Exynos 7420 - Wydajność, czy warto? Polecane smartfony i tablety
Spis treści:
Układ Exynos 7420 – wydajność, specyfikacja techniczna
Procesor Exynos 7420 to układ o wysokiej sprawności i wydajności, bardzo dobre są jego wyniki w testach (benchmarkach oraz AnTuTu). Oczywiście sprawność urządzenia zależy także od pozostałych parametrów, ale procesor Exynos 7420 jest bardzo dobrym sercem urządzeń mobilnych. Jego szczegółowe parametry techniczne:
- Ilość rdzeni: osiem, w tym cztery rdzenie główne o architekturze ARM Cortex-A57 oraz cztery rdzenie dodatkowe o architekturze ARM Cortex-A53.
- Procesor Exynos 7420 został wyprodukowany w 14 nm procesie technologicznym.
- Układ graficzny GPU to: ARM Mali-T760MP ośmiordzeniowy.
- Taktowania procesora Exynos 7420 to: 2,1 GHz dla rdzeni głównych (ARM Cortex-A57) oraz 1,5 GHz dla rdzeni pomocniczych (ARM Cortex-A53).
- Procesor Exynos 7420 to układ 64-bitowy.
- Ilość pamięci RAM: 3 GB.
Parametry procesora Exynos 7420 będą odpowiednie dla nowszych wersji Androida (np. Android 5.1.1 Lollipop). Procesor umożliwi zastosowanie aparatu nawet do 20 Mpx. Układ CPU wspiera łączność LTE oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań.
Warto wspomnieć o bardzo dobrym wyniku procesora mobilnego Exynos 7420 w teście AnTuTu, w którym otrzymał ponad 60 tysięcy punktów.
Polecane smartfony
Wady procesora Exynos 7420
Niestety, trzeba tutaj wspomnieć, że użytkownicy urządzeń opartych na procesorze Exynos 7420 mogli odczuwać pewne niedogodności, może niekoniecznie kojarzone z działaniem układu, ale jednak zależne właśnie od niego. Przede wszystkim – taka konfiguracja rdzeni powoduje dość duże obciążenie energetyczne, co jest winą głównie rdzeni A57, które w pojedynkę są znacznie mniej wydajne pod tym względem od A53, więc przy użyciu 4 pobór energii jest naprawdę spory. To oczywiście ma znaczenie dla długości pracy smartfona i żywotności akumulatora, co jest prawdziwą zmorą wielu modeli. Słowem – smartfon zużywa sporo energii nawet podczas „nic-nie-robienia”, w efekcie czego wymaga częstszego ładowania. Wytwarza też spore ciepło, co również nie jest pożądanym zjawiskiem. Jak więc widać, cena solidnej wydajności jest dość wysoka, ale to, czy chce się ją ponosić, jest kwestią indywidualną. Nie są to bowiem niedogodności, których nie da się przetrawić szczególnie, jeśli ogólne osiągi smartfona pozostają wcale niezłe.
CPU Exynos 7420 – do jakich urządzeń trafił ten mobilny procesor? Przykładowe sprzęty
- Exynos 7420 to autorski układ marki Samsung, który został skonstruowany z myślą o flagowych modelach tej firmy. Tak też się stało – procesor ten trafił do Samsunga Galaxy S6, Samsunga Galaxy S6 Edge, Samsunga Galaxy Note 5. Jednak to nie koniec zastosowań. Po procesor Exynos 7420 sięgnęły także inne firmy – przykładowe urządzenie, w którym znalazł się ten układ to Meizu Pro 5.
Czy warto kupić smartfona z procesorem Exynos 7420?
Nie ma czegoś takiego, jak cena Exynos 7420. Chodzi bowiem o cały telefon, nie zaś tylko o jego procesor. Owszem, ma on ogromny wpływ na komfort użytkowania telefonu, jednak nie jest to jedyny parametr, ba, czasem nawet nie jest jednym z pierwszych, na które zwraca się uwagę. Należy się zastanowić, czy patrząc na wskazane modele, wykorzystujące omawiany układ, można znaleźć coś, co odpowiada indywidualnym potrzebom.
Z pewnością zarówno smartfony Samsung, jak i smartfony Meizu, cieszą się sporym uznaniem i warto tutaj zaznaczyć, że obydwie marki znajdują się na innych półkach cenowych, ale prezentują niemal taką samą klasę parametrów, nie tylko pod względem procesorów. Pytanie więc, którą z nich warto wybrać.
Komentarze (0)