Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Domowa stacja uzdatniania wody – jaki system filtrujący wodę do domu wybrać?

| 0 Komentarzy
Pragniesz mieć zdrową i czystą wodę, ale nie wiesz, jakiego systemu uzdatniania powinieneś używać? Sprawdź!

Pragniesz mieć zdrową i czystą wodę, ale nie wiesz, jakiego systemu uzdatniania powinieneś używać? Sprawdź!

Polecane filtry do wody

System uzdatniający wodę w domu, czy jest konieczny?

Zarówno woda wodociągowa, jak i ta pochodząca z przydomowej studni wymaga uzdatniania. Dzięki zastosowaniu systemu uzdatniania wody w domu usuwasz kamienny osad, pozbywasz się bakterii, a także masz możliwość wzbogacić ją o makroelementy takie jak żelazo i mangan. Zmiękczacz wody to urządzenie działające automatyczne, zasilane energią elektryczną. Standardowo urządzenie zbudowane jest ze zbiornika filtracyjnego, głowicy sterującej oraz zbiornika na solankę. Zbiornik filtracyjny to podstawa pracy systemu uzdatniania wody, tutaj wykorzystana jest żywica jednowymienna odpowiedzialna za oczyszczanie wody. W głowicy sterującej odbywa się proces czyszczenia urządzenia. Wspomniana wcześniej solanka służy do regeneracji całego układu. Przyjmuje się, że woda wodociągowa, zwana popularnie kranówką, jest zdatna do picia, jednak dzięki uzdatnianiu barwa i zapach wody znacznie się poprawiają. Warto zaznaczyć, że filtr do wody zmiękczający jest przydatny, gdy w gospodarstwie domowym jest wiele osób. Instalacja do domu jednorodzinnego to oszczędność pieniędzy, gdyż nie musimy kupować wody butelkowanej. Domowa oczyszczalnia wody to nie tylko pieniądze zaoszczędzone na zakupach, lecz także przedłużenie żywotności gospodarczych sprzętów. Oczyszczanie chroni sprzęty AGD przed zniszczeniami powodowanymi przez pojawianie się osadu z kamienia. Dodatkowo wzrasta wydajność takich urządzeń jak zmywarka oraz pralka. Odżelaziacz wody chroni Twoje gospodarstwo domowe przed drogimi naprawami na długie lata. Miękka woda to mniejsze zużycie środków piorących i myjących, gdyż zanieczyszczenia są usuwane efektywniej i szybciej. Zmiękczenie wody to dbanie nie tylko o sprzęty AGD, lecz także nasz wygląd. Twarda woda powoduje, że włosy stają się matowe i sztywne, skóra zaś ziemista. Osad z wody działa negatywnie na gruczoły łojowe, co powoduje przesuszanie. Zwiększa się ilość wydzielanego sebum, które jest siedliskiem bakterii, co jest przyczyną powstawania niedoskonałości i wyprysków. Warto zaznaczyć, że woda o niekorzystnym składzie ma szkodliwy wpływ na skórę dzieci. Po kąpieli w twardej wodzie można zaobserwować podrażnienia na ciele. Filtry do wody uchronią skórę Twoich pociech przed uszkodzeniami i uczuleniami.

Jak działa uzdatniacz wody?

Uzdatniacz wody działa na bieżąco, co oznacza, że woda miękka nie jest nigdzie magazynowana. Z kranu leci już zmiękczona, a jeszcze kilka sekund temu była twarda. Nieprzefiltrowana woda zostawia swój ślad nie tylko na naszym zdrowiu, lecz także widoczna jest w postaci osadu z kamienia na kabinach prysznicowych, armaturze łazienkowej czy sztućcach. Zmiękczanie polega właśnie na eliminowaniu czynników, które to powodują: magnezu i wapnia. System zmiękczania wody w domu usuwa jony odpowiedzialne za powstawanie osadu, jednak wzbogaca wodę o sód. Jest on wytrącany podczas przepływu wody przez uzdatniacz wody. Osoby wrażliwe na ten pierwiastek muszą szczególnie uważać podczas spożywania przefiltrowanego płynu. Następnym etapem jest solankowanie żywicy zmiękczającej, czyli inaczej regeneracja zmiękczacza wody. Wcześniej wytworzona solanka przepływa przez złoże filtrujące w odwrotnym kierunku, niż woda, która zbiera jony wapnia i magnezu. Na ich miejsce ponownie trafiają minerały i nasz filtr jest znów gotowy do użycia. Ostatnim etapem wyróżnianym podczas całego procesu uzdatniania wody jest płukanie, które dzielone jest na dwie fazy. Pierwszy krok to płukanie wsteczne, podczas którego woda przepływa od dołu układu w górę, wypłukując pozostałości roztworu solnego. Następnie tzw. popłuczyny trafiają do odpływu. Regenerację zmiękczacza kończy płukanie czystą wodą. Po tym etapie filtr oczyszczający powraca do pierwotnego stanu.

 

Popularne metody uzdatniania i wody – rodzaje filtrów

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dających zadowalające efekty. Przydomowa stacja uzdatniania wody może być mechaniczna, polegać na dezynfekcji lub być poddana procesowi koagulacji. Chcąc założyć cały system, musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów. Metoda, którą wybierzemy, powinna być dostosowana do naszego domu. Najpopularniejsze opcje to:

  • Napowietrzanie uzdatnianej wody. Polega na dodawaniu do wody tlenu, który usuwa rozpuszczone w niej gazy i związki organiczne. Niekiedy jest to pierwszy etap przed faktycznym usuwaniem kamienia z wody. Dzięki zastosowaniu takiej technologii masz pewność, że nie będzie ona mętna. Dodatkowo nie są wprowadzane żadne substancje chemiczne, dlatego smak i zapach pozostaje bez zmian.
  • Koagulacja. Polega na łączeniu drobnych cząsteczek rozpuszczonych w wodzie w tzw. koloidy, które są usuwane. Urządzenie, w którym woda poddawana jest procesowi koagulacji, pozwala na usunięcie jonów wapnia i magnezu. Koagulacja jest procesem skutecznym również podczas usuwania metali ciężkich i bakterii. Jest to najpopularniejszy sposób do uzdatniania wody w oczyszczalni ścieków.
  • Filtracja mechaniczna. Instalacja mechanicznie oczyszczająca wodę wykorzystuje piasek kwarcowy, zamknięty w kolumnach o dużej wydajności. Takie domowe uzdatnianie wody to nie tylko zmiękczanie wody, lecz także usunięcie wszystkich zanieczyszczeń stałych. Taki rodzaj uzdatniania wody wymaga regularnej wymiany siatek filtracyjnych, a częstotliwość ich zmieniania jest zależna od stopnia zanieczyszczenia wody.
  • Światło ultrafioletowe. Prawie każdy z filtrów na jednym z etapów wykorzystuje do oczyszczania wody lampę bakteriobójczą UV, która zabija pozostałe po procesie filtracji bakterie i wirusy. Proces ten jest niezwykle ciekawy, gdyż podczas dezynfekcji wody nie używa się żadnych środków chemicznych. W związku z tym smak, zapach i barwa wody zostają niezmienione. Standardowo lampa wystarcza na około 8000-10000 godzin, co w praktyce przekłada się na konieczność wymiany po roku użytkowana.

Technika uzdatniania wody zależna jest nie tylko od składu wody, lecz także jej pochodzenia. Innemu procesowi poddana zostanie woda wodociągowa, a innemu ta, która pochodzi z własnego ujęcia przy gospodarstwie domowym. Kiedy pobieramy wodę ze studni głębinowej, niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznej firmy, która podejmie się zaprojektowania systemu pod Twoje potrzeby.

Jak dobrać odpowiednie urządzenia?

Trudno jednoznacznie wskazać, jaka powinna być odpowiednia stacja uzdatniania wody. Domowa instalacja bez dwóch zdań musi być dostosowana do potrzeb mieszkańców oraz dobrana pod parametry wody. Nie ma idealnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym przypadku. Bardzo twarda woda wymaga zastosowania innej technologii niż woda miękka. Zanim zdecydujesz się na uzdatnianie wody pitnej w domu, wykonaj analizę składu wody. Próbkę możesz pobrać samodzielnie lub zgłosić się do sanepidu i poczekać na przyjazd pracownika najbliższej stacji. Koszt analizy to około kilkaset złotych, ale pozwoli to na dobranie odpowiedniego sposobu oczyszczania wody do Twojego gospodarstwa domowego. Odpowiednie urządzenie to takie będące łatwe w obsłudze oraz proste w utrzymaniu. Niektóre systemy wydają się dużo tańsze, jednak ich eksploatacja jest droga. W rezultacie musisz wymieniać złoża filtrujące co 3-4 miesiące, co jest znaczącym wydatkiem. Sprawdzaj również ogólną sprawność poszczególnych elementów, które wchodzą w skład całej instalacji. Nie zapominaj o regularnej konserwacji wydłużającej żywotność systemu. Domowa stacja uzdatniania wody powinna podnosić komfort życia codziennego całej rodziny. Pozwala nie tylko cieszyć się zdrową i pyszną wodą z kranu, lecz także dba o kondycję naszej skóry i urządzeń domowych. Pamiętaj, że zainwestowane pieniądze w odpowiedni dla Twojego gospodarstwa domowego zmiękczacz wody to przedłużenie żywotności urządzeń AGD oraz piękniejsze włosy i cera.

Jakie są koszty domowej stacji uzdatniającej wodę?

Koszt zależy od wybranej technologii uzdatniania, ale filtry do wody nie powinny dobierane być samodzielnie. Wybór odpowiedniego rozwiązania pasującego do Twojego domu należy powierzyć specjalistycznej firmie. Czynniki, które bierze pod uwagę fachowiec to: liczba osób w gospodarstwie domowym, liczba łazienek w budynku, średnie zużycie wody, wielkość miejsca przeznaczonego na instalację oraz preferencje mieszkańców co do smaku i zapachu wody. Filtry do uzdatniania wody muszą być zamontowane w domu, najlepiej w dedykowanym do tego przestronnym pomieszczeniu np. pokoju gospodarczym, kotłowni, piwnicy czy garażu. Podzlewozmywakowy filtr do wody Aquaphor według producenta zapewnia krystalicznie czystą wodę i pełną ochronę antybakteryjną. Zestaw trzech filtrów wyprodukowany został z myślą o zdrowiu domowników, zapewnia usunięcie z wody chloru, metali ciężkich, pestycydów, produktów ropopochodnych oraz toksyn i alergenów. Dzięki unikalnej technologii filtracja odbywa się aż 4 razy szybciej w porównaniu ze standardowym filtrem. Filtr do wody BWT to rozwiązanie dla większości gospodarstw domowych. Firma była wielokrotnie nagradzana za filtr jednodźwigniowy E1, który jest wydajny, prosty w użyciu i zapewnia wysoką funkcjonalność. Wkłady do filtrów są łatwo dostępne i nie ma konieczności posiadania specjalnych umiejętności, aby je wymienić. Filtr do wody Brita to stacja uzdatniania, która gwarantuje zarówno zmiękczenie jak i filtrację wody. Usuwane są z niej wszystkie niepożądane zanieczyszczenia oraz inne elementy. Producent oferuje sprzęt najwyższej jakości, dlatego proponuje aż 48 miesięcy gwarancji. Filtr do wody Onnline jest kompaktowym zmiękczaczem. Większość modeli posiada elektroniczne sterowanie, co powoduje, że urządzenie jest proste w użytkowaniu. Posiada regulowane zużycie soli, które dostosować możesz pod twardość wody występującą w Twoim kranie. System uzdatniania wody w domu to inwestycja warta przemyślenia. Choć może wydawać się sporym wydatkiem, korzyści płynące z jego montażu szybko zrekompensują Ci poniesione koszty.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.