Dysperbit - co to jest? Jak wybrać?

| 0 Komentarzy
Wykonując hydroizolację, użyć należy najlepszych materiałów, tak powłoka była odporna na czynniki zewnętrzne.

Co to jest dysperbit?

Mówiąc krótko, można określić go jako dyspresyjną hydroizolację opartą na masie asfaltowo-kauczukowej. W jej skład wchodzi asfalt ponaftowy, który jest w odpowiedni sposób modyfikowany przy użyciu syntetycznego kauczuku. Niezwykle istotną kwestią jest także dodanie specjalnych środków emulgujących, substancji, które obniżają temperaturę krzepnięcia wody, a także tak zwanych inhibitorów korozji. Wszystko to sprawia, że produkt ten jest doskonałym materiałem do przygotowania trwałych powłok hydroizolacyjnych.

Po co dysperbit jest stosowany? Przede wszystkim w celu zabezpieczenia takich elementów jak pokrycia dachowe, wykonania izolacji fundamentów, ścian, łazienek, pralni, a także do gruntowania podłoża.

Co daje dysperbit? Należy zwrócić uwagę na to, iż może być on zastosowany w sposób natychmiastowy, bez podgrzewania. Tworzy bardzo elastyczną powłokę, która wyróżnia się odpornością na działanie wody i zmienną temperaturę, a także nieinwazyjnym wpływem na takie materiały jak styropian.

Dysperbit – jak stosować?

Omawiany środek nie wymaga podgrzania przed użyciem, jednak może być stosowany wyłącznie przy temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza i tylko wtedy, gdy z nieba nie pada deszcz. Chcąc nałożyć powłokę, wcześniej należy dokładnie oczyścić wybraną powierzchnię. Pamiętać trzeba również o uzupełnieniu wszelkich ewentualnych ubytków w jej strukturze. Dysperbit nakładany jest w kilku warstwach – pierwsza z nich służy do zagruntowania materiału i dlatego należy produkt rozcieńczyć z wodą (w stosunku 1:1), dopiero potem nakładane są kolejne, zasadnicze warstwy (już bez rozcieńczania). Każda z nich powinna mieć około 1 mm grubości. Przed nałożeniem warstwy, należy zaczekać aż wyschnie poprzednia. Po tym czasie produkt zmienia barwę z brunatnej na czarną. Jeżeli powłokę kładziemy na dachu, na koniec należy wszystko posypać posypką papową.

Polecane zestawy narzędzi

Wraz z przedstawieniem krótkiego instruktarza na temat tego, jak nakładać dysperbit, warto odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań odnośnie jego działania:

  • Dysperbit – jak długo schnie? Czas schnięcia jednej, milimetrowej warstwy środka trwa przeważnie około 5-6 godzin.
  • Jak przedstawia się zużycie? Jeżeli decydujemy się na jednokrotne nałożenie powłoki o grubości 1 mm, zużycie wynosi ok 1 kg na metr kwadratowy. Należy jednak podkreślić, iż skuteczną ochronę uzyskamy przy dwóch powłokach, a więc wykorzystaniu ok 2 kg na metr kwadratowy.
  • Jaka jest cena dysperbitu? Opakowanie zawierające 20 kg produktu kosztuje około 50 złotych.
  • Czy dysperbit jest szkodliwy? Wyróżnia się on całkowitą nietoksycznością i niepalnością, nie stanowi więc dla nas żadnego zagrożenia. Warto wspomnieć również o tym, iż środek jest w pełni ekologiczny.
  • Czy dysperbit rozpuszcza styropian? Dzięki swojej strukturze i składzie, w żadnym stopniu nie niszczy on styropianu, dlatego może być stosowany także na tego typu powłokach.
  • Czy dysperbit można stosować wewnątrz? Tak, potwierdzeniem tego faktu jest stosowny atest, który posiada produkt.
  • Co lepsze – dysperbit czy abizol? Analizując oba środki, należy podkreślić, iż dysperbit jest przede wszystkim bardziej przyjazny. Nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i nie jest w żadnym stopniu niebezpieczny. Należy podkreślić również fakt, iż abizol jest produktem bardziej materiałochłonnym.

Jaki dysperbit wybrać?

Jak to bywa w przypadku każdego materiału izolacyjnego, powinniśmy decydować się przede wszystkim na producentów sprawdzonych. Spośród firm sprzedających omawiany środek, godne polecenia wydają się być masy bitumiiczne firm Izolex, Izolbet, Greinplast.

Pamiętać należy również o tym, iż omawiany produkt w różnych warunkach będzie potrzebował użycia pewnych dodatkowych środków. Jak to zostało już powiedziane, w przypadku pracy przy pokryciach dachowych, powinniśmy ostatnią warstwę pokryć również posypką papową, która dodatkowo utrwali hydroizolację. Jeżeli natomiast wykonujemy bezspoinowe powłoki dachowe, po pierwszej warstwie zasadniczej należy zatopić w niej specjalną wkładkę zbrojącą wykonaną z welonu szklanego. Po 24 godzinach nakładamy jeszcze przynajmniej dwie warstwy dysperbitu, a na koniec sypiemy posypkę papową.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.