Do czego służą różne typy frezarek?

| 0 Komentarzy
Frezarka to urządzenie do obróbki skrawaniem… no właśnie, czego? Tutaj poznasz sekrety tych maszyn.

Frezarką nazywamy narzędzie wykorzystywane do obróbki skrawaniem. Obrotowy element zwany frezem usuwa wióry z surowca. Taką maszynę określa się czasem mianem „nowoczesnego dłuta”, ponieważ działa na tej samej zasadzie, ale oczywiście kilkaset razy szybciej. To ważne urządzenie w arsenale niejednego profesjonalisty. W niniejszym artykule przybliżymy Ci rodzaje frezarek i ich zastosowanie. Wytłumaczymy, czym jest frezarka do lameli, a czym wspornikowa.

Jakie są rodzaje frezarek?

Frezarki mają odmienne osiągi i możliwości – zależnie od materiału, jaki skrawają. Istnieją różne rodzaje frezarek do drewna, które poza nim tną co najwyżej miękkie aluminium. Z kolei frezarka krawędziowa może obrabiać plastik lub pleksi, jednak glazura wymaga szlifierki. Są też urządzenia działające na tej samej zasadzie, ale służące do zdzierania farby z betonu. Nie o takie narzędzia nam chodzi – tu przedstawimy rodzaje frezarek do metalu, drewna czy tworzyw sztucznych.

Obrabiarki wspornikowe, stołowe, karuzelowe, wzdłużne i bezwspornikowe to ciężkie urządzenia stosowane w fabrykach mebli. Mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, stanowiąc poważną inwestycję. Profesjonalni stolarze często jednak decydują się też nabyć mniejszą frezarkę Bosch do prywatnych warsztatów. Pozwala ona na szybką, precyzyjną pracę, a ponadto łatwo zabrać ją ze sobą, by wykonać zlecenie u klienta.

Można również podzielić te urządzenia pod względem umiejscowienia frezu. Frezarka górnowrzecionowa ma tnący element nad powierzchnią roboczą. Umożliwia profesjonalną pracę, także na dużą skalę. W frezarce dolnowrzecionowej wiertło rzeźbi surowiec od dołu – jest bardziej precyzyjna, ale wymaga doświadczenia w obsłudze. Są to głównie maszyny stołowe, przeważnie przeznaczone do fabryk i dużych warsztatów.

Polecane frezarki

Do czego służą frezarki?

Jak zatem widać, istnieją różne rodzaje frezarek i ich opis chwilę zajmie. Są urządzenia przeznaczone do obsługi przez jedną osobę, duże narzędzia sterowane komputerowo, a nawet maszyny drogowe. Jednak gdy mówimy o zakupie obrabiarki do domu czy warsztatu, przeważnie mamy na myśli lżejsze narzędzia, takie jak frezarka DeWalt z akumulatorem. Urządzenia te obrabiają głównie drewno lub tworzywa sztuczne różnych typów.

Dostępne są różne rodzaje frezarek do drewna. Te do rowków żłobią szczeliny w drewnie, ułatwiające np. przesuwanie szuflad. Frezarka do lameli służy do żłobienia otworów na popularne „lamelki” – zapewniające skuteczne montowanie elementów bez gwoździ. Frezarka krawędziowa umożliwia ukosowanie oraz zaokrąglanie ostrych kantów, lub ozdobne wyrównywanie rogów desek. Z kolei frezarko-wiertarka łączy w sobie wielofunkcyjność obu tych urządzeń.

Frezowanie w drewnie może być tylko dekoracją, dlatego rzeźbiarze też często sięgają po dobrej jakości urządzenia, typu frezarka Einhell. Stolarze także ozdabiają meble np. pionowymi i poziomymi rowkami, co wymaga sporego doświadczenia. Częściej jednak frezarki służą do żłobienia elementów pod montaż: prowadnic, uchwytów czy miejsc na zawiasy. Frezarka do lameli pozwala na szybkie łączenie elementów bez kołków oraz przesuwanie ich względem siebie.

Tego typu urządzenia umożliwią Ci wykonywanie działań, które przerastają inne elektronarzędzia. Wiertarka może wywiercić otwór, ale brakuje jej precyzji i bez mechanicznej prowadnicy i doświadczenia nie wyżłobisz przy pomocy sprzętu rowka. Szlifierki kątowe mogą zaokrąglić rogi, ale frezarka krawędziowa potrafi o wiele więcej. Dziś nawet w najmniejszym warsztacie stolarskim znajduje się zapewne jakaś frezarka górnowrzecionowa.

Jak działają różne typy frezarek?

Obróbka skrawaniem oznacza usuwanie z elementów naddatku, niepotrzebnego materiału. Obrotowe ostrze (czyli frez) stopniowo usuwa małe fragmenty surowca, rzeźbiąc w ten sposób otwory albo wgłębienia. Urządzenia działają zasadniczo tak samo, niezależnie od tego, czy są to frezarki DeWalt, czy frezarki Bosch – za zadanie mają wyrzeźbić odpowiednie żłobienia dekoracyjne lub ważne dla konstrukcji.

We frezarce poziomej materiał spoczywa na ruchomym stole, a wrzeciono nad nim porusza się w górę i w dół, odcinając wióry. Tak działa właśnie typowa frezarka górnowrzecionowa. Pionowe obrabiarki operują równolegle do podłoża i bardzo często skrawają metale. W połączeniu z drukarkami 3d czy wtryskarkami służą do tworzenia prototypów nowych maszyn. Wiele takich stacji roboczych jest sterowana komputerowo i stanowi część linii montażowej.

By rzeźbić rowki, wrzeciono musi być ruchome przynajmniej względem materiału. Wiele maszyn potrafi przesuwać frez ruchem krzywoliniowym, tworząc zawiłe wzory. Niektóre rodzaje frezarek do metalu wycinają na przykład litery w blaszanych lub aluminiowych płytach. Możesz też dzięki nim tworzyć szablony do malowania. Najczęściej jednak frezarka krawędziowa prowadzona jest wzdłuż długości surowca po specjalnej prowadnicy.

Profesjonalne urządzenia obrabiają jednocześnie trzy powierzchnie surowca – to frezowanie pełne oszczędzające dużo czasu i często stosowane w fabrykach. Niepełne oznacza obróbkę w dwóch wymiarach, a swobodne – że w przedmiocie tylko jedna powierzchnia jest poddawana tej procedurze. Ten ostatni rodzaj stanowi najprostszą metodę skrawania i tak właśnie działa ręczna frezarka do lameli – po prostu rzeźbi otwory na płaskie łączniki.

Popularni producenci różnych typów frezarek

Współczesne elektronarzędzia korzystają z precyzyjnych silników elektrycznych i układów scalonych, produkują je więc często renomowane firmy zajmujące się wytwarzaniem sprzętu wysokiej klasy. Może już kojarzysz takie nazwy jak frezarki Bosch, frezarki DeWalt, frezarki Makita, Black and Decker albo Hitachi. Często narzędzia tych producentów mają charakterystyczną barwę: na przykład frezarka Einhell bywa na ogół czarno-czerwona.

Firmy Bosch nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nawet jeśli jesteś laikiem co do obróbki skrawaniem albo majsterkowania, pewnie słyszałeś o produktach AGD tej marki. Korporacja zajmuje się w istocie głównie mechaniką, w tym produkcją silników, a stosuje swoje technologie tak do produkcji pralek, jak i elektronarzędzi. Produkując frezarki, Bosch stawia na precyzję, żywotność sprzętu i komfort użytkowania.

Amerykańska firma DeWalt jest nieco mniej rozpoznawalna – ale to filia koncernu Black and Decker, także znanego ze sprzętu AGD i narzędzi ogrodowych. Ich elektronarzędzia kierowane są do profesjonalistów, a frezarki DeWalt stanowią sprzęt z górnej półki. Użytkownicy narzędzi tego producenta chwalą je za łatwość obsługi i bezpieczeństwo przy pracy. W ich wypadku liczy się też stosunek ceny do jakości.

Frezarka Einhell produkcji niemieckiej również gwarantuje bezpieczną pracę. Ta firma jest mniej znana niż pozostałe, ale i ona oferuje akumulatorowe narzędzia wysokiej klasy. Warto pamiętać, że przy zakupie elektronarzędzi dla zawodowców znaczenie mają opinie innych fachowców oraz Twoja własna znajomość technologii. Nie powinieneś kierować się tylko recenzjami w Internecie, ale także własnym doświadczeniem.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.