Farba do pokoju - jak wybrać? Która farba najlepsza?
Spis treści:
Mają one wiele cech wspólnych, ale są też między nimi pewne różnice, które jednak dotyczą głównie walorów estetycznych. Mimo wszystko wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami nie jest wcale oczywisty.
Charakterystyka farb akrylowych i lateksowych
Różnice między tymi dwoma typami farb dotyczą przede wszystkim składu bazy, co przekłada się na drobne, niemal niezauważalne dla nieprofesjonalnego malarza różnice w lepkości czy gęstości farb. Jeśli jednak chodzi o praktyczne zastosowania, można zarówno emulsje lateksowe, jak i akrylowe, opisać wspólnie:
- są wodorozcieńczalne;
- nie pozostawiają przykrego zapachu po malowaniu;
- są przyjazne dla zdrowia i środowiska;
- cechują się dobra przyczepnością;
- mogą być nanoszone na karton-gips, tynki gipsowe i wapienne lub mieszane;
- mogą być nakładane różnymi sposobami, w tym wałkiem lub pędzlem.
Z powyższego zestawienia widać, że to, czy farba do pokoju będzie akrylowa czy lateksowa nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o funkcjonalność. Większe znaczenie ma charakterystyka konkretnego produktu.
Jaka farba do poszczególnych pomieszczeń?
Farba do pokoju – kolor
Wybór koloru jest sprawą bardzo trudną, tym bardziej że nie każda modna lub stereotypowa propozycja będzie odpowiednia. Wybierając kolor farby, warto pamiętać o kilku wskazówkach:
- styl skandynawski w pokoju dziecka wygląda dobrze tylko w katalogach producentów. Nawet farby ceramiczne mogą nie wytrzymać intensywnej i nie zawsze zgodnej z przeznaczeniem eksploatacji, a co dopiero delikatniejsze od nich lateksowe lub akrylowe. Warto wprowadzić do pokoju dziecka nieco więcej koloru, a przede wszystkim w miarę możliwości przedyskutować tę kwestię z głównym zainteresowanym;
- w pokojach dziecięcych przyjęło się użycie farb błękitnych lub różowych. Poza stereotypowością to rozwiązanie ma zasadniczą wadę: wymaga szybkiego malowania na nowo, ponieważ dziecko w wieku kilku lat niekoniecznie chce mieszkać w pokoju tak bardzo infantylnym, jak radzą niektóre katalogi. Może lepszym wyborem będzie inna pogodna farba? Zielona albo żółta? Warto to rozważyć;
- małe pokoje powinny być malowane połyskliwymi farbami w jasnych kolorach. Pozwala to dodatkowo je rozświetlić i optycznie powiększyć. Dzięki temu klimat pokoju jest bardziej przytulny, a projekt lepiej dopracowany;
- jaka farba do pokoju jest najlepsza? Taka, której kolor odpowiada projektowi wnętrza, ale jednocześnie jest dosyć uniwersalny. Należy pamiętać, że pewne kolory utrudniają dobranie dodatków, ponieważ są po prostu mniej popularne;
- wraz z kolorem farby należy rozpatrywać jej połyskliwość – ten sam odcień w matach i połyskach wygląda zupełnie inaczej. Wykorzystuje się to między innymi w farbach strukturalnych, ale podstawowa różnica polega na tym, że gładsze, odporniejsze farby podkreślają nawet najdrobniejsze nierówności ścian.
Jakie znaczenie ma marka?
Wybierając farbę, można kierować się dwoma kryteriami: jakością albo ceną. Prawda jest, że tanie emulsje mają właściwości zbliżone do droższych, ale dotyczy to przede wszystkim własności aplikacyjnych oraz świeżo po wyschnięciu. Trwałość czy odporność na zabrudzenia po upływie roku lub dwóch mogą być już bardzo różne, dlatego najczęściej polecanymi farbami do pokoju są lateksowe Magnat, Dekoral, Beckers, Dulux, Śnieżka, Senseo, Greinplast, Bondex, Nobiles, Tikurila oraz Jedynka.
Komentarze (0)