Farba do mebli kuchennych - jak wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
W dzisiejszych czasach producenci farb wychodzą naprzeciw wymaganiom klientów i oferują farby, dzięki którym – postępując zgodnie z zasadami – z łatwością można odświeżyć fronty szafek w kuchni. Farby do mebli drewnianych kuchennych stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Zabieg odnowy mebli kuchennych z wykorzystaniem farby do frontów jest kilkukrotnie tańszy niż w przypadku wymiany mebli.
Wybór odpowiedniej farby – kilka wskazówek
Na rynku dostępnych jest wiele różnych farb, które producenci polecają przy odnawianiu mebli. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze farby do mebli kuchennych, to są nimi Tikkurila i Dekoral. Są to producenci, którzy gwarantują wysoką jakość i bardzo duży wybór, jeżeli chodzi o kolorystykę. Częstym wyborem jest także farba do mebli kuchennych 3v3 V33 - która doskonale sprawdza się także w przypadku prac renowacyjnych podłóg i schodów drewnianych. Co prawda cena wspomnianych farb do mebli kuchennych jest wyższa – ma to jednak mniejsze znaczenie, jeżeli bierzemy pod uwagę wytrzymałość, która w kuchni jest bardzo ważna. Duży wybór w zakresie kolorów również daje większe możliwości aranżacyjne, chociaż najczęściej wybierana jest farba do mebli kuchennych w kolorze szarym i waniliowym. Bardzo często osoby, które decydują się samodzielne prace renowacyjne, zastanawiają się jaka farba do białych mebli kuchennych będzie najlepsza. W tym przypadku zadanie jest znacznie łatwiejsze, jeżeli chcemy pomalować fronty na wspomniane wcześniej kolory: wanilia i szary. Jeżeli natomiast biały kolor chcemy zamienić na kolor ciemny, to należy liczyć się z koniecznością nałożenia kilku warstw farby, aby prześwity nie były widoczne. Nie łatwym zadaniem może okazać się także pomalowanie nowoczesnych mebli. Jaka farba będzie najlepsza w przypadku mebli na wysoki połysk? Nowością na rynku jest farba do mebli kuchennych w sprayu, która ułatwia aplikację i znacznie skraca czas pracy.
Farba do mebli kuchennych – prace renowacyjne mebli
Pierwszym krokiem podczas pracy z malowaniem mebli kuchennych będzie przegląd i ich naprawa. Przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio skontrolować stan korpusów, frontów szafek, cokołów, półek, szuflad – wszystko po to, aby możliwe było usunięcie wszelkich uszkodzeń, rys i ewentualnych pęknięć. Niewielkie uszkodzenia można usunąć za pomocą specjalnej masy przeznaczonej do uzupełniania ubytków w drewnie. Rysy i zadrapania zlikwidujemy, stosując papier ścierny – jest to bardzo szybka i sprawdzona metoda. W przypadku większych uszkodzeń, warto jest zastanowić się nad wymianą mebli, lub samych elementów uszkodzonych – pomalowane nie będą wyglądać estetycznie. Podczas przeglądu stanu mebli, warto jest również sprawdzić stan okuć, zawiasów oraz prowadnic. Często zdarza się, że trzeba wymienić je na nowe – jest to niewielki koszt.
Kolejny krok to przygotowanie mebli do malowania. Należy zdemontować wszelkie uchwyty i gałki – dzięki temu dokładnie pomalujemy całą powierzchnię. Czasem na tym etapie konieczny jest demontaż szafek, jeżeli jednak decydujemy się jedynie na malowanie frontów, demontaż szafek może okazać się zbędny.
Meble kuchenne charakteryzują się różnym wykończeniem. W pierwszej kolejności należy zmatowić powierzchnię – za pomocą papieru ściernego. Dlaczego ścieranie powierzchni jest tak istotne? Jeżeli nie nadamy jej odpowiedniej szorstkości, nowa warstwa farby nie osiągnie odpowiedniej przyczepności – to może skutkować odklejaniem się i łuszczeniem. Na tym etapie w pierwszej kolejności należy użyć papieru ściernego gruboziarnistego i stopniowo przechodzić do papieru drobnoziarnistego.
Krok trzeci to malowanie mebli kuchennych. Na tym etapie zabezpieczmy te elementy, których malować nie zamierzamy – np. blaty. Oczywiście nie zapominajmy o ścianach czy podłodze. Zawsze może zdarzyć się, że farba odpryśnie, a my dołożymy sobie pracy. Do malowania mebli przyda się niewielki pędzelek, wałek i większy pędzel. Oczywiście wielkość używanych narzędzi należy odpowiednio dopasować do mebli oraz stosowanej farby. Informacje dotyczące jakimi pędzlami lub wałkami należy malować przy użyciu danej farby, znajdują się na jej etykiecie. W pierwszej kolejności należy skupić się na miejscach trudno dostępnych – rogi i detale takie jak żłobienia. Do takiego malowania najlepiej sprawdzi się niewielki pędzel. Następnie przechodzimy do większych powierzchni – stosujemy większy pędzel i wałek. Pracę malowania można ułatwić sobie, wybierając farbę do malowania mebli kuchennych w sprayu - jest to wygodne i szybkie rozwiązanie. Po malowaniu należy pozostawić meble do całkowitego wyschnięcia. W razie potrzeby należy nałożyć kolejne warstwy farby.
Ostatni krok to dodatki. Niewielkie szczegóły, drobnostki, są w stanie wpłynąć na zmianę wyglądu mebli. Po malowaniu warto zastanowić się nad wyborem nowych elementów, takich jak np. gałki czy uchwyty. Należy pamiętać także, że diametralna zmiana wyglądu mebli w kuchni, możliwa będzie dopiero po zmianie koloru mebli – nie warto bać się odważnych pomysłów. Po jakimś czasie można znowu odnowić meble – ta metoda jest tania i coraz częściej stosowana zamiast wymiany całych mebli kuchennych.
Komentarze (0)