany układ CPU uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 564 punkty.

Zobacz Dell XPS 13 9380

Ceny omawianego laptopa nie należą do najniższych, dlatego w sytuacji, gdy zależy Wam na pewnych oszczędnościach, powinniście rozglądnąć się za modelami Dell XPS 13 9380 i5, które korzystają z możliwości procesora Intel Core i5-8265U. Jest to model słabszy od układu i7, jednak niewiele. On także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Zapewnia przy tym jednak niższą częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dobija do poziomu 3900 MHz. Mniejsza jest również ilość pamięci podręcznej (6 MB).

Jak już jednak zostało wspomniane, nie są to różnice znaczące, dlatego śmiało możemy sklasyfikować oba procesory do tej samej kategorii wydajnościowej. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki uzyskiwane w Cinebench R15. Modeli i5-8265U otrzymał w testach kolejno 171 i 549 punktów. Bez większych problemów poradzi sobie więc z obsługą programów biznesowych i multimedialnych.

Pracę procesorów wspiera nieco już przestarzała pamięć RAM typu DDR3L. Co jednak najważniejsze, wyróżnia się podniesionym taktowaniem (2133 MHz), co przełożyło się na szybsze działanie i lepszą obsługę systemu operacyjnego. Na rynku znajdziemy modele laptopa z 8 GB lub 16 GB pamięci RAM. Niestety, mówimy o pamięci wlutowanej – nie ma więc możliwości rozbudowy zestaw o dodatkowe, pojemniejsze kości. Producent postawił na jeden typ dysku twardego. Modele SSD M.2 PCIe gwarantują jednak doskonałą obsługę wszystkich operacji – liczyć możemy na znaczne przyspieszenie względem standardowych dysków talerzowych (HDD). Warto podkreślić również to, że specyfikacja Dell XPS 13 9380 zawierać może dysk o pojemność od 256 GB do aż 2 TB.

Dell XPS 13 9380 – wygląd

Jak na trzynastocalowy sprzęt przystało, model 9380 nie jest ciężki. Waży zaledwie 1,23 kg, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w podróży. Bez większych problemów rozłożymy go w autobusie, autobusie czy samochodzie. Do tego dochodzi dotykowy ekran, który dodatkowo rozszerza możliwości wykorzystania urządzenia w trybie mobilnym.

Kompaktowe wymiary i niewielka waga to nie jedyne atuty omawianej konstrukcji. Użytkownicy cenią model 9380 również za design oraz wysoką jakość wykonania. Uwagę przykuwa między innymi prawie bezramkowy ekran. Czarno-srebrna obudowa jest smukła i niezwykle solidna – wszystkie elementy zostały spasowane w sposób prawidłowy, a zastosowane ozdobniki przykuwają uwagę. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwym laptopem klasy premium.

To samo można powiedzieć o materiałach, które zostały użyte do wykonania obudowy. Konstrukcję przygotowano z aluminium, dzięki czemu jest nie tylko lekka, ale również bardzo wytrzymała. Plus możemy postawić także przy sztywności jednostki zasadniczej, która nie wygina się podczas pisania. Klapę ekranu, ze względu na jej niewielką grubość, można nieco wygiąć, jednak trzeba użyć do tego sporej siły. Zadowoleni możemy być także z zestawu portów. Na uwagę zasługują przede wszystkim dwa złącza typu Thunderbolt.

Dell XPS 13 9380 – matryca

Producent postawił nie tylko na swobodę wyboru podzespołów, ale również matryc. Zdecydować możemy się na 3 modele – mowa tutaj o matrycach IPS 4K UHD, Full HD, a także Full HD z ekranem dotykowym. W każdym przypadku możemy liczyć na bardzo przyzwoitą jakość obrazu. Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na zadowalające pokrycie palety barw i wysoką luminancję, zwłaszcza w panelu 4K UHD. Średni błąd DeltaE2000 wynosi 3,72, co jest wynikiem przyzwoitym.

Wszystko to sprawia, że sprzęt powinien sprawdzić się nie tylko w pracy biurowej i multimedialnej, ale także podczas obsługi narzędzi graficznych. Modele bez ekranu dotykowego korzystają z matowej powłoki ekranu, która stanowi skuteczną ochronę przed refleksami świetlnymi. Dzięki temu, podczas pracy na zewnątrz widoczność generowanych treści zostaje utrzymana na przyzwoitym poziomie.

Dell XPS 13 9380 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę wyspową, która przypomina wyposażenie wykorzystywane w poprzednich modelach z tej serii. Oczywiście skorzystać możemy z podświetlenia. Jak na ultrabooka klasy premium przystało, jakość wykonania osprzętu stoi na wysokim poziomie. Klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu tworzenie dłuższych tekstów okażę się bardzo wygodne. Brak tu irytującego efektu stukania w pustą przestrzeń czy też poczucia, że mamy do czynienia z klawiszami wykonanymi z kiepskiej jakości plastiku.

Co równie ważne, klawiatura została skutecznie wyciszona, co także przekłada się na większy komfort pracy. Recenzja Dell XPS 13 9380 musi zawierać również wzmiankę o touchpadzie. Płytka, choć niewielkich wymiarów, zapewnia wygodną pracę. Jej powierzchnia, a także właściwości ślizgowe przekładają się na precyzyjną obsługę kursora i dobre rozpoznawanie gestów. Pod tym względem laptop spełnia najważniejsze kryteria. Warto podkreślić, że obok podświetlenia klawiatury, w niektórych konfiguracjach zamontowany został także czytnik linii papilarnych.

Dell XPS 13 9380 – wydajność

Wykorzystanie procesorów z serii Intel Whiskey Lake-U pozwoliło na uzyskanie więcej niż przyzwoitej mocy obliczeniowej, która pozwala na komfortową obsługę programów biznesowych i multimedialnych, a także wielu bardziej skomplikowanych narzędzi, służących między innymi do obróbki grafiki i wideo. Wszystko to zostało uzyskane przy zachowaniu wysokiej kultury pracy sprzętu.

Zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620 nie zapewnia dodatkowej wydajności, jednak jej parametry okażą się wystarczające w ramach użytku standardowego. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki uzyskiwane przez nią w programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU wyniósł on 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 42908 punktów. Choć XPS 9380 nie jest laptopem do gier, zdeterminowani użytkownicy mogą pokusić się o instalację kilku ciekawych produkcji. Będą to jednak głównie tytuły indie, a także hity sprzed kilku-kilkunastu lat.

Dell XPS 13 9380 – wady i zalety

Ultrabooki to lekkie, kompaktowe urządzenia, których przeznaczeniem jest przede wszystkim praca w trybie mobilnym. Model XPS 9380 spełnia wszystkie te kryteria, zapewniając przy tym wysoką kulturę pracy i całkiem przyzwoitą wydajność. Jest to zasługa przede wszystkim procesorów Intel Whiskey Lake-U, które bardzo dobrze sprawdzają się w ramach zastosowania biznesowego i multimedialnego. Na uwagę zasługuje również wykorzystanie szybkich dysków SSD M.2, pracujących na interfejsie PCIe. Zdecydowanie przyspieszają one działanie systemu operacyjnego, a także skracają proces odczytu i zapisu danych.

Test Dell XPS 13 9380 wykazał również możliwość obsługi niektórych gier, choć nie są to najnowsze produkcje z segmentu AAA. Co należy jeszcze umieścić po stronie zalet? Na pewno wysokiej jakości obudowę, która nie tylko dobrze wygląda, ale również wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Do tego wszystkiego możemy dodać jeszcze przyzwoite matryce, dobrze wykonany osprzęt, a także ciche działania wentylatora.

Dla wielu użytkowników największym problemem będzie cena Dell XPS 13 9380. Najtańsze konfiguracje kosztują bowiem ponad 7 tysięcy złotych. Przyczepić można się również do tego, że pamięć RAM jest wlutowana, dlatego nie można zamontować dodatkowych kości. W komentarzach przewijają się także narzekania na niską jakość kamery internetowej.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Sprawna obsługa ekranu dotykowego
  • Przyzwoite procesory Intel Whiskey Lake-U
  • Wysoka kultura pracy
  • Szybkie dyski SSD M.2 PCIe
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Przyzwoite matryce (3 modele do wyboru)
  • Solidny osprzęt

WADY

  • Wysokie ceny oferowanych konfiguracji
  • Wlutowana pamięć RAM
  • Niska jakość kamery internetowej

Dell XPS 13 9380 – podsumowanie, czy warto?

Opisany wyżej laptop do bardzo solidny sprzęt ultramobilny. Zadowoli przede wszystkim klientów biznesowych, którzy często pracują w podróży. Oferuje przyzwoitą wydajność oraz wysoką kulturę pracy i solidnie wykonaną obudowę.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.