Dlaczego picie wody jest tak ważne? Ile pić wody dziennie?

| 0 Komentarzy
Picie wody jest konieczne, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem. Zobacz, ile płynów trzeba przyjąć w ciągu dnia.

Dlaczego warto pić wodę?

Lista korzyści, jakie daje picie wody jest bardzo długa. Warto zacząć już od tego, że ludzki organizm składa się w ponad 70% właśnie z wody. Gromadzi się ona we wszystkich tkankach, wchodzi w skład płynów ustrojowych, a bez jej udziału nie mogłoby się odbywać wiele procesów życiowych. Człowiek pozbawiony pożywienia może przeżyć nawet ponad tydzień, natomiast bez wody wytrzyma zaledwie 4-5 dni. To dlatego mówi się, że picie dużej ilości wody należy do podstawowych potrzeb fizjologicznych.

Zalety picia wody są niemal niezliczone. Woda w organizmie sprawuje między innymi takie funkcje:

  • poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, wchłanianie i transport składników odżywczych (między innymi minerałów i witamin);
  • pomaga usunąć toksyny i zbędne produkty procesu przemiany materii z organizmu;
  • reguluje temperaturę ciała;
  • korzystnie wpływa na krążenie;
  • zmniejsza ryzyko chorób serca;
  • zwiększa ruchomość stawów i wytrzymałość mięśni;
  • poprawia ogólną wydolność organizmu;
  • przyspiesza odchudzanie;
  • działa nawilżająco na skórę i poprawia wygląd cery.

Ponadto, picie wody regularnie i w dużych ilościach, pozwala uniknąć bólów głowy i zachować dobry nastrój. To właśnie gorsze samopoczucie jest pierwszą oznaką odwodnienia organizmu.

Ile należy pić wody?

Pojawiają się różne zalecenia, co do tego, ile pić wody dziennie. Jest tak dlatego, że zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn zmienia się w zależności od takich czynników, jak wiek, poziom aktywności fizycznej czy temperatura powietrza. Ustalając prawidłowe normy nawadniania, powinno się wziąć pod uwagę wszystkie te wskaźniki. Niemniej przyjmuje się, że:

  • dorosła kobieta powinna dziennie pić 2 litry wody,
  • dorosły mężczyzna każdego dnia powinien wypić minimum 3 litry wody,
  • dzieci powinny pić około 1,5 litra wody dziennie.

Pamiętaj jednak, że woda znajduje się również w produktach spożywczych: owocach, warzywach i potrawach z nich przygotowanych. Weź pod uwagę także to, że najlepsze dla organizmu jest picie wody czystej, niegazowanej i pozbawionej dodatków smakowych. Płyn w takiej postaci nie dostarcza bowiem niepotrzebnych kalorii do organizmu i pomaga zachować prawidłową wagę.

Częstą odpowiedzią na pytanie, ile powinno się pić wody, jest stosowanie prostego przelicznika: dorosły człowiek musi dostarczać przynajmniej 1 litr płynów na każde 30 kg masy ciała. Nie istnieją jednak dwa takie same organizmy, dlatego należy dokładnie obserwować, jak zachowuje się ciało i czy nie pojawiają się sygnały odwodnienia. Jeśli na przykład w ciągu dnia towarzyszy Ci uczucie pragnienia, zdecydowanie powinieneś częściej sięgać po wodę. Oczywiście, osoby, których stałym elementem dnia jest aktywność ruchowa — czyli pracujące fizycznie, regularnie trenujące, uprawiające sport – powinny zwiększać ilości wody dostarczanej do organizmu. Poza dziennymi potrzebami ciała muszą bowiem uzupełnić to, co wypociły w trakcie treningu czy choćby przebywając w upalnym miejscu.

Polecane dzbanki filtrujące

Jaką wodę pić?

Warte omówienia jest również to, jaką wodę pić. Nie chodzi tutaj wyłącznie o rozstrzygnięcie kwestii: czystą czy z dodatkami smakowymi, ale także o formę: butelkowaną czy z kranu? Kupowanie wody w plastikowej butelce to rozwiązanie bardzo wygodne i zdrowe. Na etykiecie znajdziesz bowiem informacje o zawartości minerałów i masz możliwość wyboru wody o najlepszych dla siebie właściwościach. Ma to znaczenie szczególnie dla osób zmagających się z chorobami serca czy układu pokarmowego.

Nie każdy wie, że picie wody butelkowanej jest bardzo nieekologiczne, a dodatkowo — często również nieopłacalne. Woda w kranie nierzadko zawiera te same minerały, co woda źródlana dostępna w sklepach. Duży minus picia wody z kranu stanowi jednak to, że najczęściej zawiera ona tak zwany kamień. Ten osadza się na zębach i zwiększa ryzyko zaburzenia pracy nerek. Poważnym przeciwwskazaniem może być także stan rur. Tak naprawdę od tego zależy, czy woda, która przez nie przepływa, będzie bezpieczna do spożycia. Na szczęście i ten problem łatwo rozwiązać, kupując dzbanek filtrujący.

To proste urządzenie zawiera wkład filtrujący, przez który przelewa się woda z kranu. Wszystkie zanieczyszczenia zawarte w płynie zostają wewnątrz wkładu, a Ty dostajesz gotową do spożycia i w znacznym stopniu odkamienioną wodę. Dzbanki filtrujące mają różne pojemności: od 1 litra (na przykład Dafi Crystal Classic LED) do nawet 2,2 litrów (jak Brita Elemaris XL). Ważny jest również wskaźnik zużycia wkładu filtrującego. Możesz wybrać mechaniczny albo elektryczny. Ten ostatni daje zdecydowanie większy komfort, bo zużycie filtra sygnalizuje informacją na niewielkim wyświetlaczu albo za pomocą diody świecącej na różne kolory. Dzięki temu picie wody z kranu staje się zupełnie bezpieczne dla zdrowia.

Jeśli w ciągu dnia jesteś bardzo aktywny i często się przemieszczasz, dzbanek filtrujący możesz zabrać ze sobą. Taką funkcję pełnią butelki z filtrem. Na rynku dostępne są modele o różnych pojemnościach i z innymi rodzajami filtrów. Do najpopularniejszych należą MicroDisc (Brita Fill&Serve) i Dafi (Dafi butelka filtrująca). To świetny sposób na picie wody w odpowiednich ilościach, a przy tym: troskę o względy ekologiczne i finanse. Butelki używasz wielokrotnie, nie produkujesz plastikowych odpadów i możesz przygotować ulubioną mieszanką smakową, na przykład napój z cytryną i miętą.

Objawy niedostatecznego nawodnienia organizmu

Do picia wody w odpowiednich ilościach trzeba przykładać dużą wagę. Pierwsze objawy niedostatecznego nawodnienia organizmu pojawiają się bowiem już przy utracie 1–2% wody. Odczuwa się wtedy zmęczenie (mimo prawidłowej ilości snu), ogólne osłabienie, bóle i zawroty głowy. Skóra staje się przesuszona, traci elastyczność i jest bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia.

Istnieje też wyraźna zależność między piciem wody a odchudzaniem. Niedostateczne nawodnienie ciała pogarsza bowiem trawienie i zmniejsza wydolność fizyczną. Co więcej, bardzo łatwo pomylić uczucie głodu z pragnieniem, dlatego zamiast po szklankę płynu sięga się po dodatkową porcję jedzenia. Efekt ten dodatkowo potęguje fakt, że odwodnienie organizmu przekłada się na wzrost apetytu, zwłaszcza na słodkie produkty.

Niedostateczne nawodnienie organizmu prowadzi do dużo poważniejszych konsekwencji – odwodnienia. Taki stan może być niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych lub przewlekle chorych. Jego objawy to: suchość błon śluzowych, wzrost temperatury ciała, brak śliny, zapadnięte oczy, a nawet chwilowe zaburzenia świadomości. W takich sytuacjach koniecznie skorzystaj z pomocy lekarskiej. To właśnie dlatego tak ważne jest pamiętanie, co daje picie wody i regularne dostarczanie płynów do organizmu.

Picie wody, a odchudzanie

Ten temat poruszyliśmy wyżej, ale warto go rozwinąć. Picie wody wspomaga odchudzanie – to fakt i nie ulega on wątpliwości. Do poprawnego funkcjonowania układu pokarmowego i odpowiedniego metabolizmu konieczne jest regularne dostarczanie organizmowi płynów. Jeśli dbasz o sylwetkę, pamiętaj o piciu szklanki wody tuż po obudzeniu, na czczo. W ten sposób rozbudzisz organizm i przygotujesz go do przyswojenia pierwszego posiłku. Dobrą praktykę stanowi także picie wody około 20 minut przed jedzeniem, a nie po nim. Dzięki temu zredukujesz uczucie głodu i zmniejszysz apetyt.

W trakcie odchudzania bardzo ważne jest jednak picie wody pozbawionej cukru i sztucznych dodatków smakowych. Słodzone i gazowane napoje zawierają bowiem sporo kalorii, których często nie uwzględnia się w dziennym bilansie energetycznym. Jeśli trudno będzi Ci zrezygnować z ulubionego smaku, możesz przygotować zdrowe napoje w domu. Wystarczy dodać kilka listków mięty, limonkę albo cytrynę, a już zamiast zwykłej wody, otrzymujesz napój mohito – zdrowy i niedostarczający zbędnych kalorii do organizmu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.