Ergonomiczna klawiatura - Jak wybrać? Jaka najlepsza? Polecane modele
Spis treści:
Ergonomia przy biurku to bardzo ważny aspekt, któremu jednak nie każdy poświęca dość uwagi. Jeśli z komputera korzysta się wyłącznie sporadycznie, to nawet mało wygodne biurko i najtańsza klawiatura nie przyczynią się do szczególnie uciążliwych dolegliwości. Jeżeli jednak komputer służy do pracy i rozrywki i spędza się przy nim wiele czasu, to zdecydowanie warto korzystać z rozwiązań wygodnych i ergonomicznych. Co to jest klawiatura ergonomiczna?
Polecane klawiatury
Co to jest klawiatura ergonomiczna?
Klawiatura ergonomiczna zdecydowanie różni się od klasycznej – w odróżnieniu od zwykłych klawiatur, model ergonomiczny ma specyficzny kształt, jest wyprofilowany tak, by dłonie użytkownika nie były nienaturalnie wykrzywione podczas pisania. Ergonomiczna klawiatura sprzyja naturalnemu, swobodnemu ułożeniu dłoni, co ogranicza dolegliwości bólowe, na jakie często uskarżają się osoby pracujące przy komputerze. Niewłaściwa pozycja rąk podczas pracy przy biurku może prowadzić do rozwijania się zespołu cieśni nadgarstka, a także do bólów w stawach rąk oraz dłoni. Z tego właśnie względu warto zadbać o ergonomiczne rozwiązania przy biurku, a w szczególności o wybór odpowiedniej klawiatury.
Ergonomiczna klawiatura – dla kogo?
Nie każdy użytkownik komputera musi sięgać od razu po ergonomiczną klawiaturę, a szczególnie, że wybór tego rodzaju konstrukcji jest ograniczony. Rozwiązanie tego rodzaju polecane jest:
- Pisarzom, copywriterom, dziennikarzom – i wszystkim tym, którzy spędzają wiele czasu na pisaniu na komputerze. To właśnie do pisania dedykowane są klawiatury ergonomiczne, które sprzyjają utrzymywaniu prawidłowej pozycji dłoni i przedramion.
- Programistom – długotrwałe kodowanie także wymaga zastosowania komfortowej klawiatury. Ergonomiczna klawiatura dla programisty nie jest, oczywiście, absolutną koniecznością, ale zdecydowanie poprawia komfort ułożenia dłoni podczas długotrwałej pracy.
Warto wiedzieć!
Klawiatura ergonomiczna może przydać się także wielu innym grupom użytkowników, którzy sporo piszą – na przykład uzupełniają tabele i wykresy, piszą pracę magisterską albo sprawozdania do pracy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że prawdziwa klawiatura ergonomiczna jest na tyle specyficzna, że początkowo może nawet wydawać się niewygodna – to kwestia przyzwyczajenia się do jej nietypowego kształtu i do nieco innego niż dotychczas ułożenia klawiszy.
Klawiatura komputerowa ergonomiczna – jak wybrać?
Oferta klawiatur ergonomicznych nie jest bardzo szeroka. Zdecydowana większość konstrukcji to klawiatury standardowe (w tym biurowe, gamingowe oraz innego rodzaju), dlatego wybór może nie być łatwy. Jaka klawiatura ergonomiczna będzie odpowiednia? Oto kilka cech, które powinny ją charakteryzować:
- Ergonomiczny układ klawiszy – klawiatury ergonomiczne także bazują na układzie QWERTY, ale klawisze nie są rozmieszczone w prostych liniach, lecz wygięte w łuk lub nawet podzielone na dwa bloki i przesunięte względem siebie, by umożliwiać jak najbardziej komfortowe pisanie przy pomocy obu dłoni.
- Wygięty kształt i wyprofilowanie – to znak rozpoznawczy klawiatur ergonomicznych, które miewają kształt przypominający łuk lub falę, co sprzyja wygodnemu ułożeniu dłoni i palców podczas pisania.
- Podpórka pod nadgarstki – to element, który znajdziemy także w zwyczajnych klawiaturach, a który jest niezbędną częścią klawiatur ergonomicznych. Podpórka pod nadgarstki odciąża je, daje odpocząć dłoniom i sprzyja utrzymywaniu prawidłowej pozycji rąk oraz dłoni.
- Płynność działania klawiszy – ergonomiczna klawiatura do pisania musi działać płynnie i szybko, gdyż dedykowana jest osobom, które dużo piszą, a to wymaga bezproblemowego trafiania we właściwe przyciski, jak również pewności, że będą działały bez przycinania się. Większość konstrukcji ergonomicznych to klawiatury z nieco wyższej półki cenowej, przez co można być spokojnym o ich dobrą jakość wykonania.
To cechy, które powinny charakteryzować dobrą klawiaturę ergonomiczną. Podczas zakupu warto jednak przyjrzeć się jeszcze kilku dodatkowym parametrom:
- Cena – koszt zakupu klawiatury ergonomicznej nie jest szczególnie niski, a ponieważ wybór nie jest duży, trzeba przygotować się na wydatek od około 120 zł w górę.
- Marka – klawiatury ergonomiczne to domena bardziej znanych marek, a to wpływa też na cenę tych urządzeń oraz na ich jakość. Wśród propozycji tego rodzaju znajdziemy klawiatury Logitech, klawiatury Microsoft oraz kilku innych producentów.
- Podświetlenie – nie ma bezpośredniego wpływu na ergonomię, ale na komfort użytkowania klawiatury już tak. Podświetlenie przycisków ułatwia korzystanie z klawiatury po zmroku, bez konieczności uruchamiania dodatkowego oświetlenia zewnętrznego.
- Dodatkowe przyciski – warto zweryfikować to, czy klawiatura ergonomiczna, którą wypatrzono posiada jakieś przyciski multimedialne lub innego rodzaju guziki usprawniające obsługę komputera.
- Komunikacja z komputerem – ergonomiczna klawiatura bezprzewodowa to rzadkość, gdyż większość modeli jest jednak przewodowych, ale oba rozwiązania mają swoje zalety. Klawiatura bezprzewodowa zapewnia więcej swobody i ogranicza plątaninę kabli na biurku. Klawiatura przewodowa nie wymaga natomiast stosowania baterii i o wiele łatwiej o znalezienie takiego egzemplarza w sprzedaży.
- Typ klawiatury – klawiatury ergonomiczne są najczęściej konstrukcjami klasycznymi, ale zdarzają się też klawiatury membranowe. Trudniejsza do znalezienia będzie za to ergonomiczna klawiatura mechaniczna, gdyż modele mechaniczne są najczęściej projektowane z myślą o graczach, a nie do pracy.
Który model warto wybrać? Najważniejsze informacje przedstawiamy w poniższej tabeli. Warto się z nią zapoznać, gdyż prezentujemy klawiatury, które w naszym sklepie cieszą się największą popularnością.
To oczywiście tylko niektóre z wielu modeli dostępnych w naszym sklepie. Warto zapoznać się pełną listą. Wśród wielu modeli każdy użytkownik z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Klawiatura ergonomiczna – czy warto?
Klawiatury ergonomiczne nie należą do najtańszych i najczęściej stosowanych rozwiązań, ale też nie każdy użytkuje komputer równie intensywnie. O ile w przypadku graczy, osób często przeglądających strony internetowe i multimedia na komputerze, klawiatura ergonomiczna nie jest konieczna, to osoby piszące na komputerze zdecydowanie skorzystają na tym rozwiązaniu.
Uwaga!
Klawiatura ergonomiczna może być doskonałym wyborem szczególnie dla tych, którzy już od czasu do czasu odczuwają dyskomfort lub jakieś wyraźniejsze dolegliwości podczas pracy przy biurku. Do kompletu warto jeszcze dokupić ergonomiczną myszkę komputerową, a także zadbać o wygodne krzesło do komputera.
Jakie są alternatywy dla klawiatury ergonomicznej
Choć klawiatura ergonomiczna wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem, to ostatecznie nie każdy się na nią decyduje. Powodów takiej decyzji jest wiele – od sceptycznego podejścia do tak nietypowych konstrukcji aż po chęć posiadania klawiatury uniwersalnej, która sprawdzi się nie tylko podczas pisania, ale także w grach i w wielu innych zastosowaniach. Niektórzy nie decydują się na zakup klawiatury ergonomicznej także ze względu na jej cenę. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie chcemy inwestować w klawiaturę ergonomiczną, możemy:
- Wybrać klawiaturę gamingową, a szczególnie mechaniczną – powinna sprawdzić się podczas gier, ale też programowania. Niektórzy lubią także pisać na klawiaturach mechanicznych.
- Wybrać klawiaturę o niskim skoku przycisków – rozwiązanie to jest popularne wśród osób piszących na komputerze, bo klawisze są wciskane bardzo płynnie i szybko.
- Wyposażyć użytkowaną klawiaturę w podpórkę pod nadgarstki – jeśli użytkowany model nie dysponuje zintegrowaną podpórką, można dokupić oddzielną podpórkę żelową, która poprawi komfort i ergonomię na biurku.
Znajdziesz w Morele
Fotele gamingowe - Biurka gamingowe - Krzesła biurowe - Myszki gamingowe - Podkładki gamingowe
Komentarze (2)
Jak podświetleni sprawia, że klawiatura jest ergonomiczna? Jak sposób podłączenia klawiatury jest istotny przy ustalaniu kwestii tego czy klawiatura jest ergonomiczna?