Dlaczego orbitrek skrzypi? Jak konserwować?
Spis treści:
Błędy popełniane przez użytkowników (zwłaszcza tych początkujących) czasem prowadzą tego, że urządzenia treningowe nie działają tak, jak powinny. Niekiedy winne są również wady fabryczne oraz nieodpowiednie dopasowanie sprzętu. W poniższym tekście wyjaśniamy, skąd biorą też problemy z działaniem orbitreków domowych, a także podpowiadamy, jak można o nie dbać.
Polecane orbitreki
Orbitrek wydaje dziwne dźwięki – co robić?
Na pytanie, dlaczego orbitrek skrzypi, piszczy bądź trzeszczy, istnieje kilka odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od typu używanej maszyny, jak również sposobu jej obsługi. Zanim więc oddacie swój orbitrek do naprawy lub będziecie chcieli domagać się zwrotu gwarancyjnego, przeanalizujcie poniższe powody tego typu problemów.
- Przekraczanie nośności urządzenia. Jak każda maszyna treningowa, orbitrek ma określoną maksymalną wagę użytkownika, jaką jest w stanie „obsłużyć”. W zależności od modelu, może być to 100 kg, 120 kg, a nawet 180 kg. Tanie orbitreki z reguły są pod tym względem nieco ograniczenie. W ich przypadku nośność rzadko przekracza 120 kg.
Nie wszyscy jednak zdają się tym przejmować. Niektórzy nawet nie sprawdzają tych parametrów przed zakupem. Efekt? Orbitrek po pewnym czasie zaczyna mocno trzeszczeć lub skrzypieć. Jest to pierwsza oznaka jego zużycia. Dalszy trening może doprowadzić do jego uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia. Taka sytuacja będzie niebezpieczna także dla osoby ćwiczącej. Wystarczy wyobrazić sobie, co się stanie, gdy podczas treningu nagle odpadnie jedno ramię lub platforma, na której stawiamy stopy.
- Nieprawidłowy montaż. Choć przy zakupie orbitreka do ćwiczeń możemy zdecydować się również na usługę montażu, wiele osób (głównie z chęci zaoszczędzenia) stara się zrobić to na własną rękę. Nie zawsze jest to jednak tak proste, jak może się wydawać. Źle dokręcone śruby, braki niektórych, najdrobniejszych elementów, pomijanie niektórych punktów z instrukcji montażu – wszystko to może doprowadzić do nieprawidłowego działania sprzętu.
Jeśli więc orbitrek zachowuje się inaczej, niż powinien, jeszcze raz prześledźcie instrukcję i sprawdźcie, czy o czymś nie zapomnieliście. Możecie również zgłosić się do sklepu lub producent z prośbą o pomoc.
- Uszkodzenia fabryczne. Skrzypienie maszyny nie zawsze musi być naszą winą. Może być to bowiem związane z wadami fabrycznymi, powstałymi jeszcze na etapie produkcji. Jeśli więc podjęte działania nie przynoszą rezultatów, warto skontaktować się ze sprzedawcą. Uruchomiona zostanie procedura gwarancyjna, w wyniku której orbitrek zostanie naprawiony lub wymieniony na nowy.
Warto przy tym pamiętać, że nasza ingerencja w sprzęt może naruszyć zasady gwarancji, przez co producent bądź sklep odeśle z powrotem. Dzieje się tak zazwyczaj podczas własnoręcznego naprawiania sprzętu, jego rozbudowy lub zmiany parametrów.
Biorąc pod uwagę powody, dla których orbitrek skrzypi lub działa w sposób nieprawidłowy, należy mieć na uwadze także to, że orbitreki do ćwiczeń z czasem się zużywają. Co równie istotne, proces ten niekiedy sami przyspieszamy. W jaki sposób? Poprzez niewłaściwe korzystanie z maszyny.
Jak prawidłowo korzystać z orbitreka?
Maszyny eliptyczne oraz klasyczne orbitreki mechaniczne pozwalają na przeprowadzenie treningu ogólnorozwojowego. Dzięki tego typu urządzeniom, aktywowana jest większość mięśni, co umożliwia spalenie sporej ilości kalorii, wzmocnienie mięśni i poprawę kondycji.
Czasem jednak ćwiczenia na orbitreku magnetycznym przynoszą więcej szkód niż pożytku – zarówno nam, jak i samej maszynie. Wynika to oczywiście z nieprawidłowej obsługi. O przekraczaniu nośności już wspomnieliśmy, teraz warto zająć się samym treningiem. Na co zwrócić uwagę, by orbitrek służył nam przez długi czas i zagwarantował uzyskanie wymienionych efektów?
- Regulacja obciążenia. Jest to niezwykle ważna kwestia, o której jednak wiele osób zapomina. Zbyt intensywne ćwiczenia na orbitreku elektromagnetycznym mogą skończyć się dla nas bardzo źle. Przeciążenie organizmu, kontuzje, naciągnięcia mięśni – wszystko to może być efektem złego dopasowania obciążenia do własnych możliwości. Z tego też względu intensywność ćwiczeń trzeba zwiększać stopniowo. Zacznijcie od prostych, lekkich ćwiczeń (dobrych na rozgrzewkę), a dopiero potem zwiększajcie obciążenie.
- Jak wejść na orbitrek? Na pewno nie należy na niego wskakiwać. Przed skorzystaniem ze sprzętu trzeba sprawdzić, czy jest stabilny i czy nie stoi na elementach, które mogłyby doprowadzić do jego przekrzywienia. Postawcie jedną nogę na platformę i chwyćcie drążek, a następnie wejdźcie na maszynę, cały czas mocno przytrzymując drążki. Podobną ostrożność warto zachować podczas schodzenia z orbitreka.
- Jak ćwiczyć na orbitreku? W trakcie ćwiczeń wciągnijcie brzuch, przyjmijcie wyprostowaną postawę i skierujcie wzrok przed siebie. Nie należy się pochylać ani garbić, gdyż wtedy niepotrzebnie napinacie i obciążacie mięśnie grzbietu. Nie wolno również chwiać się na boki – wpłynie to negatywnie zarówno na mięśnie, jak i maszynę.
- Funkcje dodatkowe. Jeśli orbitrek domowy został wyposażony w komputer z wyświetlaczem, warto wykorzystać jego możliwości. Wiele sprzętów mierzy naszą aktywność, dokonując pomiaru czasu, dystansu, prędkości oraz ilości spalonych kalorii. Tego typu dane dobrze jest przeanalizować podczas dostosowywania obciążenia. To samo tyczy się programów treningowych, które same zmieniają kluczowe parametry sprzętu.
Jak dbać o orbitrek? Jakie prace konserwacyjne warto wykonać?
Właściwe użytkowanie polega na ciągłym analizowaniu jego stanu, a także konserwowaniu poszczególnych elementów. Tyczy się to między innymi śrub, które mogą wymagać po pewnym czasie dokręcenia lub naoliwienia, pokręteł oraz wszelkich elementów wchodzących w skład mechanizmu oporu. Jeśli obciążenie generowane przez sprzęt nagle spadło, a regulacja nie przynosi skutków, może to oznaczać, że wspomniane elementy są poluzowane. Pamiętać trzeba też o regularnej wymianie baterii w komputerze.
Nie da się ukryć, że wpływ na żywotność maszyny ma również jej odpowiednie dopasowanie. I nie chodzi tu tylko o maksymalną wagę użytkownika, ale też zastosowane mechanizmy, wagę koła zamachowego i dostępne funkcje dodatkowe. Przed wydaniem pieniędzy warto więc dokładnie prześledzić specyfikację kupowanego modelu, a także sprawdzić, co sądzą o nim inni użytkownicy sklepu. Wszystko to pomoże w podjęciu właściwej decyzji.
Znajdziesz w Morele
Bieżnie - Rowery stacjonarne - Ergometry wioślarskie - Steppery - Trampoliny
Komentarze (0)