Domowy serwer plików - jaki serwer NAS do użytku domowego?

| 0 Komentarzy
Serwery NAS są niezwykle wygodnym sposobem przechowywania i udostępniania plików. Jak wybrać najlepszy?

Domowy serwer plików NAS (Network Attached Storage – sieciowa pamięć masowa) to Twoja prywatna chmura danych. Jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli masz już dość zajmujących porty USB i łatwych do zgubienia czy zapamiętania zawartości pendrive’ów oraz przenośnych dysków twardych. Jego zalety docenisz również w przypadku, gdy posiadasz rozbudowaną sieć domową złożoną z kilku komputerów, nowoczesnej drukarki czy urządzeń Smart lub chcesz mieć dostęp do swoich plików z każdego miejsca na świecie.

Jaki serwer domowy wybrać?

NAS to w gruncie rzeczy niewielki komputer wyposażony w jeden lub kilka dysków twardych i podłączony do Twojego routera. Dzięki temu jest w stanie komunikować się z każdym sprzętem podpiętym do domowej sieci oraz udostępniać niektóre lub wszystkie pliki autoryzowanym urządzeniom z zewnątrz. Nawet tani domowy serwer plików może zapewnić aż kilkadziesiąt terabajtów przestrzeni na dane, dalece przewyższając komercyjne chmury internetowe. Zauważalnie lepsza jest też szybkość transferu, zwłaszcza w ramach sieci lokalnej.

Urządzenie takie jak serwer plików QNAP stanowi więc bardzo interesujący dodatek do Twojego domu. Jego zalety docenisz szczególnie, jeżeli potrzebujesz miejsca na bezpieczne przechowywanie dużej ilości danych bądź chcesz je współdzielić między różnymi sprzętami w domu i poza nim. Mały serwer domowy często pozwala też bezpośrednio odtwarzać multimedia na ekranie telewizora. Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie, docenisz możliwość szyfrowania oraz zabezpieczania hasłem folderów i kont użytkowników.

Polecane serwery plików

Dlaczego warto mieć w domu serwer NAS?

Na pewno dobrze znasz problemy związane z przenoszeniem plików, takie jak szukanie na ostatnią chwilę przed wyjściem z domu pendrive’a, na którym zostało jeszcze dość miejsca. Wrzucanie plików na skrzynkę mailową albo błyskawicznie zapełniający się sieciowy serwer też potrafi być frustrujące. Przenośne dyski są głośne i niezbyt szybkie. Jeżeli zaś masz ich kilka, łatwo zapomnieć, na którym co się znajduje. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest domowy serwer plików Wi-Fi.

Ponieważ pozostaje on stale podłączony do Twojego routera, wszystkie domowe urządzenia posiadają pełny lub częściowy dostęp do przechowywanych na nim plików. NAS jest więc idealnym miejscem na przechowywanie danych i multimediów. Obrobione na komputerze zdjęcia czy filmy z wyjazdu skopiujesz na serwer, skąd dostęp do nich uzyska telewizor czy smartfon. W ten sposób z łatwością stworzysz bibliotekę wspomnień, które możesz przywołać w każdym momencie.

Jest to również doskonały sposób na zabezpieczenie Twojej kolekcji multimediów. Fizyczne nośniki danych są narażone na zniszczenie. Płyty kompaktowe z czasem tracą swoje właściwości i mogą być po jakimś czasie niemożliwe do odczytania. Jeżeli chcesz więc zabezpieczyć swoją płytotekę, nie ma na to lepszego rozwiązania niż domowy NAS. Z jego zalet skorzystasz również podczas tworzenia kopii zapasowej wrażliwych danych. Archiwa oraz foldery mogą być dodatkowo szyfrowane czy mieć ograniczany dostęp, tak z zewnątrz, jak i w sieci lokalnej.

Serwer NAS nie tylko stanowi bank danych wszystkich domowników, ale też pozwala uniknąć utraty wrażliwych plików w wypadku zniszczenia, zgubienia lub kradzieży komputera czy telefonu. Jeżeli skonfigurujesz dostęp z zewnątrz, po wpisaniu adresu i hasła skomunikujesz się z nim z dowolnego miejsca na świecie, po czym ściągniesz albo załadujesz potrzebne dane. Niektóre modele potrafią również odtwarzać najpopularniejsze formaty plików, co może oszczędzić Ci inwestycji w Smart TV.

Możliwości domowych serwerów NAS

Praktycznie każdy NAS do domu potrafi pracować jako serwer plików USB. Jeżeli operujesz na dużych ilościach danych, transfer przyspieszysz przewodowo, łącząc komputer z serwerem. Również kopiowanie danych między NAS a przenośnym dyskiem czy pendrive’em jest zauważalnie szybsze po podłączeniu urządzenia bezpośrednio do serwera. W ten sposób możesz też zgrać zdjęcia i filmy z aparatu albo wrzucić muzykę na swój przenośny odtwarzacz czy telefon.

Dostęp spoza domowej sieci zapewnia serwer plików FTP lub SSH, które łatwo skonfigurujesz w systemie operacyjnym Twojego NAS-a. Jest to doskonałe rozwiązanie usprawniające zdalne zarządzanie plikami i uprawnieniami do nich. Możesz na przykład skonfigurować folder tak, by Twoi domownicy czy znajomi mogli do niego dane wrzucać oraz pobierać, ale już nie kasować czy nadpisywać. Ułatwia to zebranie w jednym miejscu materiałów z wyjazdu czy rodzinnej uroczystości.

Serwer plików RACK to raczej rozwiązanie bardziej profesjonalne, na które w domu nie ma miejsca. Ale nic straconego. Zbliżone możliwości przy znacznie mniejszych wymiarach oraz lepszej estetyce zapewnia serwer plików Synology czy QNAP. Umieszczone w nim dyski twarde skonfigurujesz do pracy w trybie RAID, przyspieszając ich pracę i minimalizując ryzyko utraty danych w razie awarii części macierzy. Dzięki opcji automatycznego kasowania niektórych plików po określonym czasie domowy NAS świetnie spisuje się jako centrum monitoringu.

Jak stworzyć domowe centrum multimedialne z NAS?

Serwery NAS dostępne są w wersjach z zainstalowanymi dyskami twardymi i bez nich. Choć profesjonalne rozwiązania mogą mieć miejsce nawet na kilkadziesiąt dysków, w urządzeniach domowych standard to dwie lub cztery kieszenie 3,5 cala. Szukając idealnego serwera NAS, zwróć przede wszystkim uwagę na maksymalny rozmiar pojedynczego dysku i liczbę dostępnych slotów. Jeżeli planujesz budowę macierzy RAID 4 lub RAID 5, serwer z dwoma kieszeniami nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Mając już zakupiony serwer i umieszczone w nim dyski, możesz przejść do konfiguracji. Zazwyczaj przeprowadzana jest ona zdalnie z poziomu Twojego komputera za pomocą intuicyjnego kreatora, który podpowie Ci, jak podzielić przestrzeń oraz jaki system plików wybrać. Całość instalacji nie powinna Ci zająć więcej niż kilka minut, nawet jeżeli nie masz doświadczenia z podobnymi urządzeniami. Po pierwszym uruchomieniu podłączony do sieci domowej serwer NAS jest już gotowy do pracy.

Z poziomu komputera lub smartfonu bez trudu przeniesiesz na NAS pliki multimedialne. Do ich odczytania wystarczy przeglądarka internetowa lub dedykowana aplikacja dostarczona przez producenta sprzętu. Zwykle automatycznie wykrywa ona NAS podpięty do lokalnej sieci i wyświetla zgromadzone na nim pliki. Z poziomu Smart TV, laptopa czy telefonu możesz bezpośrednio odtworzyć przechowywane na nim multimedia.

Niektóre NAS-y są dodatkowo wyposażone w prosty pilot pozwalający na nawigację po plikach z poziomu monitora lub telewizora. W takim przypadku to serwer pełni funkcję odtwarzacza multimediów. Niezależnie od tego, jakie zastosowanie dla niego planujesz, NAS stanowi znakomite rozwiązanie do domu. Pozwala niezwykle łatwo magazynować oraz udostępniać pliki i stanowi zabezpieczenie przed nagłą utratą ważnych danych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.