Deszczownica - jak wybrać? Jak będzie najlepsza?

| 0 Komentarzy
Deszczownica jest ciekawą alternatywą dla klasycznych słuchawek prysznicowych.

Choć zwykle nie pozwala na regulację parametrów uzyskiwanego strumienia, jest chętnie wybierana ze względu na estetykę i walory użytkowe. Sam wybór jednak wymaga pewnego przygotowania, ponieważ producenci armatury zadbali o bardzo dużą różnorodność deszczownic.

Jak działa deszczownica?

W działaniu deszczownicy nie ma żadnej filozofii. Z wyglądu przypomina ona pokaźnych rozmiarów słuchawkę prysznicową i z technicznego punktu widzenia tym właśnie jest. Różnią się oczywiście detale: wielkość i ilość oraz gęstość ustawienia otworów, a dodatkowo należy dodać, że zdecydowana większość deszczownic nie pozwala na zmianę charakterystyki strumienia, ponieważ mają one wyłącznie jeden typ otworów. Poza tym wiele modeli nowoczesnych deszczownic jest instalowanych na stałe.

Typy deszczownic ze względu na montaż

Podział deszczownic wydaje się pozornie spójny, jednak w praktyce granice pomiędzy konkretnymi typami są przez poszczególnych producentów traktowane bardzo różnie, dlatego omówimy wszystkie cztery możliwości montażu wraz z najczęstszymi interpretacjami typów.

  • Deszczownice podtynkowe (najczęściej naścienne) – montowane są na niewielkim stelażu podtynkowym, a na zewnątrz wyprowadzony jest jedynie panel. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo duża oszczędność miejsca, wadą natomiast fakt, że montaż musi odbywać się przed wykończeniem ścian, a każda ewentualna awaria wymaga zdemontowania zabudowy.
  • Deszczownice prysznicowe – te montuje się zamiast słuchawki prysznicowej, a więc bezpośrednio w uchwycie prysznicowym lub w obrębie panelu prysznicowego. Jest to popularny typ stosunkowo tanich deszczownic, które łatwo jest zainstalować, nawet nie mając specjalistycznych narzędzi – zwykle wystarcza tylko przykręcić do nich wąż doprowadzający wodę do słuchawki.
  • Deszczownice sufitowe – montuje się je na specjalnym uchwycie sufitowym i mogą być przytwierdzone do sufitu lub – przynajmniej w przypadku większości modeli – do podsufitki. Deszczownice sufitowe są najbardziej typowo zbudowane i najczęściej to właśnie one są najliczniej reprezentowane w ofertach producentów.
  • Deszczownice natynkowe – tej klasy wielu producentów nie uwzględnia, co ma sens przy założeniu, że każda deszczownica, która nie jest podtynkowa, będzie natynkowa, a więc do tej kategorii trafią – łącznie – deszczownice prysznicowe i sufitowe. Jako jedna klasa mają kilka cech wspólnych – stosunkowo łatwy montaż przebiegający bez konieczności demontażu zabudowy, ale także konieczność przeznaczenia na montaż takiej armatury większej ilości miejsca.

Dobór deszczownicy

Deszczownica do wanny i do kabiny prysznicowej musi być dobrana nieco inaczej. Warunki techniczne są najczęściej zbliżone, ale zły wybór często prowadzi do ograniczenia funkcjonalności rozwiązania.

  • Wanna, jeśli nie jest zabudowana parawanem nawannowym, nie chroni podłogi przed zachlapaniem, w związku z czym dobiera się raczej mniejsze deszczownice łazienkowe.
  • Nad wanną rzadko montuje się deszczownice sufitowe, ponieważ im większa wysokość, tym większe prawdopodobieństwo zachlapania podłogi. Jednocześnie jednak należy zadbać o to, aby deszczownicy nie umieścić zbyt nisko.
  • Do kabin prysznicowych obecnie deszczownice prysznicowe często wybiera się w celu zastąpienia zamontowanych już słuchawek prysznicowych.
  • W przypadku ekskluzywnych kabin i luksusowych wykończeń często inwestorzy decydują się na deszczownice podtynkowe lub kaskadowe.
  • Deszczownica kaskadowa, rozwiązanie doskonałe do zabudowanej wanny lub kabiny, łączy w sobie funkcje tradycyjnej deszczownicy oraz znacznie powiększonej wylewki kaskadowej, a więc takiej, po której woda spływa swobodnie szerokim strumieniem, tworząc wodospad.

Polecane zestawy prysznicowe z deszczownicą

Z termostatem czy bez – jaką wybrać?

Mimo że termostat jest często wbudowany w deszczownice, czasem lepszym wyborem jest deszczownica bez termostatu. Z oczywistych przyczyn termostatu w deszczownicy nie stosuje się, jeśli w termostat jest już wyposażona głowica prysznicowa. Termostat jest przydatny przede wszystkim w przypadku instalacji, które cechują się dużą zmiennością dobową lub sezonową temperatury wody. W praktyce jednak czynnikiem, który decydować powinien o wyborze termostatu lub deszczownicy bez niego, muszą być względy ekonomiczne – każdą głowicę daje się wyregulować tak, aby zapewniała odpowiednią temperaturę wody, jednak termostat jest w tym szybszy i dokładniejszy, jednak podnosi cenę deszczownicy.

Trzy trendy wizualne

Deszczownice są produkowane w bardzo, bardzo różnych wersjach estetycznych, jednak obecnie szczególnie dużą popularnością cieszą się trzy dość nietypowe rozwiązania. To, jaka będzie najlepsza, jest jednak kwestią indywidualną.

  • Deszczownica czarna: to eleganckie wykończenie pasujące przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych. Bardzo często są to deszczownice sporych rozmiarów, co ma wyeksponować ich niecodzienny design.
  • Deszczownice kwadratowe: nieco nietypowe, ale paradoksalnie popularniejsze od okrągłych. Komponują się dobrze z wnętrzami klasycznymi i nonkonformistycznymi, szczególnie zaś dotyczy to tych w klasycznym wykończeniu, a więc chromowanych lub szczotkowanych.
  • Deszczownice kaskadowe: poza nietypową jak na deszczownice funkcją, wyróżniają się także wyglądem. Są, niejako z konieczności, spore, zwykle zresztą projektantom zależy na tym, aby tego rodzaju armatura wyraźnie się wyróżniała. Do nowoczesna propozycja, która jednak pasuje także do przestronnych wnętrz klasycznych.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.