Energooszczędna lodówka - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Lodówka to najważniejszy sprzęt w kuchni. Właśnie dzięki niej mamy produkty spożywcze na wyciągnięcie ręki.

Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez lodówki. To ona pozwala nam na robienie zapasów, a dzięki zamrażarce nawet na bardzo długie przechowywanie produktów.

Polecane lodówki

Jaką energooszczędną lodówkę kupić?

Aby lodówka działała prawidłowo i utrzymywała odpowiednią temperaturę, musi być podłączona do prądu 24 godziny na dobę. To oznacza, że przez cały czas pobiera pewną ilość energii elektrycznej. Jeśli chcesz ten pobór zminimalizować (a tym samym zmniejszyć swoje rachunki za prąd), warto rozważyć zakup, jakim jest ekologiczna lodówka energooszczędna.

Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, co decyduje o tym, czy lodówka jest energooszczędna, czy też nie. Warto tutaj zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na klasę energetyczną urządzenia, która oznacza zużycie energii, jakie generuje dany sprzęt. Mówi się o czterech głównych klasach energetycznych:

  • Lodówka A – o klasie najniższej, przypisywanej zwykle bardzo tanim lodówkom. Roczne zużycie energii przekracza tutaj 300 kWh.
  • Lodówka A+ – roczne zużycie jest w tym wypadku nieco mniejsze i wynosi około 260 kWh.
  • Lodówka A++ – naprawdę niewielkie roczne zużycie, które oscyluje w granicach 200 kWh. Nie jest to jeszcze jednak najbardziej energooszczędne urządzenie.
  • Lodówka A+++ – o klasie najwyższej. Otrzymują ją lodówki, których roczne zużycie energii nie przekracza 170 kWh. Jest to sprzęt wykorzystujący najmniej prądu.

Poza tymi głównymi klasami są jeszcze inne, jednak obecnie już bardzo rzadko spotykane i nieopłacalne, bowiem oznaczają o wiele większe zużycie prądu niż w przypadku lodówek należące do tych czterech wymienionych powyżej grup. Dlatego też raczej nie warto rozważać ich zakupu. Nawet jeśli lodówka energooszczędna A+++ okaże się droga, to po pewnym czasie odczujesz zwrot tego jednorazowego wydatku w postaci niższych rachunków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając energooszczędną lodówkę?

Choć klasa energetyczna jest ważnym kryterium przy wyborze lodówki, warto zwrócić uwagę również na inne aspekty. Sugerując się wyłącznie energooszczędnością, można dojść do wniosku, że jedynym słusznym wyborem będzie zawsze urządzenie klasy A+++. Jednak zazwyczaj najbardziej energooszczędne lodówki mają niewielką pojemność, więc nie wszędzie znajdą zastosowanie. Mała lodówka energooszczędna może być dobra do postawienia w kawalerce lub pokoju w akademiku, ale w domu zamieszkiwanym przez liczną rodzinę z pewnością okaże się niewystarczająca. Tu potrzebna będzie lodówka energooszczędna duża, która pomieści odpowiednio dużo produktów spożywczych.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, wybierając lodówkę energooszczędną? Moc to bardzo istotny parametr. Jednostka ta wyrażona jest w watach – ich ilość w przypadku konkretnego urządzenia umożliwia ustalenie poboru energii. Oprócz tego niemalże każda oszczędna lodówka posiada dodatkowe funkcje, które pozwalają jeszcze bardziej obniżyć zużycie prądu. Dobrym tego przykładem są coraz popularniejsze lodówki No Frost. Dzięki niemu we wnętrzu lodówki nie ma osadu ze szronu, co przekłada się na jej wydajniejszą pracę.

Oczywiście ważne będzie także dobranie funkcji urządzenia do Twoich preferencji. Czy lodówka cicha i energooszczędna jest możliwa do kupienia? Oczywiście, że tak! Wystarczy przyjrzeć się produktom o różnych marek, aby znaleźć sprzęt idealny do swojej kuchni. Może Twoje wymagania spełnią lodówki energooszczędne Samsung? Albo lodówka Bosch czy lodówka Whirlpool, które również charakteryzuje niskie zużycie prądu? Pamiętaj, że nawet urządzenia tej samej klasie energetycznej mogą się znacząco od siebie różnić. Lodówka A++ Samsung będzie miała nieco inne funkcje niż lodówka A++ Gorenje.

Jak eksploatować lodówkę, aby zużywała mniej energii?

Ogromne znaczenie dla zużycia energii ma miejsce, w którym ustawisz swoją lodówkę. Powinieneś unikać przede wszystkim okolic mocno nasłonecznionych i ciepłych. Sąsiedztwo grzejnika, piekarnika lub kuchenki nie będzie najlepszym pomysłem. Oprócz tego koniecznie trzeba ustawić lodówkę w taki sposób, żeby nie zasłaniać jej szczelin wentylacyjnych, tak by wentylacja mogła przebiegać sprawnie. Urządzenie nie powinno stać także w pobliżu okna, ze względu na częstą zmienność temperatur w tym rejonie oraz możliwe wystawienie sprzętu na niekorzystne działanie promieni słonecznych.

Warto zadbać także o odpowiednie nawyki związane z użytkowaniem sprzętu. Do zwiększonego zużycia energii mogą prowadzić działania takie jak częste zaglądanie do lodówki czy pozostawianie drzwi otwartych lub niedomkniętych przez dłuższy czas. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalny alarm informujący o ocieplaniu się wnętrza chłodziarki lub system, który w takiej sytuacji reguluje temperaturę – w przypadku lodówek energooszczędnych nie powinno się to wiązać ze zbyt wielkim dodatkowym poborem prądu.

Szkodliwe dla prawidłowego działania urządzenia może być też wkładanie do środka jeszcze ciepłych potraw. Dobrym nawykiem, zmniejszającym zużycie energii przez lodówkę, jest rozmrażanie produktów poprzez przełożenie ich z zamrażarki do chłodziarki. W ten sposób będą się stopniowo ocieplać, wydzielając przy tym chłód do otoczenia.

Pomocne w zmniejszeniu ilości prądu zużywanego przez ten sprzęt AGD może być ustawianie temperatury w zależności od zawartości urządzenia. Rządzi tu prosta zasada: im więcej jedzenia jest w lodówce, tym niższa powinna być temperatura. Natomiast jeżeli w środku znajduje się niewiele produktów, nie ma sensu utrzymywać bardzo niskiej temperatury przez cały czas. To tylko niepotrzebnie zwiększy zużycie energii i narazi Cię na wyższe koszty utrzymania sprzętu.

Niektóre modele lodówek wyposażono w funkcje, które w nieco mniej oczywisty sposób zmniejszają zużycie energii. Są to na przykład:

  • Kostkarka do lodu – ten niepozorny dodatek sprawi, że rzadziej będziesz otwierał drzwi do zamrażalnika. Może się to wydawać niewielką zmianą, ale na dłuższą metę naprawdę robi różnicę!
  • Cyrkulacja powietrza – system wykorzystuje wentylator, który nie tylko sprawia, że temperatura wewnątrz lodówki jest wszędzie taka sama, ale również zmniejsza poziom wilgoci, co usprawnia pracę urządzenia.
  • Panel sterujący – znajduje się on przeważnie na zewnątrz lodówki, co pozwala dostosowywać temperaturę we wnętrzu bez otwierania drzwi.

Czy opłaca się kupić energooszczędną lodówkę?

Choć lodówki energooszczędne ceny mogą mieć naprawdę różne, czasem dość wysokie, to ich zakup pozostaje warty rozważenia. W porównaniu do lodówek o niższej klasie energetycznej zużywają znacznie mniej prądu, co oznacza, że koszt nawet drogiego modelu energooszczędnego szybko ci się zwróci. Już nawet zestawiając lodówkę A++ z urządzeniem A+, zauważysz, że roczne koszty ich utrzymania są diametralnie różne.

Rozrzut cenowy pomiędzy poszczególnymi modelami tej samej klasy jest naprawdę spory. W zależności od tego, na jakie funkcje i parametry kładziesz szczególny nacisk, masz do wyboru wiele dobrze działających urządzenia w naprawdę różnych cenach. Oznacza to także, że nie musisz kupić najdroższej dostępnej lodówki, aby być z niej zadowolonym i by służyła Ci przez lata. Czy warto zatem zainwestować w urządzenie z wyższą klasą energooszczędną? Zdecyduj sam!

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.