Energooszczędna płyta indukcyjna - na co zwrócić uwagę?

| 0 Komentarzy
Płyta indukcyjna to oszczędna alternatywa dla kuchenek ceramicznych i gazowych. Jak wybrać najlepszą?

Jeżeli zależy Ci na szybkim i oszczędnym gotowaniu, idealnym wyborem dla Ciebie może okazać się płyta indukcyjna. Klasa energetyczna A+++ to gwarancja mądrego wykorzystania mocy.

Jaka płyta indukcyjna oszczędza energię?

Urządzenia są wykonane z odpornego na zarysowania i uszkodzenia szkła, pod którym znajdują się cewki indukcyjne – wytwarzane przez nie pole magnetyczne jest w stanie szybko nagrzać dno naczynia bez niepotrzebnego rozgrzewania samej powierzchni płyty.

Dzięki takiemu rozwiązaniu straty energii w kuchenkach indukcyjnych są minimalne. Dodatkowo brak nagrzewania sprzętu gwarantuje bezpieczeństwo jego użytkowania. Płyty poleca się szczególnie rodzinom z małymi dziećmi – ryzyko poparzenia przez dotknięcie pola grzewczego jest bardzo niewielkie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że żadne urządzenie wytwarzające pole magnetyczne nie powinno być używane przez osoby z rozrusznikiem serca, którego praca może zostać zakłócona.

Na rynku znajdziesz szereg kuchenek indukcyjnych o różnych cechach i wymiarach – 2-palnikowe, 4-palnikowe i inne, a także urządzenia wolnostojące albo przeznaczone do zabudowy. Nowoczesne sprzęty charakteryzują się smukłym designem, dzięki któremu pasują do każdej kuchni. Ogromną zaletą tak zwanych „indukcji” jest łatwość ich czyszczenia – nie posiadają zagłębień ani rowków. W razie zabrudzenia wystarczy przetrzeć je miękką gąbką z użyciem odpowiedniego do tego detergentu.

Pamiętaj o tym, że nie wszystkie naczynia będą nadawały się do gotowania na takim sprzęcie jak kuchenka indukcyjna. Energooszczędna płyta wymaga wykorzystania odpowiednich garnków. Kupując wyposażenie do kuchni, zwróć uwagę na jego oznaczenia – symbol spirali złożonej z kilku zwojów oraz dno wytłoczone w małe kółeczka świadczy o tym, że produkt współpracuje z kuchenkami indukcyjnymi.

Polecane płyty indukcyjne do zabudowy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze energooszczędnej płyty indukcyjnej?

Oferta modeli płyt indukcyjnych jest bardzo szeroka, dlatego trudno wybrać konkretne urządzenie. Producenci ścigają się, tworząc coraz nowsze i lepsze rozwiązania. Jeżeli kuchenka ma służyć Ci sprawnie przez lata, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych cech – przemyślany zakup to gwarancja zadowolenia.

  • Wielkość urządzenia i liczba pól grzewczych – osobie mieszkającej samotnie prawdopodobnie wystarczy energooszczędna płyta indukcyjna z jednym lub dwoma polami, ale jeśli planujesz przygotowywanie dań wielogarnkowych dla rodziny – wygodniejsza będzie duża kuchenka. Więcej miejsca do gotowania oznacza też powiększone wymiary sprzętu, dlatego zwróć uwagę na to, czy urządzenie zmieści się w Twojej kuchni.
  • Kształt pól grzewczych – najpopularniejsze są kuchenki z okrągłymi polami, ale to nie jedyna możliwość. Modele wyposażone w owalne lub prostokątne strefy nadają się do gotowania z użyciem naczyń o nietypowych kształtach. Dobrym pomysłem jest rozważenie produktu z funkcją łączenia pól grzejnych.
  • Sterowanie – coraz rzadziej spotyka się kuchenki indukcyjne sterowane pokrętłami. Większość nowoczesnych modeli, takich jak płyta indukcyjna Siemens do zabudowy, została wyposażona w intuicyjne sterowanie dotykiem. Temperaturę gotowania reguluje się za pomocą przycisków „+” i „-” albo poprzez cyfrowy suwak.
  • Zasilanie – większość urządzeń dostępnych w Polsce można podłączyć do jednofazowego licznika (230 V), ale istnieją modele trójfazowe (400 V). Jeżeli nie jesteś pewien, jaką instalację elektryczną posiadasz albo w jaki sposób bezpiecznie zamontować kuchenkę, najlepiej zleć to zadanie specjaliście.
  • Naczynia – jak zostało już wspomniane, gotowanie na płycie indukcyjnej jest możliwe tylko z wykorzystaniem odpowiednich garnków. Odpowiednie są jakościowe produkty wykonane ze stali ferromagnetycznej. Zakup zestawu naczyń przystosowanych do „indukcji” wiąże się z dość dużym wydatkiem, ale stanowi wieloletnią inwestycję.
  • Możliwość zablokowania płyty – z reguły posiada ją każda dobra płyta indukcyjna, ale na wszelki wypadek upewnij się, że dotyczy to również wybranego przez Ciebie urządzenia. Zablokowanie płyty często jest kluczowe dla rodzin z małymi dziećmi albo mieszkających z seniorami lub osobami niepełnosprawnymi, które mogą uruchomić sprzęt przez przypadek.

Technologie w energooszczędnych płytach indukcyjnych

Nowoczesne urządzenia posiadają wiele ulepszeń zapewniających sprawne gotowanie, a Tobie gwarantujących komfort i bezpieczeństwo. Nie inaczej działa kuchenka indukcyjna. Energooszczędna płyta może być wyposażona w dodatkowe opcje, dzięki którym szybko i łatwo przyrządzisz każdy posiłek. Poszczególni producenci nazywają oferowane przez siebie funkcje w różny sposób, ale technologie często opierają się na podobnych zasadach.

  • Wykrywanie naczynia – kuchenka z tą funkcją nie rozpocznie swojej pracy, jeśli nie umieścisz kompatybilnego garnka na polu grzewczym. Opcja przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania płyty oraz zmniejszenia strat energii.
  • Rozpoznawanie wielkości naczynia – niektóre modele są w stanie wykryć kształt i rozmiar umieszczonego na nich garnka, a następnie przystosować do niego powierzchnię obszaru grzewczego. To bardzo oszczędne rozwiązanie – płyta wytwarza ciepło tylko tam, gdzie styka się z dnem naczynia.
  • Wskaźnik ciepła resztkowego – informuje o tym, czy powierzchnia kuchenki jest jeszcze gorąca i stwarza ryzyko poparzenia. Chociaż tak zwane „indukcje” cechują się zachowywaniem niskiej temperatury po gotowaniu, szkło może pozostać nagrzane od samego garnka.
  • FlexiCook – energooszczędna płyta indukcyjna z tą technologią gwarantuje dużą elastyczność. Strefa grzewcza automatycznie wykrywa umieszczone na niej naczynia i dostosowuje się do nich. Jeżeli umieścisz jeden garnek w jej obrębie – system dostarczy moc tylko do niego. Po dodaniu kolejnego naczynia urządzenie samo je rozpozna i skieruje odpowiednią ilość energii.
  • Power Booster – rozwiązanie dla niecierpliwych. Funkcja znacznie przyspiesza cały proces gotowania poprzez krótkie wykorzystanie całej dostępnej mocy. Po paru minutach temperatura pola grzewczego wraca do wcześniejszego ustawienia.
  • Quickstart – płyta z tą funkcją błyskawicznie uruchamia maksymalną moc na bardzo krótki czas – zazwyczaj niecałą minutę. Opcja świetnie sprawdza się do podgrzewania napojów lub potraw w stanie ciekłym.

Dodatkowe funkcje w energooszczędnych płytach indukcyjnych

Urządzenia przeznaczone do gotowania przy użyciu pola magnetycznego bardzo często wyposaża się w szereg dodatkowych funkcji. Gwarantują one zarówno praktyczność, jak i komfort oraz bezpieczeństwo użytkownika. Płyta indukcyjna Amica do zabudowy została zaopatrzona w specjalny system PowerChoice – pozwala on zdecydować o tym, jaką moc ma mieć sprzęt AGD. Nadaje się więc nie tylko do nowoczesnych apartamentów, ale także do kamienic i domów ze starszą instalacją.

Dobra płyta indukcyjna do zabudowy może posiadać dodatkowe funkcje wpływające na jeszcze mniejsze zużycie energii. Jedna z nich to EcoBooster. Dzięki niej zagotujesz wodę (lub inną ciecz) w naczyniu i utrzymasz temperaturę wrzenia. Jeśli skorzystasz z garnka, którego średnica jest zbliżona do średnicy pola grzewczego, dodatkowo zminimalizujesz ewentualne straty mocy.

Prawdopodobnie najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym w płytach indukcyjnych jest sterowanie zdalne. Niektóre modele mogą mieć wbudowany moduł Wi-Fi. Technologia bezprzewodowa pozwoli Ci uruchomić kuchenkę nawet wtedy, gdy będziesz znajdował się w pewnej odległości od niej. Wystarczy mieć przy sobie smartfon lub tablet z systemem Android albo iOS. Funkcja przyda się, gdy będziesz chciał podgrzać gotowy posiłek bez wstawania z miejsca.

Przykładem energooszczędnego urządzenia pasującego do każdej kuchni jest płyta indukcyjna Bosch do zabudowy. Sprzęt wyposażono w intuicyjny elektroniczny panel sterowania, a kuchenka pozwala gotować potrawy bez konieczności nadzorowania całego procesu – dzięki dodatkowej funkcji Timer możesz nastawić płytę na odpowiedni czas działania i zająć się innymi obowiązkami – pole grzewcze samo zakończy pracę. Urządzenie z tą opcją to dobra propozycja dla osób aktywnych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.