Farba silikonowa - jaką wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Wiele zależy od składu konkretnej powłoki oraz charakterystyki pomieszczenia, ponieważ zastosowanie farby silikonowej zawsze wynika z jej szczególnych właściwości.
Charakterystyka farb silikonowych
Farby silikonowe, podobnie jak silikatowe, z którymi niekiedy są stosowane zamiennie, wyróżniają się przede wszystkim porowatą strukturą. Z jednej strony zapewnia ona wysoką paroprzepuszczalność, pory bowiem stanowią rodzaj swoistych mikrokanalików wentylacyjnych, a z drugiej właśnie taka struktura daje głęboko matową powierzchnię, jako że światło załamuje się i rozprasza na kanalikach, zamiast odbijać się i częściowo polaryzować, jak to ma miejsce na powierzchniach gładkich.
Farby silikonowe są również bardzo elastyczne. W ich składzie znajdują się długie cząsteczki, które po wyschnięciu tworzą skomplikowaną przestrzennie strukturę nieregularnej sieci, która doskonale znosi różnego rodzaju naprężenia, jakie mogą powstać pod wpływem „rozsychania się” podłoża lub zmian temperatury i związanego z tym zjawiska rozszerzalności temperaturowej.
Zastosowanie farb silikonowych
Charakterystyka farb silikonowych narzuca pewne uniwersalne miejsca, w których farby tego typu najlepiej się sprawdzają. Ze względu na porowatość będą to pomieszczenia wymagające wybitnie dobrej wentylacji, a elastyczność sprzyja wytworzeniu odpornych na uszkodzenia mechaniczne powłok.
- Farba silikonowa elewacyjna ma skład maksymalizujący jej elastyczność. Dzięki niej właśnie powłoka jest odporna na pęknięcia wynikające z amplitud dobowych i rocznych temperatury. Farby silikonowe do powierzchni zewnętrznych są maksymalnie elastyczne, ale nie przeszkadza to w uzyskaniu szerokiej palety barw. Farby silikonowe mają żywe barwy, niemniej nadal są matowe.
- Farba silikonowa wewnętrzna również jest elastyczna, jednak w jej przypadku zdecydowanie najistotniejszym czynnikiem jest paroprzepuszczalność. Powłoka musi być przepuszczalna dla gazów, w tym pary wodnej, ale jednocześnie odporna na zabrudzenia i detergenty.
Gdzie użyć farb silikonowych?
- Farby silikonowe elewacyjne mogą być stosowane na wszystkich elewacjach, także na tynkach akrylowych i baranku. Co ważne, niektórzy producenci proponują użycie całych serii produktów, co ma w zamyśle zapewniać optymalny gradient przepuszczalności oraz dodatkową ochronę przed kolonizacją ścian przez glony.
- Farby silikonowe wewnętrzne można stosować w każdym pomieszczeniu, ale ze względu na zwiększoną paroprzepuszczalność szczególnie popularne są w wykończeniach kuchni i łazienek, gdzie panuje wyższa temperatura i bardzo wysoka wilgotność.
- Farby silikonowe do wnętrz stosowane są także często na korytarzach, w holach itp. Są one odporne na wiele zanieczyszczeń chemicznych i można je stosunkowo łatwo umyć nawet wodą z detergentami, dzięki czemu, choć stosunkowo łatwo przyjmują wielkocząsteczkowe zabrudzenia (jest to efekt uboczny obecności porów zwiększających powierzchnię styku farby z zanieczyszczeniami), to z równą łatwością można je wyczyścić tak, aby nie było widać nawet śladu.
- Farby silikonowe do metalu, choć ich wybór nie jest przesadnie duży, sprawdzają się do malowania wybranych powierzchni, przede wszystkim metali nieżelaznych. Duża elastyczność zwiększa trwałość powłoki, co jest tym istotniejsze, że metale reagują na zmiany temperatury rozszerzaniem i kurczeniem się, a powłoka malarska musi się do tych zmian dostosować.
- Farba silikonowa bezbarwna w gruncie rzeczy nie różni się właściwościami fizycznymi od pozostałych typów farb – pozbawiona jest jedynie pigmentów i cząstek, które mogłyby powodować uwidocznienie barw interferencyjnych, natomiast zachowuje i porowatość, i elastyczność, więc wykorzystuje się ją w celu ochrony ścian albo jako element systemów farb dekoracyjnych.
Silikonowe czy silikatowe?
W gruncie rzeczy różnica między farbami silikonowymi a silikatowymi nie jest duża. Skład jest na tyle zbliżony, że również wskazania i przeciwwskazania są takie same, natomiast podstawową różnicą są lepsze właściwości kryjące farb silikatowych – najczęściej wystarcza pojedyncza warstwa nawet do pokrycia jaśniejszą farbą ciemniejszej.
Komentarze (0)