Farba do metalu - jak wybrać? Jaka będzie najlepsza?

| 0 Komentarzy
Przedmioty metalowe są dość trudne do pomalowania. Dlaczego? Sprawdź nasz artykuł.

Ze względu na właściwości fizykochemiczne tych materiałów, a także wrażliwość ich na czynniki korodujące, co dotyczy szczególnie, choć nie tylko, stali, żeliwa itp., trzeba zadbać o dobry dobór farby, która zapewni estetyczny wygląd i oczekiwany poziom ochrony.

Popularne farby do metalu

Materiały i typy farb

Najbardziej podstawowy podział metali na żelazne i nieżelazne jest wystarczający do odróżnienia typów farb właściwych na przykład do malowania balustrad, poręczy czy detali architektonicznych.

Podział

Metale żelazne

  • farby alkidowe (ftalowe)
  • farby chlorokauczukowe (tzw. farby gumowe)
  • farby epoksydowe
  • farby poliuretanowe
  • farby olejno-ftalowe

Metale nieżelazne

  • farby winylowe (poliwinylowe)
  • farby akrylowe
  • farby akrylowo-lateksowe
  • farby poliwinylowo-akrylowe

Farba akrylowa do metalu nie zapewnia wysokiej ochrony antykorozyjnej, tym bardziej że sama jest wodorozcieńczalna. Farby do metali żelaznych, a więc stali i żeliwa są farbami o charakterze rozpuszczalnikowym. Pozwala to na lepsze zabezpieczenie przed dostępem wody i w konsekwencji na zwiększenie trwałości powłoki lakierniczej.

Emalia do metalu - w sprayu czy w puszce

Wybór między farbami w sprayu i w puszce może być równie ważny dla efektu, co wybór samego typy farby.

  • Farby w sprayu są stosunkowo łatwe do nanoszenia, choć przy braku wprawy nietrudno spowodować powstanie zacieków.
  • Po farbach w sprayu nie ma narzędzi malarskich do czyszczenia, a zużyte opakowania podlegają odbiorowi razem z odpadami komunalnymi.
  • Farby w sprayu dokładnie pokrywają całą powierzchnię, jednak to farby do metalu w puszce pozwalają na pomalowanie detali bez większych strat farby.
  • Farby w puszce mają porównywalną wydajność do farb w sprayu, ale ponieważ te ostatnie nanoszone są szerszym strumieniem, w praktyce często okazuje się, że przy malowaniu mniejszych przedmiotów realna wydajność jest większa w przypadku farb w puszce.

Farba, metal i rdza

Podstawowa procedura nanoszenia farby wymaga wcześniejszego oczyszczenia całej malowanej powierzchni z nawet niewielkich ognisk rdzy, które mogłyby rozwijać się po nałożeniu powłoki lakierniczej. Drugim etapem jest gruntowanie i nakładanie podkładu, który zwiększa przyczepność oraz może dodatkowo mieć właściwości antykorozyjne. Jest to procedura skomplikowana i czasochłonna, dlatego niekiedy można korzystać ze specjalnych farb, które ułatwiają malowanie niektórych przedmiotów metalowych.

  • Farba do metalu bezpośrednio na rdzę. Dzięki nieco zmienionemu składowi bazy takie farby charakteryzują się bardzo dużą przyczepnością. Przed ich zastosowaniem wymagane jest zgrubne usunięcie rdzy, a także oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, co umożliwia dokładne przyleganie farby do malowanego przedmiotu.
  • Farba do metalu antykorozyjna. W niektórych farbach zastosowano dodatki, które aktywnie chronią metale przed korozją. Są to substancje podlegające utlenieniu bez wyraźnego wpływu na estetykę powłoki, dzięki czemu procesy oksydacyjne nie zachodzą na powierzchni metalu, ale w warstwie farby. Tego rodzaju ochrona trwa zwykle kilka lat, a po tym czasie albo farba zmienia swoje właściwości estetyczne, albo dochodzi do powstawania punktowych ognisk rdzy.
  • Farba do metalu bez podkładu. Bez podkładu nakłada się farby bezpośrednio na rdzę, ale są też takie farby, które wymagają oczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni, ale ze względu na skład bazy nie ma potrzeby stosowania oddzielnie podkładu zabezpieczającego. Są to farby o dużej przyczepności i sporej trwałości, jednak najczęściej mniej trwałe od farb tradycyjnych.

Emalia nawierzchniowa - do wnętrz i na zewnątrz

Z charakterystyki farb do metalu wynika, że spora część z nich jest potencjalnie szkodliwa – wszystkie farby rozpuszczalnikowe mają trujące pary, dlatego nie zaleca się stosowania ich w pomieszczeniach zamkniętych, niemniej jednak w przypadku metali żelaznych nie stosuje się innych typów farb – farby wodne nie mają wymaganych właściwości, zatem we wnętrzach należy zadbać o właściwą wentylację oraz bezpieczeństwo osób postronnych.

Farby do metalu na zewnątrz, poza podstawową specyfiką, muszą także wykazać się lepszymi właściwościami ochronnymi. Ich powłoka nie musi być gruba, natomiast koniecznie powinna zapewniać pełną wodoodporność, nie powinna być również podatna na ścieranie lub odpryski powstające wskutek uderzeń. Zasadniczo nie ma wielkich różnic między farbami do metali żelaznych stosowanych wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz, jednak w przypadku farb akrylowych często konkretne produkty nie kwalifikują się do użycia w warunkach zewnętrznych – jest to wyraźnie zaznaczone na opakowaniach.

Udostępnij
3,7
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.