Dieta ketogeniczna – z czego wynika jej skuteczność w walce z nadwagą

| 0 Komentarzy
Dieta ketogeniczna wciąż cieszy się rosnącą popularnością.

Jak się okazuje, liczne grono Klientów decydujących się na zakup frytkownicy powietrznej 4Swiss stanowią osoby zainteresowane dietą ketogeniczną. Nic w tym dziwnego – kto jak kto, ale te osoby doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest najwyższa jakość przyswajanych tłuszczy. To właśnie one stanowią bowiem podstawę “diety spektakularnych rezultatów”. Frytkownice powietrzne, których działanie opiera się na nowoczesnej technologii sprzyjającej eliminacji szkodliwych dla zdrowia tłuszczy trans, zdają się być tu doskonałym wyborem – nie tylko dla osób będących na diecie.

Polecane frytkownice beztłuszczowe 4Swiss

Dieta ketogeniczna – efekty

Efekty redukcyjne diety ketogenicznej potrafią zaskoczyć nawet najbardziej sceptyczne osoby, u których dotychczas, z różnych przyczyn, inne metody okazały się nieskuteczne w walce z nadprogramowymi kilogramami. Spoglądając w przykładowy jadłospis, trudno nie odnieść wrażenia, że spore znaczenie ma tu fakt, że na diecie ketogenicznej nie będziemy głodni. No chyba, że na widok dań z obszernego menu, na którym się ona opiera. Ale o tym za chwilę, przyjemności na deser.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Zaskakująca skuteczność diety ketogenicznej powoduje, że sięga po nią coraz więcej osób. Na czym opiera się ta jedna z najskuteczniejszych diet na redukcję? A no na wywołaniu zjawiska zwanego stanem ketozy. Polega on na wprowadzeniu organizmu w stan, w którym zaczyna on czerpać energię z tkanki tłuszczowej. Dzieje się to na skutek radykalnej zmiany sposobu odżywiania, w pewnym sensie i w dużym uproszczeniu, na zasadzie “odwróconej piramidy żywienia”.

Dieta ketogeniczna – jak wywołać stan ketozy?

Według doskonale znanych nam zasad prawidłowego żywienia rekomendowanych przez specjalistów z Instytucji Żywności i Żywienia, podstawę każdego posiłku powinny stanowić produkty zbożowe, takie jak np. chleby, makarony, kasze, ziemniaki, płatki, miód, owoce itd. W diecie ketogenicznej znana nam piramida żywienia ulega niejako odwróceniu i węglowodany, które dotychczas stanowiły podstawowe źródło energii (od 45 do 65%) zostały całkowicie zastąpione przez tłuszcze i tym razem znajdują się na samym szczycie piramidy, a więc powinny być spożywane rzadko i w bardzo małych ilościach. Okazuje się bowiem, że nadmiar tłuszczu w diecie nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a prowadzi do przywołanego powyżej stanu ketozy, którego skutkiem jest jej redukcja.

Odchudzanie w stanie ketozy – dlaczego to działa?

Poza oparciem diety na tłuszczach komponując jadłospis należy mieć na uwadze, że ilość spożywanych węglowodanów nie powinna przekraczać 50 g na dzień. Dopiero przy takim ograniczeniu, zaczynają się pojawiać ciała ketonowe i organizm przechodzi w stan ketozy. Obniżonemu stężeniu glukozy towarzyszy spadek poziomu glikogenu. W tym zjawisku upatruje się przyczyny tak szybkiej utraty wagi u osób, będących na diecie ketogenicznej. Nie bez znaczenia jest fakt, że na diecie ketogenicznej obniżeniu ulega zawartość wody w organizmie, co dodatkowo potęguje spektakularny rezultat spadku masy ciała, a spostrzeżenie szybkich efektów dodatkowo motywuje do wytrwania w przyjętych ramach odżywiania. W czasie stosowania diety ketogenicznej niezwykle ważna jest świadomość znaczenia glukozy dla procesów zachodzących w organizmie. W tradycyjnej zdrowej diecie stanowi ona główne źródło pożywienia dla komórek, w tym również komórek układu nerwowego. W stanie ketozy, ulegają one “przeprogramowaniu” na czerpanie z ciał ketonowych. Kwasy tłuszczowe wykazują działanie ochronne w stosunku do neuronów.

Dieta ketogeniczna – zasady

Główne założenia diety ketogenicznej opierają się na spożywaniu dużej ilości tłuszczy i znacznym ograniczeniu węglowodanów. Mięsa, ryby, oleje, śmietana i masło oraz orzechy – to typowe składniki tej diety. Typowa dieta ketogeniczna zakłada spożywanie trzech posiłków z jednakową zawartością tłuszczu, białka i węglowodanów. Niezwykle ważne jest odpowiednie komponowanie składników odżywczych tak, aby nie zabrakło w nich odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Dieta ketogeniczna – czy jest bezpieczna?

Pomimo licznych zalet diety ketogenicznej i jej oszałamiających rezultatów, niedostateczna wiedza na jej temat wśród osób ją stosujących może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych. Dieta ketogenna powinna być konsultowana u doświadczonego dietetyka. U pacjentów z chorobami przewlekłymi – również z lekarzami prowadzącymi. Niezwykle ważne jest to, aby zadbać o jakość spożywanych tłuszczy. Tu pomocna może okazać się wspomniana na wstępie frytkownica powietrzna.

Frytkownica powietrzna – dlaczego warto z niej korzystać podczas diety ketogenicznej

Według opinii użytkowników dania z frytkownicy beztłuszczowej są pysznie chrupkie na zewnątrz i delikatne w środku. Frytkownica powietrzna cyrkuluje ultra gorące i silnie sprzężone powietrze ograniczając konieczność stosowania dodatkowego tłuszczu. Jest to jeden z najkorzystniejszych dla naszego zdrowia rodzaj obróbki termicznej, a jej założeniem wbrew pozorom wcale nie jest eliminacja tłuszczu z potraw w ogóle, a jedynie kontrolowanie jego zawartości i jakości. Niektórzy producenci frytkownic na swoich stronach podkreślają, że frytkownice beztłuszczowe (to zamienna nazwa tych urządzeń) pozwalają obniżyć zawartość tłuszczy trans w posiłkach. Chociaż nie udało nam się dotrzeć do badań jednoznacznie to potwierdzających, trudno nie przyznać, że założenie to jest sensowne. To właśnie dlatego frytkownice powietrzne budzą zainteresowanie pośród osób na keto, którym zależy zarówno na rezultatach diety, jak i zdrowiu. A jak wiadomo – tłuszcze trans to “zło”. Są odpowiedzialne za wylewy, zawały serca i miażdżyce, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego.

Przepis na bigos z cukinii

Poniżej przepis na genialny bigos z cukinii, który sprawdzi się na diecie keto.

Składniki:

  • cukinie 4 sztuki
  • cebula 1 sztuka
  • marchew 1sztuka
  • suszone śliwki 5 sztuk
  • liść laurowy 2 sztuki
  • ziele angielskie kilka ziarenek
  • kminek 1 łyżeczka
  • pieprz 1/2 łyżeczki
  • majeranek 1 łyżeczka
  • sos sojowy 2 łyżki
  • ocet winny 2 łyżki
  • olej rzepakowy kilka łyżek
  • koncentrat pomidorowy

Sposób przygotowania:

  1. Cebulę podsmażamy na oleju w garnku.
  2. Dodajemy obraną i pokrojoną w kostkę cukinię i pokrojoną w kostkę marchewkę, pokrojone drobno suszone śliwki i dodajemy sos sojowy i przyprawy.
  3. Podlewamy lekko wodą i dusimy pod przykryciem około 30 minut.
  4. Dodajemy koncentrat pomidorowy, ocet winny i duszę jeszcze przez chwilę

Tę wersję bigosu można spożywać również na diecie dr Dąbrowskiej. Wówczas cebulę należy usmażyć bez tłuszczu (albo upiec we frytkownicy beztłuszczowej 4Swiss) Dodatkowo pomijamy śliwki i sos sojowy, a zamiast octu dodajemy cytrynę.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.