Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Do czego służy młotowiertarka?

| 0 Komentarzy
Młotowiertarki to urządzenia używane w pracach remontowo-budowlanych. W jaki sposób możesz je wykorzystać?

Jakie jest zastosowanie młotowiertarek?

Młotowiertarka (młot obrotowo-udarowy) to jedno z elektronarzędzi. Czasem jest ona mylona z wiertarką udarową, lecz jej mechanizm działania jest inny i opiera się na udarze pneumatycznym (dlatego inna używana to młotowiertarka pneumatyczna). Urządzenie jest cenne zarówno w przypadku prac remontowych wykonywanych w domu we własnym zakresie, jak i w ramach zadań realizowanych przez profesjonalne firmy budowlane. Dzięki młotowi obrotowo-udarowemu możliwe jest skuwanie twardych powierzchni wykonanych np. z betonu, marmuru czy litego kamienia.

Pamiętaj jednak o tym, że ta funkcja to nie wszystko, co oferuje dobrej jakości młotowiertarka. Urządzenie wyprodukowane przez renomowanego producenta pozwala na sprawne i szybkie wiercenie otworów (np. młotowiertarka Celma). Jest to możliwe nie tylko w przypadku twardych materiałów, lecz także miękkich tworzyw, jak drewno. To, jakie prace mogą zostać wykonane z użyciem młotowiertarki, zależy od konkretnego urządzenia. Narzędzia z wyższej półki cenowej, oferowane przez znane marki, umożliwiają szerszy zakres wykonywanych prac.

Wreszcie, młotowiertarka może być wykorzystana także podczas prac remontowych, kiedy potrzebujesz skuć posadzki czy okładziny ścienne. Może być ona użyta również w sytuacji, w której potrzebujesz wkręcić bądź wykręcić śruby ze ściany. Jeśli posiadasz narzędzie dobrej jakości (należą do nich takie urządzenia jak między innymi młotowiertarka Hitachi oraz młotowiertarka Bosch), to wyzwanie, jakim jest wykonanie remontu, staje się znacznie prostsze.

Polecane młotowiertarki

Tryby pracy młotowiertarek

Podstawowe tryby, w których młotowiertarka spisuje się najlepiej, to wiercenie z udarem oraz bez udaru. Pierwszy z wariantów to podstawowy mechanizm, w jakim pracują młotowiertarki udarowe. Wiercenie z udarem jest niezbędne, jeśli zamierzasz wykonywać otwory w materiałach wykorzystywanych powszechnie w budownictwie, jak np. beton. Z kolei drugi z wymienionych trybów wykorzystuje się do pracy na lżejszych materiałach (głównie drewno oraz metal) – wówczas używanie udaru nie jest konieczne.

Trzecim trybem pracy jest kucie. Dzięki przełączeniu urządzenia w ten tryb możliwa jest praca z takimi obiektami jak np. posadzki, ściany, elementy betonowe (umożliwia to np. młotowiertarka Metabo). Pamiętaj, że podczas działania w tym wariancie dłuto zamontowane w narzędziu się nie obraca. Jedyny pracujący w tym systemie mechanizm to udar. Zbyt częste używanie młotowiertarki w trybie kucia nie jest zalecane, gdyż może doprowadzić do szybkiej eksploatacji urządzenia.

Jakie dodatkowe funkcje posiadają młotowiertarki?

Podczas zakupu tego elektronarzędzia warto kierować się marką producenta. Jeśli jest on renomowany (przykładowo młotowiertarka Dewalt czy młotowiertarka Einhell), możesz liczyć na udany zakup nawet w przypadku produktu z niższej półki cenowej. Rzecz jasna, producent to nie jedyny aspekt, jaki powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy porównujesz oferty. Ważne są jeszcze podstawowe parametry (moc i udar) oraz dodatkowe funkcje, które posiadają produkty. To właśnie te ostatnie często decydują o ostatecznym wyborze.

Ponieważ konkurencja na rynku narzędzi budowlanych stale się nasila, zakres dodatkowych opcji jest szeroki. Możliwości te pozwalają m.in. na pracę z bardziej wymagającymi materiałami. Typ SDS Plus (z uchwytem o średnicy 10 mm) pozwala na wykonywanie podstawowych prac. Alternatywnym rozwiązaniem jest młotowiertarka SDS Max (uchwyt o średnicy 18 mm), dzięki której możesz używać wierteł odpowiednich do pracy z cięższymi materiałami (np. betonem zbrojonym). Wybierz ten ostatni wariant, jeśli wiesz, że będziesz miał do czynienia z trudnymi zadaniami.

Szczególnie dużą dogodnością podczas remontu jest możliwość pracy niezależnie od dostępu do zasilania. Młotowiertarka akumulatorowa to obowiązkowy element, zwłaszcza podczas prac na dużym terenie. Brak takiego rozwiązania oznacza, że musisz zatroszczyć się o dostęp do prądu. Wbrew pozorom, urządzenie przewodowe z przewodem o długości 2 czy 3 metrów może utrudnić prace np. w mieszkaniu o powierzchni 60 m2. Dzięki bezprzewodowemu urządzeniu (np. młotowiertarka Makita 18 V DHR241Z), wykonanie prac w miejscu bez dostępu do zasilania staje się prostsze.

Inną z przydatnych opcji oferowanych szczególnie przez renomowanych producentów jest pakiet akcesoriów dołączanych do urządzenia. W zależności od marki lub ceny urządzenia może być to np. komplet wierteł czy zapas smaru służącego do konserwacji urządzenia. Warto, abyś zwrócił uwagę na ten aspekt podczas porównywania poszczególnych ofert proponowanych przez producentów. Jeśli do danego urządzenia dołączane są przydatne akcesoria, pakiet niezbędnych dodatków sprzedawanych wraz z młotowiertarką pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Co jeszcze warto wiedzieć o młotowiertarkach?

Choć dodatkowe opcje są istotne, to wciąż najważniejszym kryterium pozostaje energia udaru. Generalnie przyjmuje się, że istnieją trzy grupy młotowiertarek – są to narzędzia o sile wynoszącej:

  • mniej niż 5 J – tego typu modele udarowe są wykorzystywane głównie przez początkujące osoby do pracy w domu,
  • od 5 J do 10 J – ten rodzaj jest używany podczas bardziej wymagających zadań, polegających np. na skuwaniu betonowych elementów,
  • więcej niż 10 J – urządzenia o sile przekraczającej 10 J to obowiązkowy element profesjonalnej ekipy budowlanej.

Podczas wyboru konkretnego modelu powinieneś zwrócić uwagę także na maksymalną średnicę wiercenia, jaką umożliwia dane urządzenie. Parametr ten pokazuje, jak duże otwory w ścianie można wykonać dzięki używanej młotowiertarce. O tym, czy wiercenie w twardym materiale będzie możliwe, decyduje poziom tzw. momentu obrotowego (jest on podawany w niutonometrach). Im wyższy jest ten wskaźnik, tym większa skuteczność narzędzia.

Innym z bardzo ważnych parametrów, na które zawsze powinieneś zwracać uwagę podczas zakupu urządzenia, jest moc młotowiertarki. To właśnie jej poziom wpływa w głównej mierze na długość maksymalnej pracy bez konieczności robienia przerw. Im większa moc tego elektronarzędzia, tym twardszy materiał może zostać poddany obróbce z jego użyciem. Młotowiertarka 1500W (może być to np. młotowiertarka Graphite) bez trudności poradzi sobie z betonem czy marmurem, lecz w przypadku urządzeń o niższej mocy może nie być to już takie proste.

Jak widać, młotowiertarka to urządzenie, którego posiadanie to wręcz konieczność podczas różnych prac budowlanych i remontowych. Oprócz podstawowych funkcji powinieneś zwrócić uwagę także na dodatkowe opcje. Dzięki nim Twoja praca będzie nie tylko bardziej komfortowa, lecz także efektywniejsza. Choć urządzenia znanych marek, wyposażone w szereg atutów, to produkty z górnej półki cenowej (modele top są nieco droższe niż standardowe urządzenia), powinieneś zdecydować się na zakup. Dobrej jakości młotowiertarka to must have podczas remontu.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.