Energooszczędny komputer – jak wybrać? Jak dobrać podzespoły?

| 0 Komentarzy
Gdy priorytetem jest energooszczędność, wybór komputera wcale nie jest łatwy. Na co zwrócić uwagę?

Energooszczędny komputer – zalety i wady

Komputer jest jednym z wielu urządzeń, które pobiera znaczne ilości prądu i przez to wpływa na wysokość comiesięcznych opłat. Użytkownicy domowi i biznesowi coraz częściej poszukują rozwiązań ekonomicznych w zakupie i dalszej eksploatacji, a przy tym przyjaznych dla środowiska. Jakie są atuty i mankamenty komputera energooszczędnego?

ZALETY

  • Niski pobór energii – niższe rachunki za prąd.
  • W przypadku laptopa, energooszczędność oznacza mniejsze obciążenie baterii i dłuższą pracę urządzenia bez zasilania z sieci.
  • To ekologiczne rozwiązanie.
  • To komputer, który nie marnuje swojego potencjału. Jeśli szukamy sprzętu do prac biurowych lub do korzystania z Internetu, to komputer energooszczędny sprawdzi się znakomicie.
  • Komputery energooszczędne bywają niedrogie.

WADY

  • Komputery energooszczędne bywają niedrogie.
  • Nie są to komputery polecane do obsługi wymagających programów oraz gier – nie są to urządzenia o wszechstronnej funkcjonalności.
  • Trudny wybór podczas zakupu.

Energooszczędne komputery to urządzenia, które mają wiele zalet i z tego właśnie względu zdecydowanie warto się nimi zainteresować, jeśli ich wydajność i parametry są dla kupującego wystarczające.

Polecane komputery Mini PC i NUC

Energooszczędny komputer – dla kogo?

Wiele osób zastanawia się, dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie energooszczędny PC. Komputery tego typu wydają się mało atrakcyjne w porównaniu ze standardowymi urządzeniami, a przynajmniej jeśli chodzi o możliwości techniczne i graficzne, ale to dobry wybór dla:

  • Osób użytkujących komputera głównie do korzystania z Internetu – po co przepłacać za urządzenie o standardowym procesorze i wydajnej karcie graficznej, skoro ich potencjał nie będzie raczej wykorzystywany? Tak samo bezzasadne wydaje się przepłacanie za dalsze koszty użytkowania standardowego komputera, który miałby być użytkowany do tak podstawowych zadań, jak sprawdzanie poczty e-mail, przeglądanie newsów lub korzystanie z portali społecznościowych i robienie zakupów online. Do wszystkich tych działań i do wielu innych zastosowań wystarczy komputer energooszczędny.
  • Użytkowników biurowych – jeśli urządzenie miałoby być wykorzystywane głównie do sporządzania dokumentacji, fakturowania, pisania lub przeglądania materiałów firmowych, to wybór komputera energooszczędnego jest rozsądnym wyborem.
  • Dla seniorów – jeśli komputera używają do komunikacji z bliskimi, czytania wiadomości i grania w proste gry karciane lub w szachy, to wybór urządzenia energooszczędnego jest świetnym rozwiązaniem, które będzie również ekonomiczne podczas eksploatacji, co nie pozostaje bez znaczenia dla budżetu seniora.

Po komputery PC i laptopy energooszczędne może sięgnąć każdy, kto nie potrzebuje sprzętu typowo gamingowego lub do profesjonalnej pracy graficznej. Urządzenia energooszczędne są mniej wydajne, ale w wielu zastosowaniach wysoka wydajność PC nie jest wykorzystywana.

Co wybrać: energooszczędne urządzenie przenośne czy energooszczędny komputer stacjonarny?

Trudno nie zauważyć różnicy w zapotrzebowaniu na energię elektryczną pomiędzy komputerami PC oraz urządzeniami mobilnymi. Dlatego wielu użytkowników, którzy poszukują rozwiązań oszczędzających energię, skłania się ku tej drugiej grupie produktów.

  1. Energooszczędne laptopy – przeważnie zużywają zaledwie część energii, jaką pochłania tradycyjny komputer PC. Są lekkie i mobilne. Idealnie nadają się do przeglądania sieci oraz codziennej pracy biurowej.
  • Dla kogo energooszczędny laptop? To dobry wybór dla osób, którym nie zależy na posiadaniu komputera stacjonarnego. Energooszczędny laptop przyda się użytkownikom ceniącym mobilność i niezależność od źródeł zasilania.
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze energooszczędnego laptopa? Podczas zakupu energooszczędnego laptopa, warto zwrócić uwagę na moc zasilacza oraz podane przez producenta informacje o zapotrzebowaniu na energię. Przy użytkowaniu laptopa do przeglądania sieci oraz korzystania z programów biurowych, zużycie prądu będzie minimalne. Maksymalne zapotrzebowanie na energię pojawia się głównie podczas użytkowania gier komputerowych.

Warto wiedzieć!

Użytkowanie laptopa może być jeszcze bardziej oszczędne. Wiele zależy od przyzwyczajeń oraz dostępnego oprogramowania. Większość urządzeń posiada tryby oszczędzania energii, które jeszcze bardziej redukują zużycie prądu.

  1. Energooszczędne tablety – szczególnie te z dopinaną klawiaturą, idealnie nadają się do przeglądania Internetu, dokonywania zakupów online lub nawet do pisania.
  • Dla kogo energooszczędny tablet? Trudno wykorzystywać tablet do codziennej pracy, ale urządzenia tego typu mogą pełnić funkcję dodatkowego sprzętu, z którego korzysta się do wyszukiwania informacji, czytania lub grania. Także tutaj zużycie energii jest marginalne.
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze energooszczędnego tabletu? Kluczowe jest zapotrzebowanie na energię i pojemność akumulatora.
  1. Energooszczędne komputery stacjonarne – to rozwiązanie nie wydaje się tak energooszczędne, jak laptop lub ultrabook, ale komputer stacjonarny stwarza zupełnie inne możliwości, zapewnia wyższy komfort i ergonomię podczas pracy, a przy tym również może być bardzo przyjazny dla kieszeni, jeśli chodzi o dalsze koszty eksploatacji.
  • Dla kogo energooszczędny komputer stacjonarny? To rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w biurze lub w zastosowaniu domowym (oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy chcieli użytkować tego urządzenia do zaawansowanej obróbki wideo lub do wymagających gier).

Jaki komputer PC jest energooszczędny?

Wybór energooszczędnego komputera PC zależy głównie od jego przeznaczenia. O wiele łatwiej będzie znaleźć PC do zastosowań biurowych niż ekonomiczny komputer do gier i grafiki. Szukanie oszczędności na rachunkach za prąd ma uzasadnienie w każdym przypadku, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że do najnowszych produkcji multimedialnych, tworzenia grafiki 3D lub projektowania architektury trzeba solidnego sprzętu o dużej wydajności oraz o sporym zapotrzebowaniu na energię. Mimo to warto zainteresować się komputerami energooszczędnymi, a szczególnie:

  • Komputerami mini PC i NUC – to jedna z opcji, które można wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu energooszczędnego komputera do domu lub pracy. Komputery tego typu pobierają podobną ilość energii, co laptopy, ale zdecydowanie różnią się od urządzeń przenośnych. Przede wszystkim oferują większą wygodę podczas pracy – można do nich podłączyć dowolną klawiaturę, myszkę oraz ekran. Dzięki temu sprawdzą się także podczas korzystania z multimediów. Ich kolejnym atutem są niewielkie gabaryty, co pozwala znacząco zredukować wielkość biurka.
  • Komputerami ze zintegrowaną grafiką – to kolejny sposób na energooszczędność, mimo to opcja ta jest przez wielu użytkowników odrzucana. W rzeczywistości jednak komputer ze zintegrowaną grafiką w pełni sprawdzi się na przykład w biurze.

Mankamentem większości komputerów mini PC jest słaba grafika. Karty graficzne w tych urządzeniach nadają się głównie do przeglądania Internetu oraz oglądania filmów i zdjęć. Gry komputerowe, szczególnie nowsze produkcje, stanowią dla nich duże wyzwanie. Jednak i na to jest metoda. Na rynku są dostępne na przykład modele Intel NUC, które posiadają dobrą grafikę zintegrowaną lub dedykowaną, która pozwala na swobodne użytkowanie wielu gier w zadowalającej jakości. 

Jak wybrać energooszczędny komputer stacjonarny lub laptop? Na co zwrócić uwagę?

Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup laptopa, czy komputera mini PC lub NUC, powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Procesor – energooszczędne procesory to kluczowe elementy energooszczędnych komputerów. Najczęściej spotyka się je w laptopach i ultrabookach, ale nie brak też propozycji desktopowych. W przypadku procesorów Intel są to procesory z oznaczeniem literowym (T dla komputerów stacjonarnych oraz U, Y lub M dla urządzeń przenośnych). By wybrać komputer z energooszczędnym procesorem, warto zweryfikować jego współczynnik TDP oraz poziomy taktowania. Im niższe TDP, tym lepiej, gdyż nie będzie wymagane tak intensywne chłodzenie i zużycie energii będzie niskie.
  • Karta graficzna – w większości urządzeń energooszczędnych spotkamy karty zintegrowane i jest to bardzo dobry wybór do podstawowych zastosowań. Można skusić się na komputer typu NUC z odrębną grafiką, ale trzeba liczyć się z wyższą ceną zakupu oraz wyższym zapotrzebowaniem na energię.
  • Zasilacz – jeśli zależy nam na energooszczędności w odniesieniu do samodzielnie konfigurowanego komputera, to warto zwrócić uwagę na zasilacz i na jego sprawność. Warto zainteresować się zasilaczami z certyfikatem 80 Plus, które mają niskie straty energii. W urządzeniach gotowych (gotowych zestawach mini PC i NUC, w laptopach) mamy do czynienia z domyślnymi zasilaczami, ale również warto przyjrzeć się ich parametrom i sprawności.
  • Monitor i jego ustawienia – w przypadku komputera PC, ogromny wpływ na zużycie energii ma również monitor, który dobiera się oddzielnie. W przypadku laptopów mamy do czynienia z gotowym urządzeniem ze zintegrowanym ekranem. Warto stosować ustawienia oszczędzające energię (nie przesadzać z jasnością ekranu), jak również zwrócić uwagę na parametry monitora, zapotrzebowanie na energię, jasność, sposób podświetlania i jakość matrycy. Tanie monitory i ekrany w najtańszych laptopach oferują obraz gorszej jakości, przez co często użytkuje się je przy podwyższonej jasności, co generuje dodatkowe zużycie energii.

Energooszczędny komputer należy dobrać do własnych potrzeb i oczekiwań. Laptopy zużywają mniej energii niż większość komputerów PC i są mobilne, ale za to nie są tak ergonomiczne, jak komputery stacjonarne.

Energooszczędne komputery do pracy i Internetu

To głównie użytkownicy biznesowi oraz osoby, które wykorzystują komputer do przeglądania sieci mogą liczyć na znaczną redukcję kosztów eksploatacji sprzętu. Wystarczy wybrać kompaktowy komputer mini PC, laptop lub komputer ze zintegrowaną grafiką o mniejszej mocy.

Do przeglądania Internetu oraz prac biurowych nie potrzeba zaawansowanego sprzętu, szkoda pieniędzy na mocne zasilanie, najnowocześniejszy procesor i świetną kartę graficzną.

Energooszczędne komputery do gier – czy one w ogóle istnieją?

Większość komputerów PC dedykowanych graczom to solidne i bardzo energochłonne urządzenia. Nic dziwnego. Gra na maksymalnych detalach w wysokiej jakości wymaga świetnej karty graficznej, mocnego procesora i adekwatnego zasilacza. Jednak nawet w tym przypadku można poszukać sposobu na oszczędną eksploatację. Jednym z nich jest wybór ekonomicznego komputera z nowoczesnym procesorem, który „usypia” nieużywane rdzenie, co pozwala na oszczędność energii, a także korzystanie ze zintegrowanej grafiki i przełączanie się na odrębną tylko do nowszych gier.

Warto wiedzieć!

Ostateczny pobór energii zależy również, w dużej mierze, od sprawności zasilacza. Nie warto oszczędzać na tym zakupie, gdyż kiepskie modele zasilacza miewają duże straty energii.

Energooszczędność i wydajność mogą iść ze sobą w parze. Warto przy wyborze komputera kierować się dopasowaniem podzespołów pod względem ich możliwości (np. nie kupować karty graficznej o nie wiadomo jakich parametrach, jeśli będzie działała w zestawie z przeciętnym procesorem itd.) oraz dopasowaniem sprzętu do własnych potrzeb. Jeśli komputer ma służyć głównie do pracy i nauki, nie ma sensu wybierać modeli dedykowanych graczom lub projektantom. Przed zakupem dobrze jest przejrzeć propozycje różnych konfiguracji sprzętowych oraz skorzystać z pomocy pracowników sklepu w doborze najbardziej energooszczędnych i wydajnych komputerów stacjonarnych lub mobilnych. 

Udostępnij
4,3
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.