Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Dolnopłuk - jak wybrać? jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Dolnopłuk to podstawowy dziś, najczęściej spotykany i najpopularniejszy typ spłuczki ustępowej.

Czym jest dolnopłuk?

Dolnopłuk jest spłuczką montowaną tuż powyżej muszli sedesowej (dno do około 12-15 cm powyżej górnej krawędzi muszli), ale zawsze oddzielną. W przypadku kompaktów spłuczki są zintegrowane z muszkami, a górnopłuki montowane są w dowolnym miejscu pod sufitem (dlatego nie uruchamia się ich przyciskiem, tylko ciągadłem).

Dolnopłuk czy górnopłuk?

W zdecydowanej większości dolnopłuk jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej estetycznym od górnopłuku. Rezygnuje się z niego tylko tam, gdzie ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń nie ma miejsca na spłuczkę tuż powyżej muszli ustępowej.

Dolnopłuki i górnopłuki mają takie same mechanizmy zamykające, choć zewnętrznie różnią się systemem uruchamiania spustu.

Jak działa dolnopłuk?

W gruncie rzeczy mechanizmy spłukujące dolnopłuków są dość skomplikowane. Naciśnięcie przycisku unosi w górę korek, a woda się wylewa. Kiedy jej poziom się obniża, korek powoli opada na dno, przytrzymywany przez prowadnicę na odpowiednim miejscu. Jednocześnie otwiera się zawór wpustowy, którego zamknięcie spowodowane jest podniesieniem pływaka. Spust i zawór wpustowy nie są ze sobą bezpośrednio połączone i działają niezależnie, co jest o tyle korzystne, że w przypadku awarii spowodowanej na przykład osadzającym się kamieniem, można stosunkowo łatwo naprawić dany element lub w razie potrzeby naprawić go.

Konstrukcje dolnopłuków

Choć w każdym dolnopłuku mechanizm wygląda mniej więcej tak samo, poszczególne modele mogą wyglądać różnie, co wiąże się z miejscem i sposobem ich montażu.

Dolnopłuk podtynkowy, czyli dolnopłuk do zabudowy przystosowany jest do montażu na stelażu zestawu podtynkowego. Oczywiście w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary, ponieważ nie wszystkie stelaże mają ten sam rozmiar.

Dolnopłuk narożny ma konstrukcję przystosowaną do montażu w narożach. Wiąże się to ze zmienionym kształtem obudowy: może mieć przekrój trójkąta lub wielokąta.

Dolnopłuk wąski jest przeznaczony do montażu w małych łazienkach i może być nieznacznie głębszy i wyższy od klasycznych, zwykle jednak po prostu jest od nich mniej pojemny (do 5-6 litrów zamiast 8-10).

Dolnopłuk klasyczny to najbardziej znana konstrukcja o dużej pojemności, szersza od miski ustępowej, mocowana na jednej ścianie.

Producenci i warianty dolnopłuków

Znacznie częściej niż marka producenta dolnopłuku, kryterium wyboru staje się estetyka wykonania. Większość dolnopłuków wykonana jest z polipropylenu, który jest trwały, lekki, elastyczny, ale ma jedną wadę – z czasem żółknie, co sprawia, że po kilku latach spłuczka przestaje dobrze wyglądać. Jeśli zaś chodzi o marki to Jantar, Cersanit czy Rawka to dominujące marki. Warto jednak przed zakupem upewnić się, że dany model nie tylko dobrze wygląda i jest oznaczony logo właściwego producenta, ale też czy ma konstrukcję standardową, czy zmienioną, ponieważ od tego zależy, czy da się kiedyś w przyszłości dokupić uszczelki lub nowe mechanizmy – stare zawsze dość szybko pokrywają się kamieniem i osadami.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.