Dell XPS - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Konfiguracje
Wersji urządzeń z omawianej serii jest sporo. W przypadku XPS 12 liczyć można na dwa rozwiązania: standardowe bądź typu DUO. W pierwszym przypadku za szybkość działania ultrabooka odpowiadają procesory w wersji mikro. Najlepsza konfiguracja korzysta z układu Intel m7-6Y75, posiadającego 2 rdzenie. Jak na wersję mobilną, gwarantuje on przyzwoitą wydajność. Model DUO posiada natomiast pełnowymiarowe jednostki. Najmocniejszy w tym zestawieniu procesor i7-4510U jakościowo jest jednak tylko nieco lepszy od m7-6Y75.
Kupując model XPS 13, użytkownicy liczyć muszą się z dwoma możliwościami wyboru procesora – albo będzie to i5-6200U albo i7-6600U. Jak na jednostki typu Ultra Low Voltage przystało, przy dwóch rdzeniach gwarantują wydajność pozwalającą na płynną pracę biurową oraz korzystanie z multimedialnych dodatków.
Na najwięcej mogą liczyć posiadacze Dell XPS 15. Najlepsza konfiguracja wyposażona jest bowiem w czterordzeniowy procesor i7-6700HQ, która bije na głowę pozostałe układy. Podobnie jest zresztą w segmencie grafiki. Podczas gdy dwa pierwsze modele oferują jednostki zintegrowane, XPS 15 korzysta z Nvidia GeForce 960M z 2GB pamięci RAM typu GDDR5. Specyfikacja ta pozwala na płynne działanie większości nowych gier komputerowych.
Najnowszy model XPS może pochwalić się również najlepszymi osiągami pod względem pamięci RAM (aż do 32 GB!), dysku twardego oraz dostępnych złączy. Na uwagę zasługuje fakt, iż zarówno Dell XPS 15, jak i 12 posiadają w swych konfiguracja ekran z rozdzielczością 4K, dzięki czemu doskonale sprawują się podczas oglądania filmów czy korzystania z programów graficznych.
Oczywiście wszystkie omawiane modele występują w wersjach z ekranami dotykowymi. W XPS 12 można go dodatkowo wypiąć, dzięki czemu jest on wykorzystywany również jako pełnoprawny tablet.
Obudowa
Model z tabletem wykonany został ze stopu magnezu, dzięki czemu, mimo tego, że jest bardzo cienki, wyróżnia się solidnością i wytrzymałością na bardzo dobrym poziomie. Samo łączenie i odłączanie ekranu z klawiaturą przebiega w sposób niezwykle płynny i sprawny. Wszystkie złącza zostały zamontowane na lewym boku obudowy.
W przypadku modeli XPS 13 i 15, użyto aluminium i włókna węglowego. Konstrukcja ta jest podatna na zabrudzenia, wyróżnia się jednak dobrą sztywnością, co zdecydowanie zwiększa jej żywotność. Na pochwałę zasługują również zawiasy, które zapewniają pełną stabilizację ekranu. Złącza obecne są po lewej i prawej stronie obudowy.
Chłodzenie
XPS 12 działa na zasadzie pasywnego chłodzenia. W związku z zastosowanymi podzespołami, maksymalna temperatura urządzenia oscyluje jednak w granicach 40 stopni Celsjusza. Modele 13 i 15 charakteryzują się wylotem ciepłego powietrza umiejscowionym z tyłu obudowy. Zapewnia to sprawną cyrkulację. Jeżeli chodzi o maksymalne temperatury pracy, nie powinny one przekroczyć granicy 45 stopni Celsjusza.
Ekran
Ze względu na zastosowanie rozdzielczość 4K, model XPS 12 bardzo dobrze radzi sobie z odwzorowaniem kolorów (błąd dE2000 nie przekracza wartości 4,5). Niestety, jego powłoka jest błyszcząca, co znacznie utrudnia korzystanie z urządzenia przy dużym nasłonecznieniu.
XPS 13 z matową matrycą spisuje się dużo lepiej pod tym względem. Jeżeli chodzi natomiast o jakość w zaciemnionych pomieszczeniach, jest ona porównywalna z modelem mniejszym. Najlepiej radzi sobie oczywiście XPS 15, który gwarantuje bardzo wysoka jakość obrazu. Przyczepić można się jednak do nieco zbyt wolnego czasu reakcji.
Wydajność
Na koniec pozostało przetestować urządzenia w najpopularniejszych programach diagnostycznych. Na pierwszy rzut poszło oprogramowanie Cinebench R15 CPU Multi 64Bit, które ma za zadanie sprawdzić wydajność zamontowanych procesorów. Testowane były najlepsze konfiguracje wszystkich omawianych modeli.
- Dell XPS 12 – 248 punktów,
- Dell XPS 13 – 328 punktów,
- Dell XPS 15 – 676 punktów.
Jeżeli chodzi natomiast o karty graficzne, skorzystano z 3DMark w wersji Ice Storm Standard Graphics. W przypadku modeli XPS 12 i 13 w testach zostały wykorzystane jednostki zintegrowane z procesorami, a w XPS 15 posłużono się jednostką GeForce GTX 960.
- Dell XPS 12 – 40000 punktów,
- Dell XPS 13 – 56070 punktów,
- Dell XPS 15 – 116510 punktów.
Do grania
Dobrym testem wydajności wszystkich modeli będą również najnowsze gry komputerowe. W ramach ich obsługi sprawdzone zostały najlepsze konfiguracje omawianych urządzeń.
Mirror’s Edge Catalyst:
- Dell XPS 12 – low: 20 fps, medium: 10 fps,
- Dell XPS 13 – low: 27 fps, medium: 13 fps,
- Dell XPS 15 – low: 100 fps, medium: 60 fps, high: 30 fps, ultra: 25 fps
Star Wars Battlefront:
- Dell XPS 12 – low: 25 fps, medium: 14 fps,
- Dell XPS 13 – low: 28 fps, medium: 15 fps,
- Dell XPS 15 – low: 150 fps, medium: 90 fps, high: 40 fps, ultra: 35 fps
Wiedźmin 3:
- Dell XPS 12 – low: 10 fps, medium: 7 fps,
- Dell XPS 13 – low: 11 fps, medium: 7 fps,
- Dell XPS 15 – low: 80 fps, medium: 50 fps, high: 25 fps, ultra: 15 fps
Porównanie:
We wszystkich kategoriach Dell XPS 15 wypada najlepiej. Jego cena jest jednak bardzo wysoka (najlepsza konfiguracja ponad 9000 złotych), dlatego okaże się on wyborem jedynie dla wybranych. Mimo wszystko, obsługa rozdzielczości 4K, 32 GB RAM, wydajny procesor i dobra karta graficzna są tego warte.
Czy warto?
Decydując się na omawiane urządzenia, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będą one służyć. Jeżeli najistotniejsza jest mobilność oraz możliwość wykorzystania laptopa w formie tabletu, model Dell XPS 12 spełni swoje zadanie.
Wydanie ponad 6000 złotych na najlepszą konfigurację modelu XPS 13 nie zawsze okaże się opłacalne – nie posiada on bowiem wybitnych podzespołów i nie gwarantuje jakości 4K.
Dell XPS 15 natomiast, choć drogi, znajdzie zainteresowanie wśród użytkowników, którzy cenią sobie solidność wykonania, wysokiej jakości ekrany i osiągi pozwalające na obsługę popularnych gier komputerowych.
Komentarze (0)