Dziecko a telefon komórkowy. Jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

| 0 Komentarzy
Czy telefon komórkowy jest dobry dla dziecka? Od kiedy a raczej czy dawać smartfony dzieciom?

Dorośli mają z tym problem, ba, wielu Rodziców ma z tym problem, choć twierdzą inaczej. Komórka – atrybut… każdego, nieodłączny element krajobrazu, także – niestety – tego, w którym w ogóle nie jest on potrzebny. Telefon w rękach Dziecka? Kiedyś to było nie do pomyślenia, więc dlatego teraz stało się naturalne…?

Telefony komórkowe a małe dzieci

Nie chodzi tylko o Dzieci kilkuletnie, ale także o… Niemowlęta. Niestety, wielu Rodziców pytanych o to, czy dać Dziecku smartfon, odpowiadają „dlaczego nie? Niech sobie popatrzy, zajmie się, nie będzie płakał, lubi to”. I owszem – Maluszki lubią wszystko, co kolorowe, ruszające się, do tego z dźwiękiem. Nic więc dziwnego, że wpatrują się w ekran jak zahipnotyzowane. Ale warto rozważyć, jaki jest wpływ telefonu komórkowego na Niemowlę, a tutaj nie ma żadnych pozytywnych wieści.

Polecane smartfony

Korzystanie z telefonu komórkowego przez najmłodsze Dzieci ma taki sam wpływ jak oglądanie telewizji. Jest więc wszystko, co najgorsze – przebodźcowanie, do którego dochodzi jeszcze promieniowanie z komórek, często bagatelizowane przez Dorosłych. Rozwój Niemowląt, które mają kontakt z telefonami, nie idzie w dobrym kierunku. Zmniejsza się ilość połączeń nerwowych między półkulami mózgu, bo nie ma on wystarczających stymulantów do ich produkcji. Może nastąpić opóźnienie w rozwoju mowy – danie Dziecku telefonu ma Mu zapewnić rozrywkę, co oznacza, że w tym czasie nikt nie będzie do Niego mówił, bawił się z Nim z nim, pobudzał do myślenia i działania, mobilizował do mówienia. Skąd więc Dziecko ma się nauczyć? Dźwięki, które docierają z telefonu są zniekształcone, często nakładają się na siebie, w efekcie czego Maluch nie zawsze słyszy konkretne słowa – sam więc też zaczyna porozumiewać się wyłącznie dźwiękami. Także zachowanie Dziecka ulega zmianie – przez natłok wrażeń staje się bardziej pobudzone, płaczliwe i rozdrażnione, a nagłe ograniczenie telefonu wzbudza Jego wyraźny sprzeciw. Ponadto, Maluch traci zainteresowanie rzeczywistością, zabawą, kontaktem z Rodzicami – wciąga Go atrakcyjny świat szybkich, kolorowych obrazów, jakże inny od „nudnych” zabawek.

Kiedy kupić dziecku telefon komórkowy?

To, od ilu lat Dziecko powinno mieć telefon, zależy wyłącznie od Rodzica, ale ważny jest też poziom rozwoju Dziecka. To sprzęt elektroniczny, znajomość jego niekoniecznie łatwej obsługi jest niezbędna do prawidłowego korzystania – niektórym Dzieciom może to sprawić kłopot. Poza tym, ważne jest, by Dziecko wiedziało, do czego służy telefon. Niestety, wielu Rodziców dość szybko pokazuje Dzieciom możliwość grania czy oglądania bajek na telefonie, a co za tym idzie – jego nadrzędna, najważniejsza funkcja kontaktowania się z Bliskimi, staje się mało istotna. Jeśli Dziecko od początku jest uświadamiane, do czego naprawdę służy telefon, jak z niego korzystać i w jakich sytuacjach należy to robić, pierwszy telefon dla Dziecka można zakupić w momencie pójścia do szkoły. Warto jednak od samego początku ustalić pewne warunki – używanie go tylko w określonych sytuacjach, kontaktowanie się wyłącznie z Rodzicami/Dziadkami/Rodziną, niekorzystanie z Niego podczas przerw w szkole, nie granie na nim w gry. Problem z ich przestrzeganiem będą miały Dzieci, u których już widać uzależnienie od telefonu, takie, którym dawało się go do grania, zajmowania czasu, zabawiania, bez większych ograniczeń. Odruchowo bowiem Dziecko widzi w telefonie rozrywkę i możliwość zabawy, a nie narzędzie, które ma de facto zapewnić Mu bezpieczeństwo. Dlatego równie ważną kwestią jest to, jaki powinien być telefon dla Dziecka.

Telefon komórkowy dla dziecka

Powinien być możliwie jak najprostszy, z małą ilością funkcji i… tani. Zapewne kwestia „mody” też może mieć znaczenie. Niestety, obecnie Dzieci zwracają uwagę na to, jak się wygląda i co się posiada, dlatego też dobrze działający, ale stary telefon komórkowy w dobie smartfonów może być powodem do drwin. Bardzo ważne jest edukowanie Dzieci nie tylko w zakresie korzystania z telefonu, ale także odnajdywania się w świecie najnowszych technologii, interpretacji otoczenia zdeterminowanego przez modę także w zakresie sprzętów, ludzkich zachowań oraz po prostu – budowanie własnej wartości, która będzie silniejsza niż śmiech koleżanek. Obecnie jest jednak możliwość zakupienia prostych, odpowiednich dla Dzieci smartfonów, które nie będą wzbudzały niezdrowego zainteresowania otoczenia. Niezbędna może się okazać kontrola telefonu Dziecka, do której Rodzic ma prawo i którą – w asyście właściciela telefonu – powinien przeprowadzać nie tylko w celach sprawdzenia opłat, ale ewentualności ściąganych aplikacji, korzystania z nieodpowiednich numerów czy Internetu. Dlatego też bezpieczny telefon dla Dziecka powinien mieć niedostępne opcje nieograniczonego surfowania po sieci czy też instalowania różnego rodzaju programów. To, czy instalować jakąś grę i udostępniać Internet, powinno pozostać decyzją Rodzica – sam doskonale wie, czy skutkiem tego będzie rzadka rozrywka w odpowiednich chwilach, czy też Dziecko uzależnione od telefonu.

Kolejną kwestią, być może nawet najważniejszą, jest także dawanie przykładu Dzieciom. Jeśli Dziecko widzi Rodzica ciągle korzystającego z telefonu – także będzie to robiło, a Rodzic nie będzie miał sensownych podstaw, by Mu tego zabronić – wszak sam daje taki przykład. Obecnie, telefonu służą do wszystkiego, wydaje się, że najmniej do dzwonienia, dlatego też plagą na placach zabaw, w parkach czy urzędach są Dorośli z telefonami, a czasem też Dzieci, którym się je daje do zabawy. Rodzic pochylony nad telefonem to Dziecko pochylone nad telefonem. Chyba każdy powinien to solidnie przemyśleć. 

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.