Farba podkładowa do drewna - jak wybrać? Jaka najlepsza?
Poza dokładnym oczyszczeniem i odtłuszczeniem drewna, należy przygotować podkład lub grunt. W tym celu warto skorzystać z farb podkładowych. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Stosowane tego typu produktów jest bardzo ważne. Dzięki nim jesteśmy bowiem w stanie w sposób odpowiedni dostosować chłonność malowanych powierzchni – pozwoli to na zdecydowane zredukowanie wykorzystania farby nawierzchniowej. Zaaplikowanie farby podkładowej do drewna pozwala także wzmocnić podłoże, uodpornić je na działanie wilgoci, a także poprawić jego przyczepność, co przełoży się na skuteczność aplikacji produktu końcowego.
Kiedy stosować farbę podkładową? Przede wszystkim wtedy, gdy powierzchnie drewniane są przez nas malowane po raz pierwszy, a także podczas odnawiania starych mebli lub podłóg z prawdziwego drewna. Produkty podkładowe można stosować również do tworzyw drewnopodobnych, takich jak chociażby płyty MDF.
Jaka farba podkładowa do drewna?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb podkładowych, które różnią się miedzy sobą przede wszystkim parametrami funkcjonalnymi. Mogą być one wykorzystane także na konkretnych powierzchniach i w konkretnych warunkach, dlatego warto dokładnie zastanowić się, jakiego preparatu potrzebujemy. Biorąc to pod uwagę, wymienia się takie produkty jak:
- farba akrylowa podkładowa do drewna – podkład akrylowy jest to produkt wodorozcieńczalny, wyróżnia się przede wszystkim tworzeniem powłoki o bardzo dobrej przyczepności, dzięki czemu farby nawierzchniowe dobrze trzymają się powierzchni. Dzięki zastosowaniu dyspersji akrylowej oraz wody, farba nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, jest w pełni bezpieczna dla dzieci i środowiska. Jest także odporna na zmywanie, ścieranie, szorowanie oraz wpływ wody i promieni UV. Podczas zakupu farb akrylowych, warto zdecydować się na produkty zawierające dodatkowe substancje zabezpieczające przed pleśnią i grzybami. Wykorzystuje się je przed malowaniem bejcami, lakierobejcami, farbami i lakierem – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz,
- pokost lniany – jest to środek oparty na naturalnych składnikach, wytwarzanych w procesie zagęszczania oleju lnianego. W celu przyspieszenia schnięcia, wykorzystywane są również składniki dodatkowe, czyli sykatywy (np. sole kwasów kalafonii). Pokost charakteryzuje się głębokim wnikaniem w powierzchnię drewnianą. Zastosowanie produktu pozwala wytworzyć wodoodporną powłokę, dzięki czemu gruntować możemy także na zewnątrz,
- farba podkładowa olejno-ftalowa – pamiętać należy o tym, aby nie stosować jej na powierzchniach, które nie zostały uprzednio zagruntowane. Farba ta wykorzystywana jest przede wszystkim do tego, aby dodatkowo zwiększyć przyczepność powierzchni oraz zamaskować różnego rodzaj plamy,
- farba podkładowa lateksowa – największa zaletą farby jest spora elastyczność, a także uodparnianie powierzchni drewnianych na łuszczenie i pękanie. Problemy pojawić się mogą jednak w sytuacji, w której na drewnie bądź materiale drewnopodobnym znajdują się intensywne plamy – produkty lateksowe nie zawsze poradzą sobie z ich zamaskowaniem, dlatego nasza farba nawierzchniowa musi być dobrze kryjąca,
- farba podkładowa alkidowa – wykorzystywana przede wszystkim pod farby alkidowo-olejne i lateksowe. Ograniczeniem podkładu jest fakt, iż powinno nakładać się go cienką warstwą. Dlaczego? Schnie on bowiem przede wszystkim pod wpływem tlenu, co w przypadku grubszej powłoki byłoby zdecydowanie utrudnione. Farby podkładowa alkidowe charakteryzują się dobrą rozlewnością (dzięki czemu możemy ograniczyć ich wykorzystanie), a także odpornością na czynniki atmosferyczne.
- środki gruntująco-impregnujące – produkty te łączą w sobie właściwości standardowych podkładów i impregnatów. Dzięki temu przygotowują powierzchnie drewniane pod malowanie (między innymi nadając im przyczepności), a także zabezpieczają je przed działaniem owadów, rozwojem pleśni i grzybów, a także wpływem wody oraz wysokich i niskich temperatury. Wszystko to sprawia, że środki gruntująco-impregnujące powinny być stosowane przede wszystkim do elementów drewnianych, które będą umiejscowione na zewnątrz budynku,
- podkład styrenowana – jest to środek stosowany po to, aby ochronić drewno przed butwieniem, związanym z niszczeniem powierzchni w wyniku rozkładu szczątków roślin i zwierząt. Tego typu podkłady stosowany są przede wszystkim przed malowaniem farbami ftalowymi, alkidowymi i olejno-ftalowymi,
- lakier podkładowy do drewna – występuje w wielu odmianach, dlatego powinien zostać dopasowany ze względu na rodzaj drewna i wykorzystanie malowanych powierzchni. Jego działanie związane jest przede wszystkim z ochroną koloru – dzięki zastosowaniu lakieru, jest on intensywny przez dłuższy czas. Poprzez fakt, iż lakier podkładowy wypełnia pory w drewnie, chroni on farbę bądź lakier nawierzchniowy przed łuszczeniem oraz zapadaniem się. Ponadto poprawia on przyczepność powierzchni drewnianej. Wykorzystywany jest przede wszystkim do podłóg drewnianych.
Pamiętać należy jednak o tym, iż wybór lakieru powinien uwzględniać przede wszystkim rodzaj drewna, które chcemy chronić. W przypadku rzeczy wykonanych z drewna iglastego, należy zastosować środki posiadające żywice uretanowe bądź uretanowo-alkilowe. Na rynku występują również lakiery przygotowane specjalnie do drewna bukowego, sosnowego i całej gamy tworzyw egzotycznych, jak na przykład teak. Zastosowanie właściwego lakieru pozwoli uchronić kolor drewna przed ściemnieniem.
Poza przedstawionym wyżej podziałem środków podkładowych, powinniśmy zastanowić się również nad tym, czy interesuje nas produkt przezroczysty czy biały. Farba podkładowa do drewna biała tworzy matową powłokę, która sprawdza się przede wszystkim pod farbami kryjącymi, a także wtedy, gdy chcemy zamaskować wszelkiego rodzaju ubytki i nierówności drewna.
Produkty podkładowe występują zazwyczaj w formie ciekłej, którą rozprowadzamy za pośrednictwem wałka bądź pędzla. Dobrym rozwiązaniem okazać się może jednak farba podkładowa do drewna w sprayu. Charakteryzuje się ona bardzo łatwą aplikacją i możliwością równomiernego rozprowadzenia podkładu.
Farba podkładowa do drewna – cena i firma
Oczywiście ostateczne koszty, z jakimi będziemy musieli się liczyć, związane są z konkretnym rodzajem produktu podkładowego. Najtańsze farby akrylowe kosztują w okolicach 30-40 złotych za litr. Kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych więcej będziemy musieli zapłacić, jeżeli zdecydujemy się na produkty lateksowe bądź gruntująco-impregnujące.
Jak wygląda cena lakieru podkładowego? W przypadku niewielkich sprayów, zapłacimy w okolicach 20 złotych. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w produkty litrowe, 3-litrowe bądź 5-litrowe, musimy przygotować się na wydatek od około 40 do nawet 200 złotych. Pewnym wyznacznikiem jakości produktu jest również jego producent. W przypadku środków podkładowych, godna uwagi będzie farba podkładowa Śnieżka, a także wyroby takich firm jak Beckers czy Dekoral.
Komentarze (0)