Do czego służy HDR w smartfonie?

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, jakie zastosowanie ma HDR w telefonie? Poznaj charakterystykę standardu, sposób użytkowania i jego zalety.

Co to jest HDR w smartfonie?

Z pewnością tryb HDR kojarzy Ci się ze sprzętem RTV, gdyż w specyfikacji telewizorów często widzisz tę nazwę. Co ona właściwie oznacza? HDR, czyli High Dynamic Range z języka angielskiego oznacza szeroki zakres dynamiki, a w praktyce działa jako technika wykonywania różnych ekspozycji tego samego kadru. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz szansę na uchwycenie scen z wysoką jakością detali oraz świetnym odwzorowaniem kolorów.

HDR w smartfonie Xiaomi umożliwia Ci odtworzenie zdjęć o skrajnym kontraście kolorów ciemnych i jasnych z wyraźnymi granicami pomiędzy elementami – przy wykorzystaniu trybu poszczególne części obrazu nie zlewają się ze sobą, a tworzą spójną, czytelną całość. Do niedawna moduł HDR był kojarzony głównie z profesjonalną fotografią, jednak w dobie ciągłego postępu producenci zaczęli wprowadzać go do telefonów.

Polecane smartfony

Funkcja HDR działa utrwalając trzykrotnie daną ekspozycję w wersjach niedoświetlonej, zwykłej oraz prześwietlonej. Po połączeniu tych elementów w jeden jesteś w stanie zobaczyć na zdjęciu obraz zbliżony do zakresu dynamiki Twojego wzroku, a cień i nasłonecznienie zostają idealnie wyważone. Dzięki takiemu rozwiązaniu ujęcia nabierają wyjątkowego charakteru i prezentują się niezwykle profesjonalnie.

Kupując wysokiej klasy smartfon Samsung możesz z powodzeniem używać go jako profesjonalnego aparatu do zdjęć, a wykorzystanie modułu HDR ułatwia dopracowanie pięknych scenerii do pocztówkowych widoków. W ten sposób oszczędzasz na zakupie dodatkowego sprzętu i zapewniasz sobie wygodę, kolekcjonując ujęcia do albumu z pozycji swojego telefonu, który zmieścisz w kieszeni czy niewielkiej torebce.

Jak wykorzystać tryb HDR?

Jeśli jesteś pasjonatem fotografii z pewnością dobrym wyborem dla Ciebie jest standard HDR. Iphone z wbudowanym trybem umożliwia wykorzystanie go poprzez uruchomienie HDR w AppStore z poziomu kilku dostępnych aplikacji takich jak ProHDR lub iCamera HDR. Dzięki temu Twoje zdjęcia mogą stać się jeszcze bardziej pełne blasku i ostrości. Oprócz włączenia opcji należy także pamiętać o odpowiednim ukierunkowaniu na obiekt – najlepiej, jeśli będzie nieruchomy i stabilny.

Technikę HDR z powodzeniem wykorzystasz podczas fotografowania architektury bądź krajobrazów, a zasada działania polega na wykonywaniu wielu ujęć jednocześnie, co pozwala Ci uzyskać różne poziomy ekspozycji danego obiektu. Następnie takie elementy łączą się w całość i tworzą piękne zdjęcie pełne wyraźnych szczegółów. Ponadto, działając z trybem HDR, należy pamiętać o zlokalizowaniu konkretnego źródła światła – może to być słońce lub lampa w ciemnym pomieszczeniu.

W celu uzyskania jeszcze lepszych efektów warto wykorzystać funkcjonalną aplikację na Android HDR Max, która oferuje wiele możliwości modyfikacji fotografii. Dzięki zainstalowaniu takiego oprogramowania masz dostęp do dopasowania jasności, temperatury barw czy kontrastu. Do Twojej dyspozycji jest tutaj 90 filtrów graficznych, a pożądane opcje wybierasz w dolnej części ekranu. Za olbrzymią zaletę uznasz z pewnością sposobność porównania zdjęć przed zatwierdzeniem zmian, co pozwala na ponowną kontrolę parametrów i dopracowania szczegółów.

Gdy marzy Ci się w 100% profesjonalna obróbka ujęć, możesz skorzystać z programu HDR Studio, który pozwala na oświetlanie obiektów 3D. W aplikacji znajdziesz światła okrągłe, wielokątne, podłużne i wiele innych – używasz ich, jak chcesz i łączysz ze sobą, co ułatwia uzyskanie lepszych efektów oraz dopracowanie zdjęć bez konieczności wizyty w studiu fotograficznym.

Chciałbyś poznać wady nowoczesnej technologii HDR? Jedną z nich jest czasochłonność przy tworzeniu fotografii oraz ryzyko, że przy zbyt słabych parametrach aparatu obraz może zostać nieco rozmazany. We flagowcach nie zdarzy Ci się taka sytuacja, jednak w tańszych modelach istnieje prawdopodobieństwo, że napotkasz na tego typu problemy. Ponadto użytkownicy oceniają negatywnie nienaturalne oświetlenie obiektów, nieproporcjonalne to tego, co widzą gołym okiem.

Kiedy włączać HDR?

Zastanawiasz się, jaki wybrać telefon z dobrym aparatem? Warto zainwestować w przyzwoitej klasy smartfon Apple. HDR w wyposażeniu umożliwia uzyskanie większej jasności na ekranie oraz doskonałej rozpiętości tonalnej, dzięki czemu wykonujesz zdjęcia, które precyzyjnie odzwierciedlają rzeczywiste barwy. Jeśli Twój budżet nie pozwala Ci na zakup flagowca, bez problemu użyjesz wymienionych wyżej aplikacji i tym sposobem także masz szansę na kadry HDR, nie mając bezpośrednio w swoim sprzęcie tego trybu.

Czy każde zdjęcie wymaga uruchomienia modułu HDR? Nie zawsze. Ta opcja zdaje egzamin przy ujęciach pod światło nieruchomych obiektów bądź krajobrazu i wówczas jest w stanie wydobyć z obrazu to, co najpiękniejsze. W przypadku kadrów w ruchu nie zaleca się korzystania ze standardu HDR, gdyż mogą być niewyraźne – aparat nie przetworzy tak szybko widoku, co powoduje efekt odwrotny do oczekiwanego.

W jakich konkretnie sytuacjach niezbędny staje się HDR? W sytuacji fotografowania obiektów znajdujących się na przykład w cieniu warto uruchomić tę opcję, gdyż umożliwia ona wydobycie szczegółów i lepszą wyraźność konturów. Podobnie postąpisz przy ujęciach pod światło, które w pierwszej zwykłej klatce może zaburzać widoczność, a po użyciu funkcjonalnego trybu HDR całość obrazu jest znacznie bardziej czytelna oraz przyjemna w odbiorze.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.