Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Domowe frytki – przepis na frytki w garnku, frytkownicy i piekarniku

| 0 Komentarzy
Ziemniaki to istna kopalnia obiadowych możliwości. Dowiedz się, jak przyrządzić z nich najlepsze frytki.

Przyrządzenie idealnych, chrupiących frytek to wyzwanie. Sprawdź, jak zrobić je w piekarniku, garnku lub frytkownicy. Jakie będą najlepsze?

Jak zrobić domowe frytki?

Niektórym słowo „frytki” przywodzi na myśl jedynie fast food, co często kojarzy się raczej pejoratywnie. Tymczasem, korzystając z dosłownego tłumaczenia, szybkie jedzenie nie musi koniecznie być czymś niezdrowym. Wręcz przeciwnie – nie dość, że ziemniaki, z których najczęściej wykonuje się frytki, są bogate w substancje odżywcze i witaminy, to w dodatku wcale nie muszą być przyrządzane w wysokokalorycznej wersji. Frytki mogą być świetną propozycją solo lub jako dodatek do warzywnych burgerów albo kolorowych sałatek.

Polecane frytkownice

Jak zatem zabrać się za domową produkcję frytek? Przygotowania należy zacząć od podjęcia decyzji dotyczącej rozmiaru posiłku, który chcesz przygotować. Frytek nie warto robić na zapas – są najlepsze przez dość krótki czas po przygotowaniu. Zależnie od tego, czy ma to być Twój obiad, czy tylko przekąska oraz czy zamierzasz jeść sam lub z kimś – zapewne będzie to od kilku do kilkunastu sztuk ziemniaków. Najlepiej wybierz egzemplarze możliwie zbliżone do siebie wielkością.

Ziemniaki porządnie wyczyść pod bieżącą wodą – możesz do tego celu użyć drewnianej szczoteczki, szczególnie jeżeli zdecydujesz się pominąć następny krok, a mowa o obieraniu warzyw. Od dawna wiadomo, że najwięcej minerałów i dobroczynnych składników znajduje się tuż pod skórą, a zdejmując ją, znacznie ograniczasz ich spożycie. Możesz jednak spróbować upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i wykorzystać znaną metodę zero waste – odłożyć czyste obierki, a później zrobić z nich pyszne i chrupiące chipsy.

Tak przygotowane ziemniaki ułóż na desce do krojenia i, używając dużego, ostrego noża (lub karbowanej krajalnicy, jeśli taką masz), pokrój w równe plastry. Mogą być cienkie lub grube, w zależności od preferencji – kluczem jest jednak zbliżona grubość plastrów, która pozwoli na równomierną obróbkę termiczną. Plastry pokrój w paski, umieść w dużej misce i zalej chłodną wodą. Mogą chwilkę poczekać, aż wytrąci się skrobia. Wtedy osusz je na ręczniku i przejdź do następnych etapów.

Jak zrobić frytki w piekarniku?

Tak przygotowane frytki mogą zostać poddane dalszej obróbce na kilka sposobów. Każdy z nich nada im innego, unikatowego charakteru i wpłynie na konsystencję oraz kaloryczność finalnego dania. Aby frytki z piekarnika wyszły idealne, temperatura powinna być ustawiona na 200 stopni Celsjusza i włączony termoobieg. W trakcie rozgrzewania piekarnika, dodaj do suchych frytek odrobinę oleju, ulubione zioła (np. suszone oregano, rozmaryn czy lubczyk) lub ulubioną mieszankę przypraw.

Po dokładnym rozprowadzeniu marynaty na każdym kawałku, ułóż frytki na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Umieść ją w piekarniku i pozostaw tam przez następne 20 minut, obracając w połowie na drugą stronę, aby równo się upiekły. Czas pieczenia uzależniony jest od rozmiaru kawałków, z reguły jednak nie trwa to dłużej niż ok. 30 minut. Po tym czasie zwiększ temperaturę do 220 stopni i pozostaw na kolejne 10 minut, aby ziemniaki stały się chrupkie i rumiane z zewnątrz, a miękkie w środku.

Gotowe ziemniaki wyjmij z piekarnika, odczekaj chwilkę, aż przestygną i przesyp je do miski. Jeśli w trakcie pieczenia pozostało na nich zbyt dużo tłuszczu, na który nie masz ochoty – ponownie połóż je na kawałku ręcznika papierowego i lekko odciśnij (uważając jednak, aby nie połamać delikatnych kawałków). Po krótkim przestudzeniu posyp solą i podawaj z ulubionymi sosami albo daniem głównym – będą idealne!

Jak zrobić frytki w garnku?

Kolejnym sposobem na doskonałe domowe frytki jest usmażenie ich w garnku. Do tego celu będzie Ci potrzebny przede wszystkim duży garnek, najlepiej wysoki i proporcjonalnie dość wąski, olej do smażenia, opcjonalnie porządna łyżka cedzakowa (lub metalowe, głębokie sitko) oraz wyłożona ręcznikami papierowymi miska, do której będziesz mógł przełożyć swoje kulinarne dzieło sztuki, gdy będzie już gotowe.

Wybrany olej do smażenia wlej do garnka – w tym celu doskonale sprawdzi się klasyczny olej rzepakowy lub na przykład olej słonecznikowy, który nada ziemniakom delikatnego, lekko orzechowego posmaku. W przypadku smażenia na głębokim tłuszczu kluczowa jest odpowiednia temperatura oleju – dzięki niej, po wrzuceniu warzyw do garnka po zewnętrznej stronie każdego kawałka utworzy się chrupka warstewka izolacyjna, która sprawi, że ziemniaki nie wchłoną zbyt dużo tłuszczu.

Przed umieszczeniem ziemniaków w tłuszczu możesz je przez chwilkę podgotować, aby lekko zmiękły – dzięki temu później wystarczy mniej czasu we wrzącym tłuszczu. Kiedy olej osiągnie odpowiednią temperaturę (można to poznać po tym, że zaczyna leciutko dymić), delikatnie umieść porządnie osuszone frytki w garnku. Do tego celu możesz użyć łyżki cedzakowej lub na wzór frytownicy zanurzyć warzywa razem z głębokim sitkiem.

Kiedy kawałki ziemniaków się zrumienią, możesz założyć, że są już idealnie usmażone i ostrożnie przełożyć do miski, aby je odsączyć z oleju. Wtedy jest też odpowiedni moment na przyprawy – jeśli masz ochotę na coś nowego, koniecznie wypróbuj wersję z wędzoną papryką, kolendrą i szczyptą soli. Tak przygotowane frytki, ze względu na brak składników pochodzenia zwierzęcego, mogą z powodzeniem uzupełnić danie wegetariańskie, a nawet wegańskie.

Jak zrobić domowe frytki we frytkownicy?

Tradycyjne frytkownice (np. klasyczna frytkownica gastronomiczna) działają niemal identycznie jak wypełniony tłuszczem garnek, dzięki czemu frytki wychodzą podobnie smaczne, ale sam proces przygotowania jest jeszcze łatwiejszy. Tutaj także należy umieścić tłuszcz w misie, ale dzięki technologii stosowanej przez producentów, frytkownice DeLonghi poinformują Cię na przykład, że tłuszcz osiągnął pożądaną temperaturę i to właściwy moment, by umieścić frytki w urządzeniu.

Możesz dzięki temu poeksperymentować i najpierw przesmażyć ziemniaki w temperaturze ok. 130-140 stopni, następnie wyjąć je i osuszyć, tłuszcz rozgrzać do 180-190 stopni i ponownie umieścić w nim kawałki. Cały zabieg nie powinien zająć więcej niż kilka minut, a efekty są zdecydowanie warte zachodu. Tak przyrządzone frytki, po porządnym odsączeniu tłuszczu, również możesz doprawić wedle własnego uznania.

Możesz zdecydować się na zdrowsze, niskokaloryczne rozwiązanie. W tym celu przyda się frytownica niskotłuszczowa, na przykład frytownica Philips lub frytkownice Tefal. Za jej pomocą szybko stworzysz dowolne danie, a frytki mogą stanowić jego bazę lub dodatek. Decyduj, czy przyrządzasz je bez tłuszczu, czy z małą ilością tłuszczu (możesz stworzyć prostą marynatę, jak w przypadku przepisu z udziałem piekarnika). Frytkownice beztłuszczowe mają także tę zaletę, że jedzenie, które w nich później odgrzewasz, wciąż jest soczyste, smaczne i chrupiące.

Ziemniaki na frytki – jaką odmianę wybrać?

Aby domowe frytki były złote i rumiane, miały idealną strukturę, konsystencję i – co najważniejsze – smak, przed obróbką termiczną można poddać je różnym zabiegom, mającym na celu uzyskanie jak najlepszego efektu. Jako stosunkowo proste danie, frytki mogą być przygotowywane z właściwie dowolnej odmiany ziemniaków – większość nada się do tego celu i będzie smakować wyśmienicie. Może masz swój ulubiony gatunek?

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do zadania, a tego typu decyzje to dla Ciebie czarna magia, być może przyda Ci się podpowiedź, jaka odmiana ziemniaków najlepiej sprawdzi się do produkcji frytek. Ziemniaki na frytki powinny być twarde, zwarte i mączyste, dzięki czemu mają szanse stać się pyszne i chrupkie, a jednocześnie odpowiednio kruche i miękkie w środku. Jeśli masz taką możliwość i kupujesz ziemniaki na targu – poproś osobę, która je sprzedaje, o pomoc w wyborze.

Jeśli jednak nie masz możliwości podjęcia dyskusji ze znawcą ziemniaków, zanotuj sobie nazwy odmian najlepszych do smażenia i pieczenia, a następnie szukaj ich w trakcie zakupów. Należą do nich: Irys, czyli wczesna odmiana o białawym miąższu i równych bulwach, Irga, typ średnio-wczesny, biało-kremowy, lekko mączysty, podłużny Flaming o lekko różowym podtonie, jasnożółty Orlik oraz równiutkie ziemniaki Santa.

Jak przyrządzić najsmaczniejsze frytki?

Najważniejszą zasadą w przypadku przyrządzania domowych frytek, jest dostosowanie przepisu do gustu – Twojego i osób, które chcesz swoim daniem poczęstować. Jeśli bardzo lubisz wybitnie pikantne potrawy, posyp gotową potrawę ostrą papryką, a jeśli nie wyobrażasz sobie jeść frytek bez dodatku ketchupu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby go użyć. Przy użyciu beztłuszczowej frytownicy eksperymentowanie jest jeszcze łatwiejsze – układając frytki na płycie grzewczej, możesz razem z nimi umieścić tam gałązki ziół, czosnek lub inne aromatyczne dodatki.

Klasyczne, polskie ziemniaki wspaniale sprawdzają się w roli bazy lub dodatku do posiłku. Nie są jednak jedynym warzywem, przy którego użyciu z powodzeniem można wykonać frytki. Wiele warzyw korzeniowych i bulwiastych także doskonale nadaje się do robienia z nich frytek, wystarczy tylko wiedzieć, w jaki sposób poddać je obróbce. Różnicując swoje posiłki w ten sposób, dostarczasz organizmowi niezbędnych makro- i mikroelementów, a także wszystkich witamin i minerałów.

Jednym z najbardziej oczywistych wyborów na mniej typowe frytki są oczywiście słodkie ziemniaki, czyli bataty. Te ciekawe warzywa bulwiaste o lekko słodkawym smaku i ładnej, lekko pomarańczowej barwie, mogą być zjadane zarówno w skórze, jak i bez niej. Także świetnie nadają się do pieczenia w piekarniku oraz smażenia. Przez obróbkę w parowej frytownicy staną się miękkie i delikatne, a doprawione na słodko mogą nawet stać się bazą zdrowych deserów.

Oprócz słodkich ziemniaków nie sposób nie wymienić na przykład marchewki, która doskonale daje sobie radę w zastępstwie klasycznych ziemniaczanych frytek. Wypróbuj pieczone w piekarniku lub na ruszcie niskotłuszczowej frytkownicy warzywa korzeniowe, takie jak marchew, korzeń selera i pietruszki oraz buraki, doprawione czosnkiem i ziołami, a na pewno przekonasz się do lekkiego gotowania. To kolorowy koktajl witamin.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.