Dlaczego gofry przyklejają się do gofrownicy?

| 0 Komentarzy
Lubisz gofry, ale często kończysz z przypaloną breją zamiast słodkiego wypieku? Sprawdź nasz poradnik.

Gofrownica Dezal lub urządzenie innej renomowanej marki to dopiero połowa sukcesu, jeśli chodzi o gofry. Mimo że współczesne sprzęty są bardzo profesjonalne i zautomatyzowane, i wystarczy je jedynie uruchomić, niektórym osobom wciąż zdarza się uzyskać zamiast chrupiącego deseru przypaloną masę. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby temu zaradzić? Jak wyczyścić gofrownicę po nieudanej próbie przyrządzenia gofrów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Polecane gofrownice

Dlaczego gofry przywierają do gofrownicy?

Ranking najlepszych gofrów otwierają te najbardziej klasyczne, w których skład wchodzi ciasto na bazie mąki pszennej tortowej. Aby je przygotować, należy kupić dodatkowo jajka, proszek do pieczenia, szczyptę soli, cukier puder, mleko, olej oraz cukier wanilinowy. Po wymieszaniu artykułów razem za pomocą miksera można włączyć gofrownicę i po kolei wylewać ciasto na jej blaszki, każdego gofra piecze się około 2 minut. Jeśli blaszki gofrownicy są wykonane z nieprzywierającego materiału, otrzymasz pyszne i chrupiące gofry.

Jeśli gofry się przypaliły, może to wynikać z tego, że moc gofrownicy jest za duża – o ile do gofrów belgijskich są wskazane modele gofrownic 1300W, 1400 W, 1500 W lub nawet potężne 2000 W, o tyle zwykłe domowe gofry da się przyrządzić w gofrownicy 1000 Wat lub nawet słabszej. Inny powód otrzymania niejadalnych gofrów to zbyt długi czas pieczenia – dobrze jest sugerować się diodami, które znajdują się na obudowie urządzenia, ponieważ sygnalizują one moment, w którym należy wyjąć ze środka wypiek.

Do spalenia gofrów może się przyczynić także zły dobór oleju – warto spróbować go zastąpić innym składnikiem, np. masłem klarowanym lub olejem kokosowym. Ceny tych produktów mogą zniechęcać do zakupu, ale szybko okaże się, że w rozrachunku ostatecznym są to tanie artykuły spożywcze, ponieważ pozwalają uratować gofry i uniknąć wyrzucania żywności. Przypalone gofry, bąbelkowe lub zwykłe, mogą wynikać także z nieprawidłowego użytkowania sprzętu. W gofrownicach starego typu konieczne jest np. nasmarowanie blaszek tłuszczem i dopiero gdy dobrze się one nagrzeją, można wylać nań ciasto.

Co zrobić, żeby gofry się nie przyklejały do gofrownicy?

Gofrownica MPM, Tefal, gofrownice Dezal lub innej marki, prawidłowo użytkowana, nie powinna doprowadzić do przypalenia gofrów. Jeśli problem występuje, oznacza to najczęściej błąd ze strony użytkownika. Jak nie dopuścić do zmarnowania ciasta na gofry? Przed przystąpieniem do gotowania należy dokładnie umyć blaszki gofrownicy, aby usunąć z nich pozostałości po poprzednich wypiekach. Aby gofry wyszły dobre, trzeba odczekać, aż gofrownica się nagrzeje, warto także zajrzeć do przepisu i upewnić się, jak długo piec deser.

A co zrobić z gofrownicą żeliwną? Sprzęt należy najpierw dokładnie nasmarować tłuszczem (najlepiej słoniną lub smalcem) i rozgrzać. Następnie można ubić w wysokiej misce jajka z cukrem i dodać pozostałe składniki – mąkę, cukier itd. Po zmiksowaniu wszystkich artykułów spożywczych trzeba wylać masę na blaszki. Wyczucie czasu jest w tym przypadku bardzo istotne. Jeśli blaszka będzie za gorąca lub gofry będą się piec zbyt długo z jednej strony, ciasto się spali i będzie stanowić słabą opcję na deser.

Jak usunąć przywarty gofr z gofrownicy?

Co zrobić, gdy gofry się przypaliły? Czym czyścić gofrownicę? Tego typu domowego sprzętu nie można myć w zmywarce ani zlewie. Urządzenie należy wyczyścić na pół-mokro, na przykład za pomocą ręcznika papierowego lub lekko wilgotnej szmatki. Dozwolone jest, by wybrać dodatkowo delikatny płyn do mycia naczyń, trzeba jednak uważać, by nie dostał się on pomiędzy wrażliwe na zawilgocenie elementy gofrownicy.

Najbardziej skuteczną metodą jest przetarcie blaszek od razu po przygotowaniu ostatniego gofra (i przestudzeniu urządzenia). W czyszczeniu gofrownicy mogą pomóc opinie internautów. Aby znaleźć te najbardziej wartościowe, warto przeszukać fora gastronomiczne oraz blogi kulinarne. Jeśli jakaś metoda jest skuteczna i jednocześnie bezpieczna, użytkownicy forów na pewno będą ją polecać.

Zupełnie inna bajka to czyszczenie gofrownicy po gofrach belgijskich. Ponieważ wypieki te zawierają dużo cukru, po ich przygotowaniu może się okazać, że blaszki są mocno oblepione przypalonym karmelem. Polecane sposoby na taką przypadłość to użycie od razu po ostatnim gofrze ręcznika papierowego. Dozwolone jest także, aby polać płyty grzewcze odrobiną wody – wtedy zaległy cukier powinien się rozpuścić.

Jaką powłokę gofrownicy wybrać?

Producenci gofrownic zadbali o to, aby urządzenia te były funkcjonalne i w miarę łatwe w czyszczeniu. Jaka gofrownica spełnia te kryteria? Warto wybierać modele z wymiennymi płytkami, pokrytymi powłokami nieprzywierającymi (np. teflonem, przykładem może być gofrownica Tefal). Dzięki nim nie dość, że ciasto nie będzie się przyklejać ani przypalać, to jeszcze da się bardzo łatwo umyć poszczególne elementy gofrownicy.

Dobrym wyborem dla domu, w którym są często przyrządzane gofry, jest także gofrownica z płytami grzewczymi wykonanymi z aluminium. Jeśli zostały one dodatkowo pokryte grubą powłoką corflon oraz sprzęt wyposażono w ogranicznik temperatury, nie ma się czego obawiać – ciasto nie będzie się przypalać ani przywierać w trakcie przygotowywania deseru. Warto wybierać modele posiadające odpowiednie atesty, świadczące o wysokim bezpieczeństwie w kontakcie z żywnością.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.