Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Dzwonek do drzwi - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
O tym, że dzwonek do drzwi jest potrzebny, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak więc wybrać najlepszy?

Dzwonki przewodowe i bezprzewodowe

Logicznym podziałem jest ten, który uwzględnia brak lub obecność kabli. Co ważne, w obu przedziałach ceny są zróżnicowane: od kilkunastu do kilkuset złotych, a poszczególne modele dają możliwość wyboru różnych melodii.

Dzwonki do drzwi przewodowe, a więc te klasyczne, zasilane prądem sieciowym, są bardzo zróżnicowane. Ich podstawową zaletą jest fakt, że nie trzeba martwić się o rozładowane baterie, ale ponieważ w celu ich instalacji trzeba położyć często kilkanaście metrów kabla, bywają kłopotliwe. Wśród dzwonków przewodowych należy wyróżnić kilka grup ze względu na napięcie zasilające: 230, 12, 8 lub 6V.

Dzwonki do drzwi bezprzewodowe są bardzo wygodne w montażu, ponieważ wystarczy zawiesić je na haku lub przytwierdzić taśmą klejącą. Najlepsze mają zasięg dochodzący nawet do ponad 100 metrów w otwartym terenie, większość natomiast zadziała z 15-20 metrów. Dzwonek do drzwi na baterie może być zasilany różnymi akumulatorami, na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem.

Lista przebojów, czyli melodie dzwonków

Dziś dzwonki pozwalają nie tylko na korzystanie ze standardowych dźwięków, ale niektóre również na wgranie własnych plików muzycznych. Przy dzwonkach wyższej jakości dźwięk jest niezłej jakości, więc taka opcja dla wielu osób stanowi dodatkowy atut, co wykorzystuje się przede wszystkim w instalacjach do domów luksusowych.

Dzwonek do drzwi gong, czyli klasyczny dzwonek do drzwi ding-dong. W przypadku tej konstrukcji dźwięk wydawany jest przez gong, a nie głośnik podpięty do układu scalonego, jednak klasyka dzwonków jest również podstawowym dźwiękiem, który obsługują dzwonki elektroniczne. Gongi produkowane obecnie są stosunkowo prostymi konstrukcjami, które cechują się bezawaryjnością i dużą trwałością.

Dzwonek do drzwi melodie to konstrukcja bazująca na układach elektronicznych, obsługująca od kilku do kilkudziesięciu preinstalowanych melodii różnej jakości. O tym, która melodia będzie używana, decyduje użytkownik. Ze względu na obecność elektroniki, dzwonki elektroniczne są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki eksploatacyjne od dzwonków gongów.

Sposób uruchamiania dzwonków

Zasadniczo dzwonki uruchamia się poprzez naciśnięcie przycisku. To klasyczne rozwiązanie jest proste, tanie i niezawodne, ale w pewnych warunkach się nie sprawdza.

Alternatywą może być dzwonek do drzwi na fotokomórkę . Stosuje się je w sklepach, niektórych stacjach benzynowych itd.

Dobór dzwonka do warunków eksploatacji

Dzwonek do drzwi elektryczny może być używany wyłącznie w określonych warunkach zewnętrznych. Od czynników takich jak temperatura czy wilgotność zależy jego funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo użytkowników. Pierwszym kryterium doboru powinno być napięcie: dzwonek do drzwi 230V stosować można wewnątrz budynków, natomiast dzwonek do drzwi 8V (a także częściej spotykane 12V i 6V) jako dzwonki zewnętrzne. Obniżone napięcie sprawia, że nawet w wilgotnym środowisku nie ma ryzyka porażenia prądem.

Głośność: z oczywistych względów jest to podstawowe kryterium użyteczności, natomiast dziś nie jest to wielki problem, przynajmniej w przypadku dzwonków elektronicznych, które z zasady mają wbudowany potencjometr lub przycisk do elektronicznej regulacji głośności, co pozwala dostosować głośność do konkretnego otoczenia. W przypadku niektórych droższych modeli elektronicznych można nawet zaplanować, kiedy używany będzie dzwonek do drzwi głośny, a kiedy cichszy.

Dzwonek do drzwi z kamerą: to nieco zubożona wersja bramofonu, ponieważ takie urządzenie nie zapewnia żadnej możliwości komunikacji, co – w zależności od potrzeb i oczekiwań – można uznać za wadę lub zaletę. W wielu przypadkach jednak jest to rozwiązanie stosowane na większe odległości, kiedy nie ma innego sposobu podejrzenia, kto znajduje się po drugiej stronie drzwi.

Pilot z wibracją: to opcja,w której zamiast klasycznego, stacjonarnego głośnika, dzwonek wyposażony jest w mobilny pilot. Wibracje, zwykle w takim przypadku standard, zwiększają wygodę obsługi i pozwalają nawet całkowicie wyciszyć dzwonek bez utraty jego funkcjonalności podstawowej.

Dzwonek do drzwi na szynę: to opcja dyskretna, pozwalająca na zamocowanie dzwonka bezpośrednio na szynie z bezpiecznikami. W ten sposób można podpiąć niektóre gongi, dzięki czemu głośnik staje się praktycznie niewidoczny. Rozwiązanie to jest praktyczne jednak głównie w przypadku skrzynek natynkowych, ponieważ w przypadku podtynkowych dźwięk będzie tłumiony.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.