Farba strukturalna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu farby strukturalnej? Co wyróżnia farby strukturalne?

Co to jest farba strukturalna?

Bardzo często określana jest mianem zamiennika bądź alternatywy dla tynków strukturalnych. Wszystko dlatego, że rezultaty jej nałożenia przypominają właśnie tego typu, ozdobną strukturę. Związane jest to z zastosowaniem w jej składzie specjalnych dodatków, które podnoszą lepkość farby oraz wypełniaczy charakteryzujących się stopniem uziarnienia (różne rodzaje farby strukturalnej posiadają różne uziarnienie).

Jak wygląda farba strukturalna? Uzależnione jest to od sposobu jej nałożenia, jesteśmy w stanie tworzyć różne wzory, na przykład przypominające piasek czy perełki. Warto podkreślić fakt, że farba strukturalna charakteryzuje się niską rozlewalnością, co przekłada się na prostotę jej nakładania – nie potrzebujemy żadnego doświadczenia, by tworzyć miłe dla oka faktury dekoracyjne. Co więcej, jesteśmy w stanie zdecydować się na różne odcienie, mieszać kolory, dzięki czemu ściana może przypominać beton bądź drewno.

Farba strukturalna czy tynk?

Jak już zostało powiedziane, farba po nałożeniu bardzo przypomina tynk strukturalny. Jest ona częściej wybierana przede wszystkim ze względu na łatwiejsze nakładanie – jej warstwa jest cieńsza od tynku, dlatego nie musimy tak trudzić się, aby zaaplikować ją na ścianę. Uziarnienie tynku również jest większe, przez co więcej go zużyjemy przy pracy.

Jedyną przewagą tynku jest to, iż można go nakładać na surową ścianę, bez większych przygotowań. Przy farbie strukturalnej pamiętać musimy o tym, by ścianę zagruntować, a szczególnie duże ubytki wypełniać specjalną masą szpachlową. Farba jest za to tańszym rozwiązaniem od tynku.

Jaka farba strukturalna najlepsza?

Pamiętać musimy o tym, iż omawiany produkt występuje w kilku rodzajach, które różnią się między sobą przede wszystkim składem oraz efektem, jaki uzyskamy po jej nałożeniu.

  • farba strukturalna akrylowa – wyróżnia się przede wszystkim sporą paroprzepuszczalnością. Dzięki temu sprawia, że ściana „oddycha”, a także ochrania ją przed zawilgoceniem. Rodzaj ten jest odporny na ścieranie i czyszczenie, dlatego uzyskany efekt będzie utrzymywał się dłużej,
  • farba strukturalna lateksowa – podobnie jak odmiana akrylowa, również wyróżnia się zadowalającą paroprzepuszczalnością i ochroną przed wilgocią. Ponadto jest wytrzymała i odporna na ścieranie oraz szorowanie. Wspomnieć należy również, iż farba ta jest „ekonomiczna”. Oznacza to, że nie musimy użyć jej zbyt wiele, by pomalować ścianę,
  • farba strukturalna polioctanowinylowo-lateksowa – nie jest odporna na działanie wody, wyróżnia się również słabą paroprzepuszczalnością, dlatego też nie powinna być stosowana tam, gdzie mamy do czynienia z wilgocią i zmienną temperaturą. Zaletą tej farby jest jednak jej trwałość, zdecydowanie największa w tym zestawieniu.

Warte podkreślenia jest to, iż farba strukturalna występuje na rynku w czterech formach. Pierwsza z nich to gęsta masa, która jest gotowa do użycia od razu. Stanowi ona oddzielny produkt, którym malujemy ścianę. Poza tym, produkty strukturalne są do kupienia również w formie pasty oraz proszku – nie są to więc farby w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Są one bowiem dodawane do standardowej farby akrylowej, która uzyskuje właściwości typowe dla farb strukturalnych.

To jednak nie koniec. Zakupić możemy bowiem również produkt hybrydowy. Co to oznacza? W zestawie znajduje się zarówno proszek, jak i pasta. Po połączeniu tych składników uzyskujemy farbę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ umożliwia zastosowanie różnych kombinacji poprzez dostosowanie proporcji pasty i proszku. Dzięki temu uzyskujemy różne faktury, które dopasowujemy do efektu, jaki chcemy uzyskać.

Przedstawione podziały nie są jedynymi. W sklepach znajdują się bowiem gotowe produkty, po użyciu których uzyskujemy konkretne struktury na ścianie. Pod tym względem wymieniane są:

  • farba strukturalna piasek pustyni – ze ściany robi się estetyczny piaskowiec, widoczne są małe drobinki przypominające ziarenka piasku,
  • farba strukturalna baranek – struktura ściany jest chropowata, zawiera spore ziarenka. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zamaskowanie wszelkich nierówności,
  • farba strukturalna toccare – charakteryzuje się delikatnym ziarnem, widoczne są również smugi farby,
  • farba strukturalna raufaza – na ścianie uzyskiwany jest efekt nałożonych drobinek drewna,
  • farba strukturalna deccopearl – nazywana jest również farbą 3D i wyróżnia się imitowaniem niewielkich rozmiarów perełek.

Oczywiście poza uzyskiwanymi efektami, wybrać musimy także odcień farby. Tych jest naprawdę dużo, dlatego każdy można znaleźć coś dla siebie. Wspomnieć należy również o tym, iż zakupić możemy osobno farbę strukturalną na sufit i na ścianę, a także typy zewnętrzne i wewnętrzne. Farba strukturalna zewnętrzna charakteryzuje się zwiększoną gęstością i ziarnistością. Dzięki temu uzyskać możemy specjalną, ozdobną elewację budynku.

Jak malować farbą strukturalną piasek pustyni?

Farbę strukturalną nakładamy na różnego rodzaju powierzchnie. Wspomnieć można między innymi o tynkach, betonie, płytach drewnopodobnych i kartonowo-gipsowych. Wyróżniają się trwałością, odpornością na szorowanie, a także możliwością zakrycia licznych nierówności na ścianach. Do tego dodać należy możliwości tworzenia wielu różnych struktur.

Końcowy efekt uzależniony jest od zastosowanej techniki. Niezależnie od rodzaju farby, najpierw zmuszeni jesteśmy przygotować ścianę. Rozpoczynamy więc od jej wyczyszczenia i odtłuszczenia. Skorzystać możemy z wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli zabrudzenia będą nadzwyczaj intensywne, wykorzystajmy amoniak (nie zapomnijmy go potem dokładnie spłukać).

Gdy ściana wyschnie, należy nałożyć na nią środek do gruntowania (musi być dopasowany do rodzaju farby strukturalnej). Jeżeli zauważymy duże ubytki na ścianie, zapełnijmy je masą tynkarską. Usuńmy również odstające warstwy tynku lub farby. O nierówności się nie martwy – jeżeli są spore, wybierzmy po prostu farbę o bardzo widocznym wzorze.

Zanim przejdziemy do malowania, sprawdźmy czy posiadamy odpowiednie wyposażenie. Potrzebne będą nam: wiadro, wiertarka, paca, wałek o dużym włosiu bądź pędzel i wałek fakturowy. Następnie przejść możemy do wymieszania farby zgodnie z zaleceniami producenta. Farbę nakładamy za pomocą jednego, długiego pociągnięcia – tylko wtedy jej faktura będzie jednolita. Jeśli więc konkretny fragment ściany jest spory, podzielmy go na równe kawałki. Do pokrycia ściany zazwyczaj wystarczą dwie warstwy. Pamiętajmy o tym, aby farbę co jakiś czas wymieszać, aby nie straciła swoich właściwości.

Jeżeli chcemy podkreślić nasz efekt piasku, możemy skorzystać z tak zwanego wałka fakturowanego. Nie moczymy go w farbie – jedynie jeździmy nim po ścianie. Wszyscy, którzy chcą stworzyć niebanalne wzory i ozdoby, skorzystać mogą z wielu innych przedmiotów. Wspomnieć można miedzy innymi szczotki, gąbki bądź różnego rodzaju szablony. Dzięki nim, dostosujemy ścianę tak, jak chcemy. Nałożona farba stwardnieje po ok. 10 godzinach (po tym czasie możemy nakładać lakier), natomiast całkowicie wyschnięcie nastąpi po dwóch dobach.

W przypadku farb strukturalnych często rodzą się wątpliwości dotyczące ich użycia. Warto więc odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Czy farba strukturalna pokryje nierówności? Farba strukturalna nadaje się idealnie do zakrycia wszelkich nierówności ścian. Jeżeli są one spore, użyjmy produktu o bardziej widocznym wzorze. W przypadku ubytków w ścianie, należy je wypełnić masą tynkarską.

Czy farba strukturalna jest zmywalna? Jest również szorowalna, dlatego bez problemu możemy stosować ją na przedpokoju czy w innych pomieszczeniach, gdzie zabrudzenia są częste.

Czy farba strukturalna nadaje się do kuchni? Tak, pamiętajmy jednak, aby stosować produkty paroprzepuszczalne (farby akrylowe i lateksowe).

Czy farba strukturalna nadaje się do łazienki? Tak, należy użyć jednak farb odpornych na wilgoć (farby akrylowe i lateksowe).

Farba strukturalna – cena. Koszt omawianej farby jest wysoki. Cena waha się zazwyczaj od około 60 do prawie 200 złotych za opakowanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.